Ryzen 2600X'i İade Edip, Intel Coffee Lake'e Geçilmeli mi?

Yanlış deneyim ve bilgilendirme. i7 8700 ve GTX 1080 kullanıyorum ve stok soğutucu ile bile triple AAA oyunlarda %60-70 yük altında 75 dereceyi geçmiyor. Sıcaklık problemi olan bir işlemci var ise o da hız aşırtma uygulanmış AMD işlemcileridir. Algı yaratmayınız.

Intel'in hala kullandığı stok soğutucusunu biliyoruz değiştirmeden kullandığını. AMD tarafında soğutucu hem yeniden dizayn edildi hem Ryzen'lerin mimarisi değiştirildi. Şunu kabul edin, ZEN mimarisi şu anda termal anlamda Intel'den çok daha iyi işler çıkarıyor. 8.nesil i3'lerin i5'lerin yük altında stok fanla çığlık atmasından bahsetmiyorum bile.

Neye dayanarak? Kime dayanarak? AM3+ platformu ile 2010'da piyasaya çıktı ve 2017 yılında Ryzen sürülene kadar da piyasada kalmaya devam etti. Intel değil ki AMD zırt pırt soket çıkartsın. Şuan o soket AMD için daha çiçeği burnunda bir gelin...
Amd'nin yasal olarak bu soketi 2020'ye kadar kullanacağını söylemesinden ötürü bu ifadeyi kullandım dostum.Intel'in yapacağı ataklardan sonra 2020'den sonra AMD de soket değişimine gidebilir.Nanometre küçülecek çekirdekler artacak biri diğerine cevap verecek ortalık kızışacak. teşekkür ederim cevabın için.

Son düzenleme:
Bu arada soket garanti değişecektir. Sekiz gerçek çekirdeği besleyecek şekilde tasarlandığını düşünmüyorum Z370 ki AMD bile bu konuda tongaya düştü b350 ile.
Neden böyle yazdın b350 ler ilerisi için iyi değil mi? geri verip x470 mi geçmeliyim? benim bildiğim X serisi ile B serisi arasındaki tek fark X serisinin çift ekran kartı kullanımı daha iyi diye biliyordum.

Intel'in hala kullandığı stok soğutucusunu biliyoruz değiştirmeden kullandığını. AMD tarafında soğutucu hem yeniden dizayn edildi hem Ryzen'lerin mimarisi değiştirildi. Şunu kabul edin, ZEN mimarisi şu anda termal anlamda Intel'den çok daha iyi işler çıkarıyor. 8.nesil i3'lerin i5'lerin yük altında stok fanla çığlık atmasından bahsetmiyorum bile.
Alacak arkadaş muhtemelen gidip de i3 almaz bu bütçe ile yani yazdığınızın konu ile alakası yok. Ben bu fiyat aralığında üst düzey kabul edilecek işlemciden bahsettim ve direkt kullanıcı gözlemi bunlar. Babamızın firması değil ki ölümüne savunalım. Özellikle Ryzen ile belirli kesimlerin fanboyluğu iyice tetiklendi fakat Intel halen daha çizgisinde ve oyuncuları yeterince mutlu ediyor.
Ahahaha. Sabah sabah iyi güldürdünüz. Görende Intel ortalığı soğutuyor sanacak. Yok öyle bi dünya kardeşim. 65W TDP'lik işlemci OC altında 125W çekiyorsa kimse gıkını çıkaramaz, H115i ile bile o tüketim altında zoraki 65 - 70 derece altında tutuyor 6600K'yı. Ki işlemci daha 4.5GHz'de limitli iken 120+ tüketimler başlıyor. Asıl siz algı yaratmayın.
Herkes biliyor R7 2700x ile gelen cafcaflı ışıklı soğutucunun sağlam OC'lerde işe yaramayacağını. Intel'den iyi fan getiriyor diye en iyisi olduğu anlamına gelmiyor malesef. Bahsettiğiniz hızların daha da üzerine isterseniz sıvı nitrojen tedarik ederek çıkabilirsiniz. Tabi ne işe yarayacaksa o kadar GHz :)

Son düzenleme:
Neden böyle yazdın b350 ler ilerisi için iyi değil mi? geri verip x470 mi geçmeliyim? benim bildiğim X serisi ile B serisi arasındaki tek fark X serisinin çift ekran kartı kullanımı daha iyi diye biliyordum.
2700x 8 çekirdek ve güçlü bir işlemci çekirdek başına yüksek gerilim ile çalışmakta x 470 x 370 gibi anakartlar bu değeri sağlayabiliyor iken B 350 anakartlar da stabilite sorunu yaşayabiliyorsun hepsinde değil. Mesela AMD kendi açıklama yaptı B350 ile 2700x i O.C yapmayın diye yakın zaman da da benim başıma geldi bende ekstra slot fazlasına x 470 anakart almayayım alayım B350 anakart artan para ile harici de bir ses kartı alayım dedim lakin aldığım B350 çipsetli anakart da windows performans moda aldığımda stabilite sorunu yaşadım bırakın O.C bile etmeyi. X 470 e geçtim sonuç mükemmel. Z 370 anakartlar 6 gerçek çekirdeği beslemek amacı ile çıkarıldı + 2 çekirdeği besleyebilecek mi ki mimari core mimarisi işlemcinin içindeki çekirdekleri aynı mimaride nasıl dizebilir ki soket değiştirmeden. Yapamaz demiyorum lakin İntel bu don değiştirir gibi soket değiştiriyor eğer yapar ise benim açımdan büyük bir süpriz olur.

Siz 4,5 GHZ hızında işlemciler kullanıp uzaya felan mı çıkmayaı düşünüyorsunuz. Yok 4,5 GHZ, yok 5,2 GHZ. Bu ne arkadaş ben GT630, i5 3210M 2,5 GHZ çift çekirdek laptopta medium 1080p 64 kişilik serverda 30-35 fps battlefield 1 oynuyorum sorun yok. Yetiyor bana. Siz kalkmış 5 -5,5 GHZlerden bahsediyorsunuz. O kadar voltajı, elektrik yükünü neye verirseniz o ısınır. Mangal bile yaparsın.
Bahsedilen sıcaklık, güç tüketimi, ısı değerleri oyun verileri değildir bu birincisi. Bahaedilen değerler işlemcinin Gerçek Tam Yük altındaki değerleridir bu ikincisi. Ayrıca o işlem gücü ile ne yaptığım beni ilgilendirir, sizi değil. Oyun mantalitesi ile ilerleyecek olursak bundan önceki işlemcim FX8350 idi oda fena iş çıkartmıyordu. Şuan ki laptobumda i5 7300HQ var oda fena iş çıkartmıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı