Ryzen 3 3100 + GTX 1650 Super FPS düşmesi

spekülatör

Hectopat
Daha fazla  
Donanım:
Ryzen 3 3100
MSI GTX 1650 Super Gaming X 4 GB
Corsair 8 GB 3000 MHz DDR4
Seagate 7200RPM 500GB (10yıllık)
James Donkey 120GB SSD
B450M S2H anakart
Everest Rhino 432 600W kasa

Merhabalar, son 1 haftadır PC'de FPS düşmesi yaşıyorum. Sistemi toplayalı 4 ay oldu. Herhangi bir OC işlemi yapmadım, HDD'den şüpheleniyorum. Buraya test sonuçlarını attım. Bakabilir misiniz? Ne sıkıntı var çözemedim. Oyunlar zevk vermemeye başladı artık.

Dosya Ekleri

• asdasd.png
    asdasd.png
    347,6 KB · Görüntüleme: 60
  • hd.png
    hd.png
    151,1 KB · Görüntüleme: 59
  • HDD.png
    HDD.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 77
  • resim_2021-02-24_195256.png
    resim_2021-02-24_195256.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 65
  • sss.png
    sss.png
    2 MB · Görüntüleme: 64
  • Adsız.png
    Adsız.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 58
@Özgür Adam PSU isterse arkadaşların dediği gibi 1500WATT yazsın. Onun verebilidiği yani gerçek gücü 150 200 Watt olabiliyor. Onun için Everest, Power Boost, Rampage, Hadron PSU'lar önerilmiyor.

Boşuna gidip 650Watt'ı 300 liraya almak varken insanlar 800 900TL vermiyor. Bir High Power'la Everest aynı değildir, aynı olamazlar.

@Özgür Adam PSU isterse arkadaşların dediği gibi 1500WATT yazsın. Onun verebilidiği yani gerçek gücü 150 200 Watt olabiliyor. Onun için Everest, Power Boost, Rampage, Hadron PSU'lar önerilmiyor.

Boşuna gidip 650Watt'ı 300 liraya almak varken insanlar 800 900TL vermiyor. Bir High Power'la Everest aynı değildir, aynı olamazlar.
Doğrudur tabiki 12v verdiği wat önemli onu biliyorum. Peki benim sistemim R5 2600 MSI GTX 1660 Super Gaming X var 16gb Ram 480gb ssd var bende de gpu kullanımım açık dünya oyunların da düşük oluyor gpu ve cpuyu aynı anda teste soktum kapanma olmadı benim sorunum da mı psu yani demek istediğim psu gpu kullanımını nasıl etkiliyor bunun cevabını veren görmedim daha fromda.?

Konu sahibinin sahip olduğu kasa 5-6 yaşında bir model. Güç kaynağı 12v kanalından ne veriyor teknik veri bulamadım ama oldukça yıpranmıştır. Fakat 1x8 GB RAM ve 10 yaşındaki HDD de iyi değil. BF1 ekran görüntüsüne bakan RAM'in sınıra vurduğunu görür rahatlıkla.

Doğrudur tabii ki 12v verdiği Watt önemli onu biliyorum. Peki benim sistemim R5 2600 MSI GTX 1660 Super Gaming X var 16 GB RAM 480GB SSD var bende de GPU kullanımım açık dünya oyunların da düşük oluyor GPU ve CPU'yu aynı anda teste soktum kapanma olmadı benim sorunum da mı PSU yani demek istediğim PSU GPU kullanımını nasıl etkiliyor bunun cevabını veren görmedim daha fromda?

İlk olarak, R5 2600 ile 1660S 1080p için bana göre sınır ekran kartı. Ekran kartı kullanımının çoğalmasını istiyorsanız grafikleri yükseltmeniz lazım. Keza grafikler yükselirse de PSU'ya olduğundan daha fazla yük bineceğinden kapanma riski de var.

Yani anlayacağınız PSU kaynaklı da olabilir darboğaz da olabilir. Bu sorunu engellemek başka soruna yol da açabilir. Ben yerinizde olsaydım para biriktirip adam akıllı bir PSU'ya geçerdim. FSP Hydro K, XPG Pylon gibi F/P ve kaliteli bir PSU tercihim olurdu.

İlk olarak, R5 2600 ile 1660S 1080p için bana göre sınır ekran kartı. Ekran kartı kullanımının çoğalmasını istiyorsanız grafikleri yükseltmeniz lazım. Keza grafikler yükselirse de PSU'ya olduğundan daha fazla yük bineceğinden kapanma riski de var.

Yani anlayacağınız PSU kaynaklı da olabilir darboğaz da olabilir. Bu sorunu engellemek başka soruna yol da açabilir. Ben yerinizde olsaydım para biriktirip adam akıllı bir PSU'ya geçerdim. FSP Hydro K, XPG Pylon gibi F/P ve kaliteli bir PSU tercihim olurdu.

Cevabın için teşekkür ederim. En kısa zamanda değiştireceğim fakat kablolama işini beceremicem diye düşünüyorum.

Bu daha hesaplı hocam, neredeyse aynı kalitedeler.

Geri
Yukarı