Ryzen 3 3300X ve GTX 1050 Ti düşük FPS

Eğer kullanımlar da sabit kalıyorsa oyundan dolayı olabilir hocam. Bence başka bir oyunda denemeden ayarları kurcalamayın derim.
Bende öyle düşündüm fakat bugün 2 adet sistem kurduk. Biri kardeşime biri arkadaşıma. İkisine de sıfırdan Windows kurup, gerekli programları ve driverları yükleyip test gerçekleştirdik. Kasaları temizledik. Bunların hepsi toplam 8 saate yakın sürdü. Bunlardan sonra başka oyun deneyecek zaman olmadı ve bizi çok yordu. Başka oyunda denemeden yorum yapmak doğru olmaz tabi ki ama ilk baştaki FPS değerlerinden bir süre sonra böyle bir düşüş yaşanması çok saçma geldi.

İşlemci voltajı 1.05V.

Merhaba arkadaşlar. Arkadaşımın sistemini yükselttik. World War Z oyununda deneyebildik sadece. İlk başta Low ayarlarda 117 ortalama FPS alırken bir süre sonra 70 alıyoruz. Ultra ayarlarda 57 alıyorduk şu an 40'larda alıyoruz. PC kilitlenip kalıyordu sıcaklık yüzünden, daha sonra CBP kapattık ve fan ayarlarını manuel olarak düzenledik. Ryzen Master ile voltaj düşürdük ve kilitlenme sorunu düzeldi.

(Cbp kapattıktan sonra değerler düşmedi. CBP kapattıktan sonra bahsettiğim değerleri alıyorduk.)

Sıcaklıklar normal. Oyunda CPU 56-60 derece arası. GPU 60-65 arası. Stok fan ile kullanıyoruz.

önceki sistem özellikleri:

Ryzen 3 1200.
Zotac GTX 1050 Ti.
Gigabyte A320M ds2.
HyperX Predator 8 GB 3000 MHz.
Cooler Master 500W +80 PSU.

yenilenen sistem özellikleri:

Ryzen 3 3300X.
Zotac GTX 1050 Ti.
Gigabyte A320M ds2.
HyperX Predator 8x2 (16 GB) GB 3000 MHz.
Cooler Master 500W +80 PSU.

Sorun neden kaynaklı olabilir?

Güncelleme yaptıkdan sonra olduğunu söylemişsiniz. AMD Ryzen stok soğutucularda AMD yazılı bir çıkıntı olur bu çıkıntı montajda hata ile RAM'lere baskı yapacak biçimde takılabiliyor işlemci fanını düzeltip sol tarafa yani arkadaki egzoz fanına bakacak şekilde takın. RAM'lerin yerini değiştirin. Anakarta BIOS Update yapın. Eğer eski donanımlara kurulmuş Windows sürümü hala bilgisayarınızda ise Windows 10 temiz kurulum yapmanızı öneririm. Güç seçeneklerinden dengeli olan ayarı performans olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Havalar ısındı kasanın yan kapağını açık bırakın. Sorununuz düzelmezse işlemcinizi başka bir bilgisayarda test edip garantiye göndermenizi öneririm.

Güncelleme yaptıkdan sonra olduğunu söylemişsiniz. AMD Ryzen stok soğutucularda AMD yazılı bir çıkıntı olur bu çıkıntı montajda hata ile RAM'lere baskı yapacak biçimde takılabiliyor işlemci fanını düzeltip sol tarafa yani arkadaki egzoz fanına bakacak şekilde takın. RAM'lerin yerini değiştirin. Anakarta BIOS Update yapın. Eğer eski donanımlara kurulmuş Windows sürümü hala bilgisayarınızda ise Windows 10 temiz kurulum yapmanızı öneririm. Güç seçeneklerinden dengeli olan ayarı performans olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Havalar ısındı kasanın yan kapağını açık bırakın. Sorununuz düzelmezse işlemcinizi başka bir bilgisayarda test edip garantiye göndermenizi öneririm.
Ram yeri değiştirme dışında herşey yapılı hocam. Işlemcide sorun olduğunu sanmıyorum. Başka bir saçmalık var ama çözemedim. Başka oyunlarda deneyelim, ondan sonra durumdan haberdar ederim sizleri. World War Z'de sorun vardır belki. Bilmiyorum olay başlı başına saçma zaten. Güncelleme yaptıktan sonra oldu dediğim, yanlış anlaşılma olmuş. Işlemciyi değiştirdikten sonra ilk baştaki değerleri alıyorduk. 3300X ile yani. Daha sonradan FPS düştü kendi kendine. Bahsettiğim yüksek FPS'ler eski işlemci ile değil.

Ram yeri değiştirme dışında herşey yapılı hocam. Işlemcide sorun olduğunu sanmıyorum. Başka bir saçmalık var ama çözemedim. Başka oyunlarda deneyelim, ondan sonra durumdan haberdar ederim sizleri. World War Z'de sorun vardır belki. Bilmiyorum olay başlı başına saçma zaten. Güncelleme yaptıktan sonra oldu dediğim, yanlış anlaşılma olmuş. Işlemciyi değiştirdikten sonra ilk baştaki değerleri alıyorduk. 3300X ile yani. Daha sonradan FPS düştü kendi kendine. Bahsettiğim yüksek FPS'ler eski işlemci ile değil.
Benzer bir sorun 1660 Super kartımda da başıma gelmişti, başlarda 70-80 olan fps 1.30 saat sonra 40-50'lere düşüyordu. Çözüm bulursan beni de uyandırırsan sevinirim.

@mar00n Başka oyunlarda kesinlikle dene 1500X ve 5500XT ile oynuyorum World War Z sorunlu bir oyun. Bazen rastgele çöküyor, bir bölümde işlemci kullanımı %60'lardayken, aynı bölümü tekrar oynayınca %90'lara çıkarıyor. FPS %50 düşebiliyor bazen. Isınma da yok, sıcaklık aynı olmasına rağmen oyunun kendisi saçmalamaya yatkın. Oyunun benchmark testi sorunsuz onu yapabilirsin de, genel performans olarak deneyeceğin son oyun World War Z olsun.

GTA V (hikaye modu), Witcher 3 vb. gibi yaygın oyunlar 3300X ve 1050Ti için daha ideal deneme fırsatı olur.

@mar00n Başka oyunlarda kesinlikle dene 1500X ve 5500XT ile oynuyorum World War Z sorunlu bir oyun. Bazen rastgele çöküyor, bir bölümde işlemci kullanımı %60'lardayken, aynı bölümü tekrar oynayınca %90'lara çıkarıyor. FPS %50 düşebiliyor bazen. Isınma da yok, sıcaklık aynı olmasına rağmen oyunun kendisi saçmalamaya yatkın. Oyunun benchmark testi sorunsuz onu yapabilirsin de, genel performans olarak deneyeceğin son oyun World War Z olsun.

GTA V (hikaye modu), Witcher 3 vb. gibi yaygın oyunlar 3300X ve 1050Ti için daha ideal deneme fırsatı olur.
Benchmark testinde de bahsettiğim gibi sıkıntı vardı.

Son düzenleme:
RAM yeri değiştirme dışında her şey yapılı hocam. Işlemcide sorun olduğunu sanmıyorum. Başka bir saçmalık var ama çözemedim. Başka oyunlarda deneyelim, ondan sonra durumdan haberdar ederim sizleri. World War Z'de sorun vardır belki. Bilmiyorum olay başlı başına saçma zaten. Güncelleme yaptıktan sonra oldu dediğim, yanlış anlaşılma olmuş. Işlemciyi değiştirdikten sonra ilk baştaki değerleri alıyorduk. 3300X ile yani. Daha sonradan FPS düştü kendi kendine. Bahsettiğim yüksek FPS'ler eski işlemci ile değil.

Hocam oyunu sanırım Epic Games'den indirdiniz. Epic Games Launcher'in bir Bug'ı vardı yanlış hatırlamıyorsam forumda da 1-2 konu vardı bununla ilgili bir Bug'dan kaynaklı oyun dosyalarınının harddisk, SSD'de kapladığı boyutu sürekli yükseliyor belki bu yüzden düşük FPS alıyorsunuzdur. Bir de Steam kullanarak oyun testi yapın.

Geri
Yukarı