Ryzen 3 2200g Overclock nasıl yapılır?

Anakart olarak B350`de olabilir.

Ben de benzer bir şekilde sistemi ddr4 e upgrade ettim. Bütçe kısıtlı olduğundan 2200g aldım ilerde değiştiririm. Fiyatına göre çok iyi bir işlemci oyun performansı da iyi bazı oyunlarda biraz yetersiz kalabilir ama ne kadar para o kadar performans yani onu da idare edeceksin :) ben X370 bir anakart tercih ettim sebebi de 2200g takılı iken ekran kartı x8 modda çalışıyormuş. Tabi bir de Asus TUF B450 deki indirim bitmişti onun da etkisi oldu. Tabi bu dediğim kartlar biraz daha pahalı ama ben herzaman anakarti biraz yüksek tutmayı yeğlerim.

Bunun sebebi anakart değil işlemci. 2200 ve 2400G de hattın birisi APU için ayrıldığından dolayı ekran kartları X16 yerine X8 de çalışır.
Bir sürü Chipset modeli var anakartlarda farki da bu gibi şeyler oluyor. Teknik olarak sebebi o chipseti kullanan anakartlarin x16 slotundaki bant genişliğini işlemcinin dahili gpu suyla paylaşıyor olmasi. Yani yukarıda da belirttiğim gibi o chipsetli anakartlarda 2200g taki iken ekran kartı x8 modunda çalışıyor ki arkadaş 2200g alıcam diyor. Baska bir işlemci 1600 veya 2600 vs takınca x16 moduna çalışıyor. Yani x16 moduna o anakartta ekran kartını çalıştırmak istersen işlemciyi de değiştirmek gerekiyor. Anakart bant genişliğini x16 slotuyla patlasmadigi durumda ekran kartı da x16 moduna çalışıyor. X370 chipsetli anakartta böyle bir durum yok. O zaman bu sorun işlemcinin degil anakartındir. Aslında bir sorun da değil tamamen destek meselesi onun desteği yok yani bu kadar. Yine de böyle bir hassasiyet oluşursa almadan önce benim yaptığım gibi anakart kitapçığıni indirip kontrol ederek olup olmadığından emin olun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı