Ryzen 5 2600X ısınma sorunu

murat_02

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X3D Anakart: MSI B450 M2 PRO GPU: ASUS ROG STRİX RTX 2080 8GB RAM: 16 Gb (8x2) Corsair Vengeance 3200 MHZ KASA+PSU: Corsair 300R - 600+80 Watt SSD: MLD M300 1 TB M2 SSD.
Yeni aldığım Ryzen 5 2600X işlemcimde ısınma sorunu mevcut. B450M anakartla birlikte aldım, stok 3.6GHz'de zaten cool and quiet modda. Boştayken 45 50 derecede, oyuna girince ise 80 85 oluyor. BIOS'tan OC moduna alınca 4.0 GHz çıkıyor ve fanlar sürekli %100 modda çalışıyor, o zaman oyunda 70 üstüne pek çıkmıyor, bahsettiğim oyun Battlefield 1. Ancak AIDA64 stres testinde ise 95-97'ye çıkıyor ve sistem donuyor. Yanında gelen fan mı yetersiz, yoksa macunu mu iyi değil anlam veremedim. İşlemciyi kullanan arkadaşlar da kendi durumlarından bahsederlerse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni aldığım Ryzen 5 2600X işlemcimde ısınma sorunu mevcut. B450M anakartla birlikte aldım, stok 3.6GHz'de zaten cool and quiet modda. Boştayken 45 50 derecede, oyuna girince ise 80 85 oluyor. BIOS'tan OC moduna alınca 4.0 GHz çıkıyor ve fanlar sürekli %100 modda çalışıyor, o zaman oyunda 70 üstüne pek çıkmıyor, bahsettiğim oyun Battlefield 1. Ancak AIDA64 stres testinde ise 95-97'ye çıkıyor ve sistem donuyor. Yanında gelen fan mı yetersiz, yoksa macunu mu iyi değil anlam veremedim. İşlemciyi kullanan arkadaşlar da kendi durumlarından bahsederlerse sevinirim.
Macunu yenilemeyi deniyebilirsin.

Kesinlikle macun yenile çünkü üstündeki macun çok iyi değil. Artı Wraith Soğutucusunu Performans moda çek. Biostan da fan ayarlarını kontrol et. Macun önerisi olarakta Thermal Grizzly Conductonaut CoolerMaster Mastergel Maker, Zalman STG2 ve Cooler Master Mastergel Pro

OC moduna alınca düşmesi bana nedense kasa içinde hava sirkülasyonu eksikliğini aklıma getiriyor.

Ayrıca soğutucunun tam olarak oturduğuna dikkat edin , gevşek bir vida olmasın, kendiniz yeni bir termal macunla yeniden monte edin.Volt değerlerini paylaşabilir misiniz bir de ?

Bana da macundan dolayı gibi geliyor, CoolerMaster Mastergel Pro sipariş verdim, bulunduğum yerde yok. Kasamın modeli Corsair 300R, intel işlemcim stok fanıyla hiç ısınma sorunu çekmeden çalışıyordu, Ryzen sisteme geçeli 1 hafta oldu daha, yani kasa içi havalandırma da sorun olacağını zannetmiyorum, Ryzen'nın stok soğutucusu zaten fazlasyıla tam oturuyor, monte ederken farkettim. Akşama voltaj değerlerini de akşam yazarım şu an işteyim, OC moduna alınca zaten fanlar en yüksek seviyede sürekli çalışıyor ancak öyle daha iyi bir soğuma oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı