Ryzen 3 2200G mi, i3 6100 mü?

EmirKoctas

Hectopat
Arkadaşlar biliyorsunuz ki dolar uçtu seçimlerden sonra düşeceği söyleniyor ve bende bilgisayarımı upgrade etmek istiyorum. Elimde işlemci olarak i3 4130 var. Ve bende uzun süreli güzel bir işlemci istiyorum. Araştırdım bunları buldum. Fiyatları 600tl küsür. benimde elimde bir miktar para var. Sizce hangisini alsam benim için daha uygun olur?

Yardımcı olacak arkadaşlara gerekli bilgiyi vermeniz de fayda var. Yoksa sadece başlığı okuyan birçok kişi şunu al deyip geçer, yapıldığını görüyorum, halbuki bu yardım etmekten çok kişiyi yanlış yönlendirmekten başka bir şey olmuyor. Mesela yukarıda yazdığınızdan yola çıkarak birileri 2200g al der sizde elinizde 2200g ve intel uyumlu eski anakartınızla baş başa kalırsınız. Anakart da değiştirecek misiniz? Elinizde sabit olan donanımlar hangileri, alınacak donanımlar hangileri ve bunlar için bütçe ne kadar.

Yardımcı olacak arkadaşlara gerekli bilgiyi vermeniz de fayda var. Yoksa sadece başlığı okuyan birçok kişi şunu al deyip geçer, yapıldığını görüyorum, halbuki bu yardım etmekten çok kişiyi yanlış yönlendirmekten başka bir şey olmuyor. Mesela yukarıda yazdığınızdan yola çıkarak birileri 2200g al der sizde elinizde 2200g ve intel uyumlu eski anakartınızla baş başa kalırsınız. Anakart da değiştirecek misiniz? Elinizde sabit olan donanımlar hangileri, alınacak donanımlar hangileri ve bunlar için bütçe ne kadar.
Anakartım :H81M-S2V Ryzen gibi işlemcileri desteklermi ?

Desteklemez. Hatta Intel'in de çoğu işlemcisini desteklemez. Çünkü eskidi. Üstünden 4 nesil geçti. Senin anakartının işlemci soketi LGA 1150
5. nesil olarak LGA 2011 v3 var diye biliyorum.
6. ve 7. nesil LGA 1151
8. nesil ise LGA 1151 v2

Nesiller arasında sadece 6 ve 7 nesil birbirine uyumlu diğerlerinden bir işlemci alacaksanız anakartınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Sırf Intel'in bu tavrından dolayı ben AMD Ryzen serisinden aldım işlemcimi 2020 yılına kadar uyumlu çıkaracağını söylediği için.
Öncelikle bütçeni net bir şekilde belirtirsen sana en uygun işlemci veya işlemci+anakart önerisi gelir. Birde şöyle bir etken var anakartın değişirsen belleklerin de uymayabilir. En iyisi sen bütçeni belirt gerisini sonra konuşalım :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı