Ryzen 3 2200g Overclock nasıl yapılır?

EienCure

Decapat
Merhabalar, overclock hakkında deneyimli değilim. İnternetten baktığımda bir YouTuber vatandaşın Ryzen Master ile B350 anakartta Ryzen 3 2200g işlemciyle 1.35 voltaj ile 3.7 ghzde stabil performans aldığını gördüm. 3.7 max boost olarak biliyorum bu işlemci için.
Video : https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=#&ved=0ahUKEwi4m-2dzNLiAhWCxMQBHQMaCKgQxa8BCCswAQ&usg=AOvVaw0VTJzWxrN8ZFOD4xbU2nov

Soru 1- 3.9 ghz, max boost değerinin üstünde ve 3.9 ghz için 1.375 voltaj ile stabil performans alıyor. 3.9 ghz bu durum için güvenli midir? Garanti dışı kalır mı?

Soru 2- Overclock yapma nedenim RX 570 ile bu işlemci çok az da olsa darboğaz oluyor ve ben olabildigince kaldırmak istiyorum darboğaz olayını. B450M anakart kullanarak adamın uyguladiklarinin aynisini yapsam üstesinden gelebilir miyim ve siz kaç ghz hız aşırtma önerirsiniz ?

Not: Dediğim gibi overclock konusunda cahilim ve cahilliklerimi mazur görün.

Son düzenleme:
Link bozuk, 3.70 OC değildir, 3.70'in üzeri OC sayılır. Voltaj ve frekans meselesi tamamen işlemciden işlemciye değişmektedir. Benim 2200G 3.80 GHz'nin üzerine çıkamıyor istediğin kadar voltaj ver. Direkt 3.9 yerine 3.8'e voltaj vermeden çık ardından 3.85 yap eğer sistem donarsa mevcut voltajını söyle. Bu işlemde bir şeyleri yakarsan garanti dışı kalır ama bunun Overclock'dan dolayı olduğunu anlamak oldukça zordur.

Eğer dediğin gibi yaptıysan ve sistem donmuyorsa bir sorun olmayacaktır. 3.9 da kalabiliyorsan daha zorlamanı önermem yani 4 GHz gibi çok yüksek değerlere çıkma.

Son düzenleme:
Yeterince iyi bir soğutma gerekir overclock için bu da ekstra masraftir, elindekini satıp soğutucuya vereceğin yaklaşık 500tl gibi bir parayı üstüne koyup çok az da kendinden eklersen çok daha iyi bir işlemci alırsın ki buna overclock ile ulaşman mümkün değildir ayrıca 3.7 ile 3.9 arasında gözle görülür bir fark hissedemezsin. Overclock hiç önermiyorum. Hem riski hem meşakkatli hem belli bir birikim olması gerekir bilgi anlamında hemde işlemci ömründen yer. Overclock işlemci artık eskidiginde son zamanlarında bir doping olarak yapılırsa mantıklıdır. Onun haricinde hem işlemciye hem anakartta yük olur. Overclock kapasitesi işlemciden işlemciye değişmektedir. Aynı model senin işlemcin 3.8 de stabil çalışmaz başkasının ki 4.5 ghz e sorunsuz çıkar. Bu tamamen sansina kalmış.

Link bozuk, 3.70 OC değildir, 3.70'in üzeri OC sayılır. Voltaj ve frekans meselesi tamamen işlemciden işlemciye değişmektedir. Benim 2200G 3.80 GHz'nin üzerine çıkamıyor istediğin kadar voltaj ver. Direkt 3.9 yerine 3.8'e voltaj vermeden çık ardından 3.85 yap eğer sistem donarsa mevcut voltajını söyle. Bu işlemde bir şeyleri yakarsan garanti dışı kalır ama bunun Overclock'dan dolayı olduğunu anlamak oldukça zordur.

Eğer dediğin gibi yaptıysan ve sistem donmuyorsa bir sorun olmayacaktır. 3.9 da kalabiliyorsan daha zorlamanı önermem yani 4 GHz gibi çok yüksek değerlere çıkma.
Cevap icin gerçekten teşekkür ederim. Cahil olduğumu yine anlıyorum [emoji28]. Fazlasıyla açıklayıcı bir cevap olmuş. Dedikleriniz deneyeceğim. Acaba ekran kartınız nedir ve kac ghz ile RX 570 darbogazini engellerim ? Bir de a320 anakart ile o zaman anladığım kadariyla 3.7 ghze çıkabilirim değil mi ?

Cevap icin gerçekten teşekkür ederim. Cahil olduğumu yine anlıyorum [emoji28]. Fazlasıyla açıklayıcı bir cevap olmuş. Dedikleriniz deneyeceğim. Acaba ekran kartınız nedir ve kac ghz ile RX 570 darbogazini engellerim ? Bir de a320 anakart ile o zaman anladığım kadariyla 3.7 ghze çıkabilirim değil mi ?
A320 ile overclok yapamazsin

A320 ile işlemcinin boost frekansı olan 3.7'ye çıkarsın ama daha üstüne müdahale ile (Overclock) çıkamazsın. En az B350 bir anakart lazım önerim B450'dir. Aynı sistemi kullanıyoruz imzama bakarsan. İşlemci değişmeyecekse darboğazı engellemenin pek bir yolu yok OC yapman şart. Sürekli sistemi yeniden başlatarak frekansları düzenleyerek kendine uygun bir voltaj ve frekansı tutturman lazım öyle kolay değil uğraştırıyor.

Bunlarla uğraşacağına daha iyi bir işlemci al ve bütün sorunlardan kurtul.

Son düzenleme:
Adam Anakart alsın, sogutucu alsın overclock mu yapsın? Şaşırmayın lütfen dediğim gibi işlemciyi değişir daha iyi. Overclock seni darbogazdan kurtarmaz arkadaşım, bu şekilde kullan daha iyi. Seni darbogazdan kurtaracak seviyede bir overclock için yapacağın masraf ile 2 tane daha işlemci alırsın. Oda şansına olursa yani ki Ryzen 1 ve 2 lerin overclock performansı baya kötü yanı çok yükseklere gitmez. Neyse ya susuyorum dinleyen yok :)

A320 ile işlemcinin boost frekansı olan 3.7'ye çıkarsın ama daha üstüne müdahale ile (Overclock) çıkamazsın. En az B350 bir anakart lazım önerim B450'dir. Aynı sistemi kullanıyoruz imzama bakarsan. İşlemci değişmeyecekse darboğazı engellemenin pek bir yolu yok OC yapman şart. Sürekli sistemi yeniden başlatarak frekansları düzenleyerek kendine uygun bir voltaj ve frekansı tutturman lazım öyle kolay değil uğraştırıyor.

Bunlarla uğraşacağına daha iyi bir işlemci al ve bütün sorunlardan kurtul.
Söylemeyi unutmuşum, henüz sahip değilim donanımlara. Bütçem gereği sadece ram, anakart, işlemci ve ekran kartı alacağım ve butcem 2000-2100 tl. Kaliteli bir PSUya sahibim, kasam iyi olmasa da idare edebilirim ve hdd gibi şeylere sahibim. Bu daha cok upgrade olacak. 1-2 sene falan göturse zaten işlemciyi degisirim. Aşırı uygunken 500-400 tl ekleyip R5 2600 almak cazip gelse de bütçem el vermiyor [emoji17]

Bu işlemci 570'e çok fazla darboğaz yapmıyor sadece BF1 de aşırı darboğaz var onun dışında çok göze batan bir darboğaz olmuyor.
Bf 5'te ultrada 60 üstü gözüküyor. Bu benim için yeterli. Arada bir darbogazdan kaynaklanan droplar olsa da multiplayer da orta ayarlarda 60 fps üstü versin baska bir şey istemem

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı