Ryzen 2600X ve RTX 2070 ısınma sorunu

Stabil kullandığım ayarlarım , Cpu Core Boost ve SMT Mode kapalı. Belki işinize yarar. 57 Derece olmasının sebebi altta oyun açık.
Eki Görüntüle 348320
Senin verdiğin voltaj biraz fazla gibi geldi bana hocam, veya benim verdiğim voltaj az :D
Ayarlarım ve boşta sıcaklığım bu şekilde yanlış bir şey var mı?

Edit: PUBG oynadım yarım saat kadar, işlemcim en fazla 69 dereceyi gördü onun dışında 65-60 civarı takılıyordu, ekran kartım ise maksimum 69 dereceyi gördü o da 65 derece civarları takılıyordu, ekran kartı kullanımım genel olarak %80-%95 civarıydı, işlemci kullanımım genel olarak %30-40 kullanımdaydı 40'ı pek gördüğümü söyleyemem ara ara görüyordum çok nadir.

Sıcaklıklarım nasıl sizce?

1231.jpg

O ani fırlamalar bende de oluyor. AIDA 64 testinde 100 dereveyi görüyor her türlü 3 dk bende tutamıyorum. Ama kasanın fan ayarlarını yapıyorum NZXT CAM ile. O da yük altına sokuyor işlemciyi. Fanlar kapalı halde %70 - %100 yük arası 90 dereceyi geçmedi. Akşam tekrar denerim yazarım buraya.
Denedin mi hocam?

Son düzenleme:
@Wynex
BIOS güncellemesi gelmiş onu yapmamıştım. Şu an 1.3 sürümünü yükledim. Bir miktar azalma oldu sıcaklıkta. Diğer testlerde 107 - 108 dereceleri görüyordu. Şu an durum bu.

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    19,5 KB · Görüntüleme: 63
  • stabilitytest1.png
    stabilitytest1.png
    16,9 KB · Görüntüleme: 72
@Wynex
BIOS güncellemesi gelmiş onu yapmamıştım. Şu an 1.3 sürümünü yükledim. Bir miktar azalma oldu sıcaklıkta. Diğer testlerde 107 - 108 dereceleri görüyordu. Şu an durum bu.
Bu menüden pek bir şey anlayamadım da, Statistics bölümüne getirip yollayabilir misin fotoğrafı.

Cs go da şuan kaç fps alıyorsunuz bilgisayar geldikten sonra ?
1024x768 en düşük ayarlar, Dust 2 rekabetçi maçta 250 ila 300, çok nadir 400 görüyorum o da yere falan bakarken, pite falan girerken :D

Siz kaç fps alıyorsunuz, hangi ayarlarda, tamamen fotoğraf olarak atabilir misiniz?

Arkadaşlar okuduğum makalelere göre amd sıcaklığı daha iyi soğutma için yüksek gösterdiğini söylemiş fakat bir kaç derece diye biliyorum? 20 derece olamaz ve gördüğünüz sıcaklıklar çok tehlikeli 103 derece falan, en az 4-6 bakır borulu hava soğutmaya geçmenizi öneririm. 103 derece görüp bilgisayarınız nasıl kapanmıyor oda ayrı bir konu bios'ta yüksek sıcaklık, yüksek voltaj sonrası bilgisayar ı kapatma ayarları mevcut. Bunlar sizde kapalı mı? Açık olarak geliyor diye biliyorum. Kapalı ise bu şekilde kullanmak tehlikeli ve işlemcinizin ömrünü kısaltıyorusunuz.

Hocam MSI Afterburner 4.6.0 Beta 9 sürümünü indirdim, fan bölümü gözüktü. Oradan ayarlamaları yaptım ve ekran kartı stres testinde 23 dk gibi bir süre kaldı, maksimum 72 dereceyi gördü, boştada 29 dereceyi gördü kart.

Ayriyeten kartın GPU Clock ve Memory Clock değerlerinin boşta yüksek olma sorununu da çözdüm.
NVIDIA Denetim masasından, güç yönetimi modunu, Optimum Güç seçeneğine alarak o sorunu da çözdüm.

Söylemiş olduğum değerler, kasanın kapağı kapalıyken, 2K çözünürlük, pencere modunda ve FunMark testinde.

Sanırım ekran kartındaki sorun çözüldü yalnız, ekran kartının fanları 40 derecede dönmeye başlıyor sanırsam bu fan ayarını yapınca, bu bir sıkıntı olur mu?

Geriye tek bir sıkıntı kaldı o da işlemci sıcaklığım, acaba diyorum AMD’nin koymuş olduğu termal macun mu daha iyidir, güzel bir termal macun mu? (Eğer arada gözle görülür bir fark olacaksa, 50 TL civarına kadar termal macun önerilerinize açığım)

Ekran kartının fan ayarları konusunda hemen hemen fan ayarlarımız aynı, tek bir değişiklilik var o da ben 80 derecede %85 fan hızı veriyorum, sen ise %80 fan hızı veriyorsun.
@Dreamwalker
Anlık gördü 103 dereceyi. Bende bilmiyorum sorun olur mu olmaz mı ama o sıcaklıkta kasadan yine normak hava geliyor. 20 derece yüksek gösterme olayı 2600x serisinde de var galiba.
Hocam ben işlemcinin termal macununu yenilemek için stok fanı çıkarttım, termal macunu yeniledim fanı geri takacaktım fakat anakart üstünde olan vidalama yerleri gitti kasayı sallıyorum sesi geliyor nasıl çıkartıcam onu ben bilgin varmı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı