Ryzen 2600X ve RTX 2070 ısınma sorunu

Hocam MSI Afterburner 4.6.0 Beta 9 sürümünü indirdim, fan bölümü gözüktü. Oradan ayarlamaları yaptım ve ekran kartı stres testinde 23 dk gibi bir süre kaldı, maksimum 72 dereceyi gördü, boştada 29 dereceyi gördü kart.

Ayriyeten kartın GPU Clock ve Memory Clock değerlerinin boşta yüksek olma sorununu da çözdüm.
NVIDIA Denetim masasından, güç yönetimi modunu, Optimum Güç seçeneğine alarak o sorunu da çözdüm.

Söylemiş olduğum değerler, kasanın kapağı kapalıyken, 2K çözünürlük, pencere modunda ve FunMark testinde.

Sanırım ekran kartındaki sorun çözüldü yalnız, ekran kartının fanları 40 derecede dönmeye başlıyor sanırsam bu fan ayarını yapınca, bu bir sıkıntı olur mu?

Geriye tek bir sıkıntı kaldı o da işlemci sıcaklığım, acaba diyorum AMD’nin koymuş olduğu termal macun mu daha iyidir, güzel bir termal macun mu? (Eğer arada gözle görülür bir fark olacaksa, 50 TL civarına kadar termal macun önerilerinize açığım)

Ekran kartının fan ayarları konusunda hemen hemen fan ayarlarımız aynı, tek bir değişiklilik var o da ben 80 derecede %85 fan hızı veriyorum, sen ise %80 fan hızı veriyorsun.
@Dreamwalker

Hocam ben işlemcinin termal macununu yenilemek için stok fanı çıkarttım, termal macunu yeniledim fanı geri takacaktım fakat anakart üstünde olan vidalama yerleri gitti kasayı sallıyorum sesi geliyor nasıl çıkartıcam onu ben bilgin varmı?
Kasanın diğer kapağını açıp bakabilirsin içeri düşmüştür. Sanırım geçmeli oraya. Sökerken bastırdıysan normaldir.

Benim 2600x de 102 dereceyi görüyor aida64'de. Tek çare ek soğutucu almak sanırım. Keşke amd bu işlemciyi soğutucusuz satsaydı. Soğutamıyorsa neden satıyorsun da ek para ödüyoruz.

Benim 2600x de 102 dereceyi görüyor aida64'de. Tek çare ek soğutucu almak sanırım. Keşke amd bu işlemciyi soğutucusuz satsaydı. Soğutamıyorsa neden satıyorsun da ek para ödüyoruz.

102 C gördüğünde kasanın tüm fanları çalışıyormuydu? Bende bazen anakartın fanlara güç vermediğini gördüm ve kendim farklı yöntemler ile çözüm sağladım.

Soğutucuyu doğru taktığınıza emin misiniz? O işlemci büyük bir aksilik olmadığı sürece 102 derece görmez.
Doğru taktığıma eminim fakat elimde termal macun olmadığından tekrar söküp takamıyorum. Aslında elimde 3 yıllık zalman stg 2 var fakat son kullanım tarihini bulamadığımdan güvenemedim kullanmaya.

102 C gördüğünde kasanın tüm fanları çalışıyormuydu? Bende bazen anakartın fanlara güç vermediğini gördüm ve kendim farklı yöntemler ile çözüm sağladım.
Kasadaki fanları işlemciye göre ayarladım işlemcinin ısısı 50'den sonra kademeli olarak artıyor ve 70 derecede %100 hıza ulaşıyorlar. Seslerinden ve görüntülerinden anlaşılıyor zaten hızlandıkları da.

Biraz hava soğutucuları araştırdım yabancılar baya övüyor Arctic Freezer 33 Esports One'ı fiyat bandındaki en iyisi diyorlar onu aldım. İçinde mx-4 ile geliyormuş önce wraith spire ile denerim emin olmak için. Daha sonra Arctic ile aldığım ısıları paylaşırım.

Biraz hava soğutucuları araştırdım yabancılar baya övüyor Arctic Freezer 33 Esports One'ı fiyat bandındaki en iyisi diyorlar onu aldım. İçinde mx-4 ile geliyormuş önce wraith spire ile denerim emin olmak için. Daha sonra Arctic ile aldığım ısıları paylaşırım.
Bu konuda bende beklemedeyim hocam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı