Ryzen 3 2200G overclock nasıl yaparım

Yusuf_5959

Centipat
Elimde Ryzen 3 2200G ve ASUS B450M-A anakart bulunmakta işlemcime Ryzen masterdan overclock yapmak istiyorum.
Stok soğutucu kullanacağım. Nasıl yaparım yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde Ryzen 3 2200G ve ASUS B450M-A anakart bulunmakta işlemcime Ryzen masterdan overclock yapmak istiyorum.
Stok soğutucu kullanacağım. Nasıl yaparım yardımcı olur musunuz?
Uygulamadan değil de BIOS üzerinden yapmanız daha iyi olur.

Çarpanı 39 yapın voltajı da 1.35 gibi bir değere ayarlayın. Sonra bu voltajı stabil çalıştığı en düşük değere kadar düşürün.
Stabil çalıştığını anlamak için Prime 95 veya OCCT gibi bir program ile stres testi yapın.

İşlemciniz 3.9 GHz hızda 1.3V altında bir voltajda stabil kalırsa 40 çarpan da denenebilir ama bu sefer işlemci stok soğutucu ile fazla ısınabilir.

Uygulamadan değil de BIOS üzerinden yapmanız daha iyi olur.

Çarpanı 39 yapın voltajı da 1.35 gibi bir değere ayarlayın. Sonra bu voltajı stabil çalıştığı en düşük değere kadar düşürün.
Stabil çalıştığını anlamak için Prime 95 veya OCCT gibi bir program ile stres testi yapın.

İşlemciniz 3.9 GHz hızda 1.3V altında bir voltajda stabil kalırsa 40 çarpan da denenebilir ama bu sefer işlemci stok soğutucu ile fazla ısınabilir.
Tarif ederseniz tam olarak Bios da hangi bölümden yapacağım?

Ne demek olmuyor dalga mı geçiyorsunuz şu an 3.8 GHz deyim ve stabil bir şekilde çalışıyor.

Şimdi baktım olabiliyormuş kusura bakmayın. Intel tarafındaki K ibaresi olmayan işlemciler gibi olur diye düşünüyordum AMD tarafında giriş seviyesinde bile overclock mümkün müş.

Tarif ederseniz tam olarak Bios da hangi bölümden yapacağım?
Advanced settings olması gerekiyor orada çarpan ve voltaj değişebiliyor. Bende de Asus anakart var voltaj ayarlamak biraz zor. Oradan voltajı Auto yerine Offset mode yapıp + seçeneğini seçip 0.2 civarı bir değer yazman gerek.

Advanced settings olması gerekiyor orada çarpan ve voltaj değişebiliyor. Bende de Asus anakart var voltaj ayarlamak biraz zor. Oradan voltajı Auto yerine Offset mode yapıp + seçeneğini seçip 0.2 civarı bir değer yazman gerek.
Bios çok karışık ryzen master dan yapsam ne olur ki anlayamadım?
Size başka bir şekilde ulaşabilirmiyim sesli bir şekilde konuşsak mümkün mü acaba?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı