Ryzen 3 4300GE overlock nasıl yapılır?

Daha fazla  
RAM
16 GB DDR4 1596 Mhz
Ekran kartı
Apu sistem
Anakart
Galax B450M
İşlemci
Ryzen 3 4300GE
Sistemim APU bir sistem ve OC yapılabiliyor mu bilmiyorum. Eğer yapılabiliyorsa bunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Çünkü daha önce hiç OC yapmadım. OC yapma sebebimde oyunlarda daha yüksek performans elde etmek.

Çoğu yerde de bu işte tecrübesiz olanların bunu yapmamasını aksi halde sistemdeki bazı parçaların yanabileceğini okudum. Eğer bu doğruysa hiç bu toplara girmeyeyim. Bir de bunu BIOS harici programla yapabilir miyim? MSI Afterburner ile mesele. (rehber falan varsa o da güzel olur)
400W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğrudur bilgisiz yapılan overclock parçaları kullanılmaz hale getirebilir RTX 2080 Ti ekran kartım yanmıştı zamanında.

Peki gereken bilgiyi nereden sağlayabilirim? Youtube'da adam akıllı rehber videoları da bulamadım.

Her türlü OC rehberi işini görür.

Voltaj kararlılık sağlar, frekans arttıkça kararlılık düşer. Absürt olmayan bir voltaj seç ve belirli testleri yaparak kararlılığı tespit ettikçe yukarı çık. Tavsiyem hata vermeyen son değerden 50mhz aşağısını kullanman ki kafan rahat olsun.

*Soğutabilmek de önemli. Sıcaklık artışı da kararlılığı düşürür, aynı zamanda belirli senaryolarda işlemcini eline almana kapı aralayabilir. (Degradation)

Her türlü OC rehberi işini görür.

Voltaj kararlılık sağlar, frekans arttıkça kararlılık düşer. Absürt olmayan bir voltaj seç ve belirli testleri yaparak kararlılığı tespit ettikçe yukarı çık. Tavsiyem hata vermeyen son değerden 50mhz aşağısını kullanman ki kafan rahat olsun.

*Soğutabilmek de önemli. Sıcaklık artışı da kararlılığı düşürür, aynı zamanda belirli senaryolarda işlemcini eline almana kapı aralayabilir. (Degradation)
Hocam peki mesela burada maksimum cpu mhz değeri 4100 olarak gösteriyor. Peki sadece bunu 4200 değerine yükseltsem bir sorun oluşturur mu?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-04-13 044756.png
    Ekran görüntüsü 2022-04-13 044756.png
    86,3 KB · Görüntüleme: 35

Yeni konular

Geri
Yukarı