RX6600 sistemde düşük GPU kullanımı

Ryoes

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, RX6600 ekran kartı kullanıyorum. Sistemimde şöyle bir sıkıntı var. Mesela Valorant oynuyorum ekran kartı kullanımım %25'lerde geziyor bir sıkıntı yok oyunum gayet akıcı ve FPS dropları yaşamıyorum. Aniden %10-%6'lara düşüyor ve FPS düşmesi oluyor. Aynı derecede frekansım da düşüyor. Yardımcı olabilecek var mı bıktım artık bilgisayar yeni alındı.
Sistem:
RX6600.
i3 12100F.
500 GB M.2 SSD.
16 GB 3200 MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı karttan bende de var sorum şu valorant'a göre çok daha büyük çaplı oyunlarda gpu kullanımı nasıl denediniz mi? Örneğin rdr 2,mafia hatta gta v vs.

Hocam aynı karttan bende de var sorum şu Valorant'a göre çok daha büyük çaplı oyunlarda GPU kullanımı nasıl denediniz mi? Örneğin RDR 2, Mafia hatta GTA V vs.

Hocam GTA 5'te herhangi bir sorunum yok sadece 170 FPS üstü vs. olunca drop oluyordu onu da FPS'yi sabitleyerek çözdüm 165 Hz monitörüm var 165'e sabitliyorum akıcı sorun yok.

Bu bir sıkıntı değil ki Valorant 6600'ü zorlayacak grafiklere sahip bir oyun değil. Doğal olarak bir işlemci darboğazı oluyor ve bu normal bir durum.

Hocam GTA 5'te herhangi bir sorunum yok sadece 170 FPS üstü vs. olunca drop oluyordu onu da FPS'yi sabitleyerek çözdüm 165 Hz monitörüm var 165'e sabitliyorum akıcı sorun yok.

GTA 5 de belirli bir FPS'den sonra FPS düşmesi yaptığını öğrendim örneğin 180 vs. oraya ulaşmaması için ayarları falan yükseltiyorum ya da FPS sabitliyorum.

Bildiğim kadarıyla GTA 5'in kronik sıkıntısı yüksek fps de drop. Başka bir oyunda yaşamadıysanız sorun yok.

Valorant çok fazla kullanmıyor zaten içiniz rahat etmediyse sabah valorant oynarken gpu kullanımını çekerim hocam fps sabitleyebilirsiniz valorant'da

Valorant çok fazla kullanmıyor zaten içiniz rahat etmediyse sabah Valorant oynarken GPU kullanımını çekerim hocam FPS sabitleyebilirsiniz Valorant'ta.

Hocam sorun olan şey FPS düşmesi yemem zaten oynayamıyorum da.

Hocam sorun olan şey FPS düşmesi yemem zaten oynayamıyorum da.

FPS düşmesi derken takılması yani.

Bu bir sıkıntı değil ki Valorant 6600'ü zorlayacak grafiklere sahip bir oyun değil. Doğal olarak bir işlemci darboğazı oluyor ve bu normal bir durum.

Ne yapmam lazım yani sistem iyi diye mi drop yiyorum.

Son düzenleme:
Sıcaklık değerlerini kontrol edin özellikle işlemci.

Bir de BIOS'tan D. OC. P, XMP açın.

Drop normal değil. FPS oynayabilir ama takılmaması lazım.

Sıcaklık değerlerim normal yani inanın 3 gündür araştırıyorum. BIOS'tan RAM frekanslarımı yükselttim. Dediğim gibi ekran kartı kullanımı aniden düşüyor ve takılıyor o sırada sonra geri düzeliyor.

Sıcaklık değerlerini kontrol edin özellikle işlemci.

Bir de BIOS'tan D. OC. P, XMP açın.

Drop normal değil. FPS oynayabilir ama takılmaması lazım.

İşlemcim en fazla 60 görüyor. Ekran kartım ise 55'e kadar çıkıyor kendi fanı çalışınca hemen 48 e vs. iniyor o yandan sıkıntı yok. Dediğim gibi bilgisayar yeni olduğu için temiz.

Hocam senin bir fikrin var mı sen anlarsın.
@kino

Merhaba, RX6600 ekran kartı kullanıyorum. Sistemimde şöyle bir sıkıntı var. Mesela Valorant oynuyorum ekran kartı kullanımım %25'lerde geziyor bir sıkıntı yok oyunum gayet akıcı ve FPS dropları yaşamıyorum. Aniden %10-%6'lara düşüyor ve FPS düşmesi oluyor. Aynı derecede frekansım da düşüyor. Yardımcı olabilecek var mı bıktım artık bilgisayar yeni alındı.
Sistem:
RX6600.
i3 12100F.
500 GB M.2 SSD.
16 GB 3200 MHz RAM.

@kino hocam senden başka çarem yok bilen yok forumda şu videoyu izleyip bir yardımcı olabilir misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıcaklık değerlerim normal yani inanın 3 gündür araştırıyorum. BIOS'tan RAM frekanslarımı yükselttim. Dediğim gibi ekran kartı kullanımı aniden düşüyor ve takılıyor o sırada sonra geri düzeliyor.

İşlemcim en fazla 60 görüyor. Ekran kartım ise 55'e kadar çıkıyor kendi fanı çalışınca hemen 48 e vs. iniyor o yandan sıkıntı yok. Dediğim gibi bilgisayar yeni olduğu için temiz.

Hocam senin bir fikrin var mı sen anlarsın.
@kino

@kino hocam senden başka çarem yok bilen yok forumda şu videoyu izleyip bir yardımcı olabilir misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@kino Hocam ben ekran kartımın frekanslarını 2600 ile 2700 arasına almama rağmen hala 300-400' lere frekans drop yiyor sebebi ne olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı