Ryzen 3100 overclock değerleri nasıldır?

emin1267

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar, Ryzen işlemcimi sabit bir GHz'de stabil kullanmak istiyorum. 4.0 benim için yeterli. Sizce aşağıdaki değerler nasıl? Daha fazla voltaj düşürmekle uğraşmak istemiyorum. Sistem şu an gayet stabil ve sorunsuz. Tavsiyeniz nedir? Kasa içi hava akışım gayet iyi ve serin.

Sistem bilgisi;

MSI B450 Tomahawk Max.
Thermalteki kule tipi çift fan sogutma.
Be Quiet! 14cm 1800RPM egzoz fan ve üsttede 12cm egzoz fan mevcut.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    25,6 KB · Görüntüleme: 80
Burada gözükene göre oldukça iyi. Sol üstten Stress CPU ve Stress cache tikleri açık halde test yapsaydınız daha iyi olurdu. Anakartın kalitesi kendini belli etmiş, voltaj değerleri düz bir çizgiymiş gibi görünüyor.

Ayrıca Prime95 üzerinden Small FFTs testini yapmanızı öneririm. 5-10 dakika yeterli.

Merhabalar arkadaşlar, Ryzen işlemcimi sabit bir GHz'de stabil kullanmak istiyorum. 4.0 benim için yeterli. Sizce aşağıdaki değerler nasıl? Daha fazla voltaj düşürmekle uğraşmak istemiyorum. Sistem şu an gayet stabil ve sorunsuz. Tavsiyeniz nedir? Kasa içi hava akışım gayet iyi ve serin.

Sistem bilgisi;

MSI B450 Tomahawk Max.
Thermalteki kule tipi çift fan sogutma.

@Lony111.

Selamlar, değerler iyi ancak tam olarak sıkıntı olup olmadığını stres testi ile öğrenebilirsiniz. Sistem zorlanırken elde edilen değerler önemli bu konuda..

Sistem bilgisi;

MSI B450 Tomahawk Max.
Thermalteki kule tipi çift fan soğutma.

Prime95 ile test edin.
10-15 dk yeterli olur.

Burada gözükene göre oldukça iyi. Sol üstten stress CPU ve stress cache tikleri açık halde test yapsaydınız daha iyi olurdu. Anakartın kalitesi kendini belli etmiş, voltaj değerleri düz bir çizgiymiş gibi görünüyor.

Ayrıca Prime95 üzerinden small ffts testini yapmanızı öneririm. 5-10 dakika yeterli.

Şimdi yapacağım o testi değerleri paylaşırım.
Selamlar, değerler iyi ancak tam olarak sıkıntı olup olmadığını stres testi ile öğrenebilirsiniz. Sistem zorlanırken elde edilen değerler önemli bu konuda.

Cinebench 20 testi yaptım 10dk sorunsuz. Ayrıca Full yükte 20dk kadar kararlılık testi yaptım 67dereceyi geçmedi çok rahat GHz yükseltebilicegimi biliyorum fakat bu hız yeterli geliyor.

Stok fan ile 4.2 GHz' e kadar çıkabilen bir işlemciye sahipsiniz. Kule tipi soğutucu ile 4.4GHz' e kadar deneyebilirsiniz. 4.4GHz 1.35V' da bence çalışacaktır. Eğer stres testinde 80'i geçerse iptal eder daha düşük hız ve voltaj denersiniz. Eğer bu sizin için yeterli ise voltajı biraz daha kısabilirsiniz. Bir çok kişide 1- 1,05V 4.00GHz çalışabiliyor. Ben 1.100 civarında voltaj ile 4.2GHz kullanabiliyorum.

Vallahi arkadaşlar Be Quiet! Silent wings 3 o kadar fark ettiriyor ki çok tereddüt etmiştim bir fana 130TL verilir mi diye, tabii önünde kule sogutucu fanında desteği var lakin arkadan inanılmaz hava akışı saglıyor fön makinesi misali 😅 10dk oldu manuel BIOS'tan fanları ayarlamıştım zaten sıcaklık değeri artmıyor sabitledi 64 65 derecelere altta Steam AIDA64 falanda açık sorun gözükmüyor.
Sizce zorlamalı mıyım biraz daha hızı?
Şöyle bir sıkıntım var Ryzen Master'ı kuramıyorum sisteme yüklendi gözüküyor açamıyorum saçma bir şekilde sürekli BIOS gir çık restartla uğraşmak istemiyorum var mı Ryzen Master benzeri bir program önerebiliceğiniz?

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    60,7 KB · Görüntüleme: 61

Geri
Yukarı