Ryzen 3600x Sıcaklık Problemi

@Cowmurderer Sıvı soğutmaya para verme sakın :D Bu soğutucu gerçekten bayağı iyi. Assassins Creed Odyssey oynuyorum bu ara. Vsync açık 60 FPS sabit. Sıçramalar haricinde İşlemci 46-47 derece, 4.3ghz falan görüyor.

@Cowmurderer Sıvı soğutmaya para verme sakın :D Bu soğutucu gerçekten bayağı iyi. Assassins Creed Odyssey oynuyorum bu ara. Vsync açık 60 FPS sabit. Sıçramalar haricinde İşlemci 46-47 derece, 4.3ghz falan görüyor.

Sevindim memnun olarak kullandığına... Yaz döneminde büyük ihtimalle alacağım kullandığın soğutucuyu... ve tekrar PCB ve PBO'yu açmayı düşünüyorum.

Yanlış bilgilendirme: AMD'nin R5 3600X için belirlediği en yüksek sıcaklık değeri 95 derecedir. https://www.amd.com/tr/products/cpu/amd-ryzen-5-3600x
Alabilirsin tavsiye ederim gerçekten. Ben saldım işlemciyi takılıyor :D

Aşağı yukarı çoğu mesajları okudum aynı sorunları yaşıyorum Arctic Freezer 34E-Sports Duo sipariş verdim henüz elime ulaşmadı montajdan sonra eğer Pro ve CPB açıkken sıcaklık tatminkar olursa voltaja takılmamamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?
Aşağı yukarı çoğu mesajları okudum aynı sorunları yaşıyorum Arctic Freezer 34E-Sports Duo sipariş verdim henüz elime ulaşmadı montajdan sonra eğer Pro ve CPB açıkken sıcaklık tatminkar olursa voltaja takılmamamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?

Arkadaşlar az önce AMD Resmi Türkiye Distribütörü Endeks bilgisar teknik desteği ile görüştüm şikayetimi bildirdim Core performance Boost açıkken stok fan ile işlemcinin boşta 40-50 derece yükte 90 dereceye kadar çıktığını buna bağlı olarak işlemcinin 1.450V çektiğini söyledim bu özelliğin açık olması garantiyi bozar mı ya da işlemcime zarar verir mi tarzında hepimizin tüm sorularımı sordum aldığım cevap şu yöndeydi 3.6GHz size yetiyorsa kapalı tutabilirsiniz fakat üst düzey bir performans arıyorsanız bu özelliği açmanızda hiçbir sorun yok zaten BIOS'unuz default ayarlarda bunu açacaktır dedi Isı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi peki bu özelliğin açık olması örnek veriyorum 1 yıl sonra işlemcinin zarar gördüğünü düşünelim sonuç olarak bu bir nevi OC işlemi garantiye gönderdiğimde bu işlemciye OC yapılmış garanti kapsamaz yanıtı gibi bir şey söz konusu mu diye sordum kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil kullanıcı hataları dışında garantiye gireceğini söylediler kullanıcı hatalarını şöyle bildirdiler örneğin sıvı soğutucuda sızma var işlemciye sızıp yanması durumu ya da işlemcinin fiziksel olarak zarar görmesi garantiye girmez onun dışında bir sorun yaşamazsınız cevabını aldım içim çok rahatladı günlerdir bu sorunla uğraşıyorum forumlarda okumadığım konu kalmadı ben yine de işimi garantiye almak açısından kule tipi çift fanlı bir soğutucu sipariş ettim bu bilgeri sizinlede paylaşayım istedim umarım yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim. Ben stok soğutucu kullanırken de sıcaklık değerlerim çok güzeldi. Cinebech R20de en fazla 75, oyunlarda en faz 65 dereceyi görüyordum. Sadece ses rahatsız etmişti. Şuan seste bir sorun yok, sıcaklık değerleri de Cinebechte 65 oyunlarda ortalama 50 derecelere düştü. Ben başından beri herhangi bir ayar yapmadan kullanıyorum. Ne ses ne de sıcaklık şuan sorun yaratmıyor.

Aşağı yukarı çoğu mesajları okudum aynı sorunları yaşıyorum Arctic Freezer 34E-sports Duo sipariş verdim henüz elime ulaşmadı montajdan sonra eğer Pro ve CPB açıkken sıcaklık tatminkar olursa voltaja takılmamamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?

Arkadaşlar az önce AMD resmi Türkiye distribütörü endeks bilgisar teknik desteği ile görüştüm şikayetimi bildirdim Core performance Boost açıkken stok fan ile işlemcinin boşta 40-50 derece yükte 90 dereceye kadar çıktığını buna bağlı olarak işlemcinin 1.450V çektiğini söyledim bu özelliğin açık olması garantiyi bozar mı ya da işlemcime zarar verir mi tarzında hepimizin tüm sorularımı sordum aldığım cevap şu yöndeydi 3.6GHz size yetiyorsa kapalı tutabilirsiniz fakat üst düzey bir performans arıyorsanız bu özelliği açmanızda hiçbir sorun yok zaten BIOS'unuz default ayarlarda bunu açacaktır dedi ısı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi peki bu özelliğin açık olması örnek veriyorum 1 yıl sonra işlemcinin zarar gördüğünü düşünelim sonuç olarak bu bir nevi OC işlemi garantiye gönderdiğimde bu işlemciye OC yapılmış garanti kapsamaz yanıtı gibi bir şey söz konusu mu diye sordum kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil kullanıcı hataları dışında garantiye gireceğini söylediler kullanıcı hatalarını şöyle bildirdiler örneğin sıvı soğutucuda sızma var işlemciye sızıp yanması durumu ya da işlemcinin fiziksel olarak zarar görmesi garantiye girmez onun dışında bir sorun yaşamazsınız cevabını aldım içim çok rahatladı günlerdir bu sorunla uğraşıyorum forumlarda okumadığım konu kalmadı ben yine de işimi garantiye almak açısından kule tipi çift fanlı bir soğutucu sipariş ettim bu bilgeri sizinlede paylaşayım istedim umarım yardımcı olabilirim.

Ya zaten konuyu açmamdaki sebeb CPB ve stok fan. Şu an CPB kabalı ve değerlerim çok iyi lakin yine de fan sesi mevcut. Acaba siparişiniz elinize ulaştıktan sonra değerleri ve ses hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Arkadaşlar, merhabalar. Konu biraz uzun olacak ama benim gibi bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara da bir çözüm olur umarım. İndirim fırsatıyla internet üzerinden sipariş verdiğim hazır sistemde forumdaki arkadaşların önerileri üzerine bazı değişimler yaparak bir sistem aldım. 2 gün önce elime ulaştı. Cuma gününden itibaren kasada herhangi bir sıkıntı var mı diye ara ara yaklaşık 2 saat boyunca gerekli stress testlere soktum (Prime95) ve herhangi bir probleme rastlamadım. Lakin 3600x'in sıcaklık değerleri bana biraz tuhaf geliyor ve anlamakta zorluk çekiyorum. Problemim tam olarak nerede onu da bilmiyorum. Problem var mı onu da tam anlayamıyorum. Ancak daha önceki baktığım konulardan "Core Performance Boost" açık ve kapalı iken çok farklı değerler alıyorum. Konuyu açmadan önce technopat üzerindeki konuları da inceledim ancak yine de sorunuma tam olarak bir cevap alamadım. Bu nedenle de, bir konu da ben açmak istedim.

Sistem Özellikleri:
Konuyu açmadan önce baktığım konular:
"Core Performance Boost" AÇIK iken Sıcaklık Değerleri:
  • Boşta: 35-40 arası ama 49-52 gibi saçma derecelere kafa atabiliyor.
  • Chrome açık: 42-50 derece arası sekiyor. Yine arada saçma sapan bir anda fırlamalar oluyor.
  • Witcher 3 (Ultra + 1080p): 75-81 derece. Bir noktadan sonra sabit olarak yükseliyor ve inmiyor.
  • Dota 2 (Max Settings + 1080p): 72 derece.
Eki Görüntüle 466979Eki Görüntüle 466980Eki Görüntüle 466982Eki Görüntüle 466984Eki Görüntüle 466985Eki Görüntüle 466986Eki Görüntüle 466987

"Core Performance Boost" KAPALI iken Sıcaklık Değerleri:
  • Boşta: 33-36 arası
  • Chrome açık: 42-47 arası.
  • Witcher 3 (Ultra + 1080p): 65-70 derece.
  • Dota 2 (Max Settings + 1080p): 60 derece.
Eki Görüntüle 466988Eki Görüntüle 466989Eki Görüntüle 466990Eki Görüntüle 466991Eki Görüntüle 466992

Sıcaklık için baktığım program: MSI Afterburner.
Sıcaklığa boşta bakmak için kullandığım program: AMD Ryzen Master
Güç Seçenekleri olarak AMD Ryzen High Performance seçili.

