Ryzen 3600x Sıcaklık Problemi

Ben buradan bir arkadaşın önerdiği gibi ryzen master da 3600X 4150 mhz' ye sabitledim oyunlarsa bunu kullanıyorum.PBO' yu kapatmadım normal kullanış da ise düşük voltaj ve sıcaklıkta high performance ı kullanıyorum. Şu an tam olarak bir şekil ayarlamış oldum kendi açımdan işlemciyi:) 4150 mhz de cinebench 20' De 3730 puan aldı. Allah bereket versin:). Lakin stok fanla uygun sıcaklıkta en fazla 4150 stabil oldu.

Stok soğutucu ile de kullanacaksanız kaliteli bir termal macun sonuçları etkileyecektir. Ben arkadaşların önerdiği mastergel maker'i bulamadım ama onun pro'sunu buldum sıvı soğutucum hem 120lik hemde 4 yıllık dolayısıyla güncel bir sıvı soğutma kadar olmasa da stok sogutucudan daha iyi olduğu kanısındayım. Ryzenmaster da profil 1'e ayarları girdim save dedim ve biosta sadece CPB kapalı diğer herşey auto bilgisayarı yeniden başlattığımda default olarak 3600 MHz de geliyor . Oyun veya render işi olunca Ryzenmaster i açıp Profil 1 seçiyorum. Hem dalgalanma olmuyor hemde performanstan ödün vermemiş oluyorum. Ayrıca belirtmeliyim smart fan açık dolayısıyla bu dereceler çıkıyor. Fanları en yükseğe aldığımda dereceler daha da aşağı düşüyor ama takdir edersiniz ki bir miktar gürültü yapıyor.

İlave etmem gerekiyor Giray arkadaşıma macun tavsiyesi için teşekkür ederim ama benim anakartim yükte dahi 35 derece kasa havalandirmasiyla ilgili bı sorunum yok yani arkadaslar sorun dalgalanma ve ani sıcaklık artışlariydi ben böyle bir çözüm buldum

Merhaba kolay gelsin,

''Ryzenmaster da profil 1'e ayarları girdim save dedim ve biosta sadece CPB kapalı diğer herşey auto bilgisayarı yeniden başlattığımda default olarak 3600 MHz de geliyor . Oyun veya render işi olunca Ryzenmaster i açıp Profil 1 seçiyorum. Hem dalgalanma olmuyor hemde performanstan ödün vermemiş oluyorum. ''

bu dediğinizi biraz daha açabilirmisiniz. Nasıl yapılır bu bende yapkmak isterim.
Bende ; Ryzen 7 3700x ilemci, Msi x470 gaming pro carbon, Cooler master masterliquid 240L,
Msi rtx 208 ti ekran kartı, 32 gb 3200 ram
var ve sürekli sıcaklığı dalgalanan düzensiz çalışan bir işlemci ve yüksek fan sesi oldukça rahatsız etmeye başladı.

Cveaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Yok hocam benim genel şansım böyle hayatta bir gudubetlik var üzerimde bende çözmüş değilim. Bende pek bilgili değilim ilk defa bu kadar derine daldım. Hayatımda ilk defa elime para geldi ve güzel bir sistem dizeyim dedim o da elimde patladı :D Oyunlarda bende 4.3-4.4 görmedim. Dediğin gibi oyun esnasında 4.15-4.2 falan oluyor. Yani böyle oluyorsa bu neden dalgalanmalı voltaj atıyor onu da anlamıyorum bu dalgalanmalı voltaj yüzünden zaten derece böyle fırlıyor. Yarın yine temiz kafayla bu voltaj ayarını denicem. 4000 civarı bir yerde güzel bir şey yakalarsam orada bırakırım. 4050'de denedim Dota'da aldığım normal dereceden 2-3 derece daha aşağıda alıyordum da Witcher 3 gibi grafik işlemci sömüren oyuna girme fırsatım olmadı. Yarın oldu oldu olmadı PCB'yi kapatır 3.8'e sabitlerim. Zaten 1 ay öncesine kadar Ryzen 5 1600 ile takılıyordum her türlü benim için performans artışı olacak.

Bende sizinle aynı şanssızlığa sahibim. 16 sayfanın tamamını okuyacağım bu gece inşallah.
''Yok hocam benim genel şansım böyle hayatta bir gudubetlik var üzerimde'' aynı beni anlatıyor :))

Sizce de uygunsa whatsapp dan görüşebilirmiyiz. Yeni aldığım sistemi parçalamadan belki sizinle bir çözüm bulabiliriz.
Teşekkürler.
Hocam ters yorum yapmak istemiyorum ama konu başlığında attığım ilk postu gerçekten okuduğunuza emin misiniz? 2006 sürüm yüklü zaten bunun resmini ekledim en başında bu konuyu açarken... Eklenen resim linki:

@Giray6161 @Silinen üye AMD'nin güç planlarını da denedim etki eden tek şey makinenin boşta çalışırken gereksiz kafa atan voltaj sekmelerine uğramaması. Onun dışında oyunda aldığım değerler yine yüksek.

Sabah saat 10'dan beri test ediyorum... Test ederken BIOS'dan PBO ve PCB'u kapattım. Oda sıcaklığı 23 dereceydi. Aldığım en iyi değerler 4000GHz ile 1.25V ayarı oldu. 4050'ye 1.325V verdiğim zaman derecelerde yine aynı yükseklik oluyor. Stabilitesinde bir sıkıntı yok ama sıcaklık değerleri yine aynı şekilde yüksek. Bende sıcaklık değeri açısından memnun kalmadım. Bu yüksekliği gördükten sonra zaten daha üstüne çıkmayı da düşünmedim. Attığım postların birinde de adamın biri 4000GHz'yi 1.25V ile sabitlemiş.

PBO ve PCB kapalı iken aldığım değerler stress testte 75 civarı oyunlarda da zaten konu başlığında oluşturduğum sslerde görebilirsiniz. Dota 2 59-62 sıcaklık civarı, Witcher 3 61-69 sıcaklık civarı oynuyor. SS almayı unuttuğumdan normal değerleri buraya atamadım.

4000GHz - 1.25V Testi: CPU ve CPU Diode olarak birbirine en yakın değerler verende bu. Dota 2 oynarken falan normal PCB kapalı iken aldığım değerlerden 3-4 fazlasını alıyorum. Witcher 3'de de aynı şekilde 3-4 fazlası 68-70 gibi bir oran yer yer 71 oluyor daha da üstünü görmedim.
Eki Görüntüle 468103Eki Görüntüle 468104

4050GHz - 1.325V Testi: Normal PBO ve PCB açıkken aldığım değerlere yakın değerler alıyorum. Pek bir farkı kalmıyor 50GHz için de aynı şeyi yaşamanın bir manası yok.
Eki Görüntüle 468105

Sonuç olarak artık baydım arkadaşlar, 2-3 gündür bu zımbırtıyla uğraşıyorum artık tak etti. Hayatımda hiç overclock yapmamıştım bir nevi overclock olsa da yapmış oldum. PBO ve PCB kapalı olarak sabit 3.8GHz'de bir süre oyunları test edeceğim, oynayacağım vs. Bir noktadan sonra performans olarak FPS düşüklüğü de alırsam en son bulduğum 4000GHz ve 1.25 ayarını kullanmayı düşünüyorum. Güzel bir BIOS driverı gelene kadar elimden gelen tek şey bu olur sanırım. Ya da yazın sıcaklıklar arttığı zaman tam performans almak istiyorsam da piyasada ki artık en iyi soğutucu hangisidir bilmiyorum onu alıp normal bu kafa atan voltajlarında kullanırım artık. Bu cevapları en kısa sürede -gerek sizin gerek benim cevapları- ilk postu düzenleyip bırakıcam. Yarın öbürsü gün başka birinin aklına takılırsa en azından deneyebileceği bir kapı olur.

BIOS'dan PBO ve PCB'u kapattım demişsiniz ya bunların açılımları nedir acaba ?
Özür dilerim dalgınlığıma gelmiş,ters yorum yapmadığınız için teşekkürler.

Yaptığım inceleme sonucu olarak kendi görüşümü belirtmek isterim.

Farkederseniz 3.nesil için x570 önerilir.Bana göre önerilmesinin en büyük etkeni satış statejisidir.Sıcaklık sorunu var diyen tüm kardeşlerimiz 3.nesilleri B450 anakartlarda kullanmasının sebebidir.Güncellemeler ile biraz düştü bu sıcaklık değerleri ama halen çözülmedi,göz yumuyorlar bildiğin.

İkinci olarak PBO açık iken ,arka plan tamamen boş ve siz Chromu açtığınızda ani küçük işlemci kullanımı yükselmesinden dolayı PBO açık olduğu için anakartta ani yüksek voltaj değer verip sıcaklık yükselişine sebeb oluyor.

Burada kullanılacak en iyi çözüm bana göre, PBO+PCB kapatıp , manuel bir İşlemci frekansı girmeniz.Ve bu işlemci frekansı için en uygun voltajıda vermeniz.

Sanırım bunların çoğunu yapmanıza rağmen alıntıladığım mesajda görüyorum Sıcaklık baya yüksek.

Şunu anlamınızı istiyorum öncelikle sorun kesinlikle işlemcide değil.Anakartlarda.
Anakartınızı kesinlikle değiştirmenizi bütçeniz var ise x570 ,yok ise MSI B450 Tomahawk Max i şiddetle tavsiye ederim.

Sorun ana karttan olduğunu sanmıyorum.
Aynı sorunları bende yaşıyorum.

PBO ve PCB ne demek nasıl kapatmalıyım bilmiyorum?

Sanırım cooler master ın bu soğutucusunun fanları kalitesiz miş onları değiştirerek (Akasa Viper ile) ses sorunundan bu forumdan kurtulabileceğimi bir arkadaş söyledi.
Ancak bu işlemcinin ani sıçramalarını nasıl engellerim bilemiyorum.

Pc parçalarım
Ryzen 7 3700x ilemci
Msi x470 gaming pro carbon
Cooler master masterliquid 240L
Msi rtx 208 ti ekran kartı
32 gb 3200 ram
Cooler Master Mastercase H500
Evet arkadaşlar termal macunu değiştirdim. Ryzenmaster uygulaması üzerinden 1,325 V 4200 MHz sabitledim boşta 45 derece aida64 ile yüke bindiğinde maksimum 73 derece oldu. Oyun esnasında 63 dereceyi geçmiyor. Biosta CPB kapalı şekilde kullanıyorum. CPUZ de Bench yapınca singlecore 510 multicore 4100 oluyor. Bilgilerinize .

Caner Bey,
Aynı sorunlardan muzdarip biri olarak aşağıdaki sistem bileşenlerine göre
Bios tan CPB kapattıktan sonra, hangi volt ve hangi frekans ta sabitlemem gerekir sizce.

Pc parçalarım
Ryzen 7 3700x ilemci
32 gb 3200 ram

Son düzenleme:
Merhaba kolay gelsin,

''Ryzenmaster da profil 1'e ayarları girdim save dedim ve biosta sadece CPB kapalı diğer herşey auto bilgisayarı yeniden başlattığımda default olarak 3600 MHz de geliyor . Oyun veya render işi olunca Ryzenmaster i açıp Profil 1 seçiyorum. Hem dalgalanma olmuyor hemde performanstan ödün vermemiş oluyorum. ''

bu dediğinizi biraz daha açabilirmisiniz. Nasıl yapılır bu bende yapkmak isterim.
Bende ; Ryzen 7 3700x ilemci, Msi x470 gaming pro carbon, Cooler master masterliquid 240L,
var ve sürekli sıcaklığı dalgalanan düzensiz çalışan bir işlemci ve yüksek fan sesi oldukça rahatsız etmeye başladı.

Cveaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bende sizinle aynı şanssızlığa sahibim. 16 sayfanın tamamını okuyacağım bu gece inşallah.
''Yok hocam benim genel şansım böyle hayatta bir gudubetlik var üzerimde'' aynı beni anlatıyor :))

Sizce de uygunsa whatsapp dan görüşebilirmiyiz. Yeni aldığım sistemi parçalamadan belki sizinle bir çözüm bulabiliriz.
Teşekkürler.

BIOS'dan PBO ve PCB'u kapattım demişsiniz ya bunların açılımları nedir acaba ?

Sorun ana karttan olduğunu sanmıyorum.
Aynı sorunları bende yaşıyorum.

PBO ve PCB ne demek nasıl kapatmalıyım bilmiyorum?

Sanırım cooler master ın bu soğutucusunun fanları kalitesiz miş onları değiştirerek (Akasa Viper ile) ses sorunundan bu forumdan kurtulabileceğimi bir arkadaş söyledi.
Ancak bu işlemcinin ani sıçramalarını nasıl engellerim bilemiyorum.

Pc parçalarım
Ryzen 7 3700x ilemci
32 gb 3200 ram

Caner Bey,
Bios tan CPB kapattıktan sonra, hangi volt ve hangi frekans ta sabitlemem gerekir sizce.

Pc parçalarım
Ryzen 7 3700x ilemci
32 gb 3200 ram
Merhaba yazdıklarınızı tam olarak okuyamadım ancak bu sabitleme işini sesten dolayı mı istiyorsunuz ? Eğer benim yazdıklarımı okuduysanız ben sabitleme yapmadım ve gayet güzel kullanıyorum kule tipi soğutucu ile.

Merhaba yazdıklarınızı tam olarak okuyamadım ancak bu sabitleme işini sesten dolayı mı istiyorsunuz ? Eğer benim yazdıklarımı okuduysanız ben sabitleme yapmadım ve gayet güzel kullanıyorum kule tipi soğutucu ile.

Merhaba,sabitleme işindeki önceliğim, bu işlemcinin ani sıcaklık iniş çıkışlar yapması ve dolayısı ile zaten fanları kalitesiz olan yazdığım sıvı soğutucunun aşırı ses yapmasından dolayı.

Merhaba,sabitleme işindeki önceliğim, bu işlemcinin ani sıcaklık iniş çıkışlar yapması ve dolayısı ile zaten fanları kalitesiz olan yazdığım sıvı soğutucunun aşırı ses yapmasından dolayı.
Anladım. Şöyle bir önerim olacak. Sizin sıcaklık değerleriniz neler bilmiyorum. Ben şuan Arctic Freezer 34 e sports duo kullanıyorum. Oyunlarda 45-50 derece arası oluyor genelde. Cinebech R20 testi yaptığımda en fazla 66 dereceye çıkıyor. Soğutucudaki fanlar %75 ayarda çalıştığı zaman bile aşırı sessiz. Eğer fan değişmek isterseniz bu fanlardan bulup alabilirsiniz. Sıvı soğutucu kullandığınızdan dolayı alacağınız fanların radyatörler için de uygun olması gerekiyor hava basıncı falan açısından bunu da dikkate alın. Ya da dediğiniz gibi sabitleyebilirsiniz de onu da pek önermiyorlar. Voltajla vs uğraşmadan sabitlemek isterseniz de Msi Drafon center uygulamasında profiller var, slient ya da balanced moda alırsan hızı 2.8 ve 3.8e sabitliyordu. Normal kullanımda performans etkisini farketmezsin muhtemelen ve sessiz çalışır.

Son düzenleme:
Anladım. Şöyle bir önerim olacak. Sizin sıcaklık değerleriniz neler bilmiyorum. Ben şuan Arctic Freezer 34 e sports duo kullanıyorum. Oyunlarda 45-50 derece arası oluyor genelde. Cinebech R20 testi yaptığımda en fazla 66 dereceye çıkıyor. Soğutucudaki fanlar %75 ayarda çalıştığı zaman bile aşırı sessiz. Eğer fan değişmek isterseniz bu fanlardan bulup alabilirsiniz. Sıvı soğutucu kullandığınızdan dolayı alacağınız fanların radyatörler için de uygun olması gerekiyor hava basıncı falan açısından bunu da dikkate alın. Ya da dediğiniz gibi sabitleyebilirsiniz de onu da pek önermiyorlar. Voltajla vs uğraşmadan sabitlemek isterseniz de Msi Drafon center uygulamasında profiller var, slient ya da balanced moda alırsan hızı 2.8 ve 3.8e sabitliyordu. Normal kullanımda performans etkisini farketmezsin muhtemelen ve sessiz çalışır.

Boştayken 42-55 derece arasında ama olaki 3-5 sayfa chrome açayıp birden 67 leri bile görebiliyor.
Bazen 41 derece iken birden 62 lere çıkabiliyor. Oyun oynamıyorum zaten pc de.

Soğutucuyu değiştirsem bile (bende ki sıvı soğutucunun fanları çok iyi değil diyor kullananlar) bu işlemcinin saçmalığından (en azından ben öyle düşünüyorum) dolayı yine aynı sorunları yaşarım. Belki sessiz olur ama bu ani iniş çıkışlar devam edecek diye düşünüyorum.

Belki mevcut sıvı soğutucunun (Cooler master masterliquid 240L ) fanlarını Corsair SP serisiSP120mm fanlar ile değiştirebilirim.

Sabitleme konusunda evet benimde çok tercih ettiğim konu değil ama o ani çıkışlar ve dolayısıyla buna tepki veren fanların sesi insanı pc den soğutmak için birebir malesef.

Boştayken 42-55 derece arasında ama olaki 3-5 sayfa chrome açayıp birden 67 leri bile görebiliyor.

Soğutucuyu değiştirsem bile (bende ki sıvı soğutucunun fanları çok iyi değil diyor kullananlar) bu işlemcinin saçmalığından (en azından ben öyle düşünüyorum) dolayı yine aynı sorunları yaşarım. Belki sessiz olur ama bu ani iniş çıkışlar devam edecek diye düşünüyorum.

Belki mevcut sıvı soğutucunun (Cooler master masterliquid 240L ) fanlarını Corsair SP serisiSP120mm fanlar ile değiştirebilirim.

Sabitleme konusunda evet benimde çok tercih ettiğim konu değil ama o ani çıkışlar ve dolayısıyla buna tepki veren fanların sesi insanı pc den soğutmak için birebir malesef.
Ben de zaten sesten dolayı değiştim soğutucuyu, yoksa stok hali ile de bayağı serin çalışıyordu. Evet şuan da voştaj dalgalanması devam ediyor ancak fanlar sessiz olduğu için rahatsız edici olmuyor. Boştayken 30 civarı genelde, dalgalanmayla 40 civarı olup düşüyor anlık olarak. Bazen ağır işlemci yapınca yine anlık 50 ye çıkıp hemen düşüyor. Sabitleme olayını dediğim şekilde deneyebilirsiniz, ben ilk aldığımda öyle yapmıştım. Şuan başı boş bıraktım öyle takılıyor.

Sistemim,
Amd Ryzen 7 3700x / 3,6 ghz-4,4ghz işlemci
MSI x470 gaming pro carbon ana kart
Cooler Master masterliquid 240l sıvı soğutucu
MSI Rtx 2080 TI
Crucial ballistix sport lt 32gb 2 x 16gb ddr4-3200
Samsung 500gb 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD
Cooler master mastercase h500 kasa
(sistemi oyun için değil modelleme ve render için toplamıştım)

Sistemi ilk topladığım zamanlardan beri (özellikle 2.hafta dan sonra) beri işlemcinin ani iniş çıkışlarından dolayı
sıvı soğutucunun da buna tepki vererek sürekli devir yükseltmesi ve
maalesef bu soğutucunun fanlarının biraz sorunlu olmasından dolayı pc den soğumaya başlamıştım.

Sıvı soğutucuyu değiştirmeyi veya radyatöre yeni fanlar almayı veya işlemciyi garantiye göndermeyi gibi düşüncelerde iken bu sorundan yalnızca ben mustarip olmadığımı ve amd işlemcinin sanırım kronik bir sorunu olduğunu hem sizlerin yazdıklarından hem de başka forumlardaki yazılanları okuduktan sonra farkına vardım.

Pc ilk açıldığında ve boştayken 42-55 derece değişken bir sıcaklık görüyordu.
Google chrome da 3-5 sayfa açıkken ve youtube da bir şeyler izlerken (1080p) ani iniş çıkışlar
(45-72 derece) oluyordu ve dolayısıyla rahatsız edici fan sesi ortaya çıkıyordu.

Her ne kadar voltaj ve frekans sabitlemeyi düşündeysem de şuan için ihtiyacım olmadığından (henüz render vs almıyorum)
resimleri göreceğiniz değişiklikleri yaptım.

1- OC Explore mode : Expert

2- Game Boost: Disabled

3- Precision Boost Overdrive : Disabled

4- Core Performance Boost: Disabled

5- AMD Cool 'n' Quiet : Enabled

6- Güç Dengesinden : AMD Ryzen Balanced yaptım

Ve sonuç olarak pc yi açtığımda sıcaklık 33-38 derece arasında idi ve işlemcinin ani iniş
çıkışları hissedilmiyordu ve doğal olarak fan sesi %50 den fazla azalmıştı.
Tabi doğal olarak işlemciden maksimum performansı alamayacağım ama şu an için maksimum performansa ihtiyacım yok. Önümüzdeki zaman da voltaj ve frekans sabitlemesi yaparak işlemcinin yüksek performansından da yararlanmak isterim özellikle render alırken.
Şu an için memnunum (sesin azalması ve işlemcinin ani iniş çıkışlarını hissetmediğim için) boştayken ve chrome açıkken 32-38 derece arasında.

Ancak bazı sorularım var ve bilen arkadaşlar cevap verebilirse çok ama çok sevinirim.
S1-
Ben performans artışı gerektiğinde (render veya modelleme programları ile çalışırken) yukarıda ki yaptığım tüm işlemleri tersini mi yapmak zorundayım ya da sadece bios a girip Game Boost: Enabled ve Precision Boost Overdrive : Enabled yapmak yeterli mi?
S2-
Hatta hiç bios’a girmeden Windows üzerinden amd ryzen master veya msi command center gibi programlar üzerinden bu değişiklikleri yapmak mümkün mü ?
S3-
Yukarıdaki pc bileşenlerine göre olası bir voltaj ve frekans sabitlemesin de yaklaşık değerler ne olmalıdır sizce. (mesala 4,25 ghz 1,35 volt uygun mu)
S4-
Olası bir voltaj ve frekans sabitlemesini sanırım bios dan yapacağım ? Bu değişiklikleri yaptıktan sonra benim yaptığım değişikliklerden hangilerini eski haline döndürmeliyim ve voltaj-frekans sabitlemesinden başka bios da hangi ayarları değiştirmeliyim.

Değerli arkadaşlar, biraz uzun oldu farkındayım ancak bilen arkadaşların bizler gibi çok fazla bilgisi olmayan arkadaşların anlayabileceği şekilde sorularıma cevap verebilirse emin olun çok yardımcı olmuş olursunuz.Hem bana hem de bu postu okuyum aynı sorundan muzdarip olan diğer benim gibi az bilgili arkadaşlara.

Not:
Pc yi aldığımın ikinci haftasında bir akşam uyku moduna almıştım 1-2 saat uyuduktan sonra kalkıp tekrar açıcaktım ancak uyanamamıştım ve eşim de sağolsun pc kasasının üzerine naylonunu komple kapatmış (toz olmasın diye kullanmadığım zamanlar kasayı komple naylunu ile kapatıyorum), sabah kalktığım da pc nin açık olduğunu fark ettim ve kasa oldukça sıcaktı.
Açıkcası o an ki panik ile hemen elektrik kablosundan çıkardım. (keşke naylonu çıkarıp fanlarının çalışarak doğal yollar ile soğutsaydım dedim kendime ama panikle aklıma gelmedi).
O olaydan bir züre sonra işlemcini ani iniş çıkışları daha belirgin olmaya başlamıştı.
Hatta ben bu olaydan dolayı işlemcinin zarar görmesinden şüphelenmiştim. Ancak bugün kü değişiklikleri yapınca ilk zamanlar ki gibi olmasa da bir nebze sesi azaldı diyebilirim.
Bir günlük kullanım sonrası şunu söyleyebilirim ki tek kelime ile eziyet çekiyormuşum.

Arka planda 20 ye yakın chrome sekmesi açık, youtube 1080p video açık ve sıcaklık değerleri 28-33 derece arası.
Fan sesi yok denecek kadar az.

gerçekten pc den nefrte ederken birden bu hale gelmesi oh be dedirtti.

Dosya Ekleri

• 01.jpeg
    01.jpeg
    107,6 KB · Görüntüleme: 67
  • 02.jpeg
    02.jpeg
    86,8 KB · Görüntüleme: 74
  • 03.jpeg
    03.jpeg
    112,9 KB · Görüntüleme: 63
  • 04.jpeg
    04.jpeg
    89,2 KB · Görüntüleme: 69
  • 05.jpeg
    05.jpeg
    249,2 KB · Görüntüleme: 63
  • 06.jpeg
    06.jpeg
    144 KB · Görüntüleme: 51
  • 07.jpeg
    07.jpeg
    109,1 KB · Görüntüleme: 54
  • 08.jpeg
    08.jpeg
    137,9 KB · Görüntüleme: 41
  • 09.jpeg
    09.jpeg
    203,9 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Merhaba kolay gelsin,

Arkadaşın dediği olay AMD Ryzen Master programı üzerinden gerçekleştiriliyor. İşlemci hızını Manüel olarak kendin ayarlıyorsun veya profillerden birini seçip kullanabiliyorsun. Daha önceki yorumlarda bunun resim örnekleri ve nasıl yapıldığına dair yorumlar vardı sanırım. Yapamazsan eğer, youtube’da detaylı bir şekilde anlatan videoları bulabilirsin. Konunun ikinci sayfasından üçüncü ve dördüncü sayfasına kadar aradığın cevapları bulabilirsin. Farklı arkadaşların farklı voltaj ve hız denemelerini de devam eden sayfalarda bulabilirsin.

''Yok hocam benim genel şansım böyle hayatta bir gudubetlik var üzerimde'' aynı beni anlatıyor )

Teşekkürler.

Özür dilerim ama whatsapp konusunda size yardımcı olamam fakat konu üzerinde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Caner Bey,

İlk sorunuza cevap verdiğim gibi daha önceki yorumlarda nasıl yapılması gerektiğine dair sorular ve cevapları mevcut. Konunun ikinci sayfası ve devamında farklı denemeler mevcut.

Daha önceki yorumları okudunuz mu bilmiyorum ama bu ani çıkış ve inişlerin tamamen normal olduğu söyleniyor. Reddit’te ki AMD yetkilisi en azından böyle bir paylaşımda bulunmuştu. Bu sıcaklık değerleri her ne kadar normal karşılansa da düşük grafikli veya düşük sistemli bir oyunda absürd değerleri aldığım için ve yaz aylarında da problem çekeceğimi düşündüğüm için böyle bir konuyu açma girişiminde bulunmuştum. Bende hala PCB ve PBO kapalı. İşlemci sabit 3.8GHz’de çalışıyor. Uzun zamandır da böyle kullanıyorum ek performansa gerek duymadım. Sıvı soğutma kullanmıyorum ve stock soğutucu ile kullanıyorum. Yazın büyük ihtimalle ya @Giray6161 ‘in kullandığı stock soğutucu alacağım ya da sıvı soğutma alıp tekrar PCB ve PBO’yu açmayı düşünüyorum. Aldığınız değerlere gelecek olursa bende de PCB ve PBO açıkken o civarlada değerler alıyordum zaten konuyu ilk oluşturduğumda gönderdiğim resimlere bakarsanız hemen hemen aynı değerleri alıyoruz. PCB ve PBO kapattığınızda da 10 derece fark yansıtıyor.

Her ne kadar voltaj ve frekans sabitlemeyi düşündeysem de şuan için ihtiyacım olmadığından (henüz render vs almıyorum)
resimleri göreceğiniz değişiklikleri yaptım.

1- OC Explore mode : Expert

2- Game Boost: Disabled

3- Precision Boost Overdrive : Disabled

4- Core Performance Boost: Disabled

5- AMD Cool 'n' Quiet : Enabled

6- Güç Dengesinden : AMD Ryzen Balanced yaptım

Benim kullandığım özellikleri soracak olursan PBO ve PCB kapalı ancak Güç Dengesi olarak AMD Ryzen High Performance seçili. O tamamen senin aldığın performans tepkilerine bağlı. Paylaştığım bazı postlarda bunun tartışması dönüyordu zaten… Bazı kullanıcılar “Balanced” ‘da rahat iken bazıları da Yüksek Performans’da rahatmış.

S1-
Ben performans artışı gerektiğinde (render veya modelleme programları ile çalışırken) yukarıda ki yaptığım tüm işlemleri tersini mi yapmak zorundayım ya da sadece bios a girip Game Boost: Enabled ve Precision Boost Overdrive : Enabled yapmak yeterli mi?

Game Boost ile alakalı bir seçeneği açıp kapattığımı ben hatırlamıyorum. Performans artışı gerektiğinde her zaman BIOS’a girip bu özellikleri açıp kapatman gerekmiyor. Yani gerekiyor da böyle her zaman reset atıp BIOS’a girmek yerine daha kolay bir yöntem var, ondan bahsediyorum. Demek istediğim AMD Ryzen Master programını öğrenirsen BIOS’a gerek kalmadan kendine bir profil oluşturup, performans artışı gerektiğinde buradan ayarlayıp tekrar eski haline döndürebilirsin. Şahsen benim değiştirdiğim 2 ayar var birisi PCB diğeri ise PBO. (Diğer ayarlara hiçbir şekilde dokunmadım BIOS’ta kapatma yaparken.)

S2-
Hatta hiç bios’a girmeden Windows üzerinden amd ryzen master veya msi command center gibi programlar üzerinden bu değişiklikleri yapmak mümkün mü ?

Evet, ilk sorunun cevabında da bahsettiğim gibi AMD Ryzen Master ile bunu yapmak mümkün.

S3-
Yukarıdaki pc bileşenlerine göre olası bir voltaj ve frekans sabitlemesin de yaklaşık değerler ne olmalıdır sizce. (mesala 4,25 ghz 1,35 volt uygun mu)

Herkesin aldığı değer ve performans aynı değil. 4.25GHz ile 1,35 yapmalısın gibi bir şey demek tamamen yanlış olur. Ben 3600x kullanıyorum, bu konuda yorum yapmam tamamen yanlış olur. 3700x kullanan arkadaşlar böyle bir işlemde bulunduysa onların paylaşımı sizin için örnek olabilir. Sizin için hangisi en uygunsa ona göre test edip bulabilirseniz böylece daha stabil değerlere ulaşırsınız. Dediğim gibi 2. sayfadan başlayıp yorumları okursanız bu sorduğunuz soruların hepsine cevap bulabilirsiniz. Zaten belli bir noktada uyum sağlayamadığınızda bilgisayar ya kendini reset atıyor ya da mavi ekran yiyorsunuz. Deneyen arkadaşlar var daha önceki yorumlarda herkes bir nevi birbirlerinin sonuçlarıyla ortak bir değere ulaştı sanırım.

S4-
Olası bir voltaj ve frekans sabitlemesini sanırım bios dan yapacağım ? Bu değişiklikleri yaptıktan sonra benim yaptığım değişikliklerden hangilerini eski haline döndürmeliyim ve voltaj-frekans sabitlemesinden başka bios da hangi ayarları değiştirmeliyim.

Açıkcası benim “öğrendiğime göre” sabit bir frekans voltaj olayını illa BIOS’dan yapmanıza gerek yok. Önceki sorularınıza verdiğim cevap gibi AMD Ryzen Master bu olayı ayarlamada gayet yeterli. Ha ben her zaman böyle kullanacağım diyorsanız, işte uğraşmayayım böyle devam etsin diyorsanız yapabilirsiniz. Tamamen tercih meselesi. Ancak alacağınız hata ve risk tamamen size ait. Yanlış hatırlamıyorsam AMD Ryzen Master üzerinden yaptığınız da alacağınız hata ya mavi ekran oluyor da ya da res diyorsunuz. BIOS üzerinden yapılan yanlış işlem BIOS pilini çıkarmaya kadar götürüyor sanırım.

Geri
Yukarı