BIOS versiyonu:
Eki Görüntüle 467005

- KAPALI ve AÇIK iken arada baya bir fark var sıcaklık olarak.

Sorular

1. (En önemli sorum) Topladığım bu sistemde herhangi bir sıkıntı var mıdır?
  2. Ryzen 5 3600x'in "Core Performance Boost" özelliği açık mı olmalı yoksa kapalı mı? Şuan kış olduğundan evde herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum ama bu özelliker yazın açık olursa gördüğüm bu dereceler bundan daha fazla olacaktır. Core Performance Boost açık iken aldığım sıcaklık değeri baya yüksek midir?
  3. 3600x hakkında bu seviyede bilgim olmadığından dolayı ben bu işlemciyi aldım ancak 4.4GHz'de kullanamayacaksam satın alarak aptallık mı ettim?
  4. Bu yeni sistemdeki İşlemciyi söküp macun sürüp tekrar geri takarsam herhangi bir fark yaratır mı?
  5. Güç seçeneklerinde AMD Ryzen High Performance seçmek herhangi bir sıkıntı yaratır mı veya ne seçmeliyiz oyun oynarken?
Aynı sorun bende de mevcut. Ryzen 5 3600 kullanıyorum, Core Performance Boost kapalı kullanıyorum. Açarsam alev alıyor 😃 3 gündür kapalı şekilde kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım. Sisteminde de bir sorun yok

Şöyle söyleyeyim. Ben stok soğutucu kullanırken de sıcaklık değerlerim çok güzeldi. Cinebech R20'de en fazla 75, oyunlarda en faz 65 dereceyi görüyordum. Sadece ses rahatsız etmişti. Şu an seste bir sorun yok, sıcaklık değerleri de Cinebechte 65 oyunlarda ortalama 50 derecelere düştü. Ben başından beri herhangi bir ayar yapmadan kullanıyorum. Ne ses ne de sıcaklık şu an sorun yaratmıyor.

Bakalım yeni soğutucu geline nasıl olacak
Ya zaten konuyu açmamdaki sebeb CPB ve stok fan. Şu an CPB kabalı ve değerlerim çok iyi lakin yine de fan sesi mevcut. Acaba siparişiniz elinize ulaştıktan sonra değerleri ve ses hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Tabiki malum firma yurtiçi kargo ile geliyor en kısa sürede teslim ederlerse bilgilendireceğiz sizi şu an böyleyse haziran Temmuz gibi kavrulur bu işlemci o yüzden güzel bir kule tipi ya da sıvı soğutma şart
Aynı sorun bende de mevcut. Ryzen 5 3600 kullanıyorum, Core Performance Boost kapalı kullanıyorum. Açarsam alev alıyor 😃 3 gündür kapalı şekilde kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım. Sisteminde de bir sorun yok

Tercih meselesi ben 3.6GHz ve 6 çekirdeği yeterli bulmadığım için CPB kapatmadı neden işlemcinin tamamını kullanamayayımki o kadar para ödedik

Gençler ben bu konuyla epey bir uğraştım. Bu sayfada da epey mesaj yazdım Giray arkadaşla da beraber soğutucu aldık gibi bir şey oldu.

Neyse aylar sonra tavsiyem şu ki dynamic vcore kullanın. Şu anki ayarım 4025MHz 1.19v, yük altına girince 84 mV daha ekliyor. En stabil ayar bu boşta da (chrome vs. boş sayıyorum) çok fazla voltaj artırmadığı için ısınmıyor ve zırt pırt fanlar hızlanmıyor. Performanstan da ödün vermiyorsunuz.

Kendi işlemcinize göre frekansı artırın. Ben şu an boş vakit buldum 4.1 GHz için dynamic vcore ayarlıyorum mesela :D

Yanlış bilgilendirme
Gençler ben bu konuyla epey bir uğraştım. Bu sayfada da epey mesaj yazdım Giray arkadaşla da beraber soğutucu aldık gibi bir şey oldu.

Neyse aylar sonra tavsiyem şu ki dynamic vcore kullanın. Şu anki ayarım 4025MHz 1.19V, yük altına girince 84 mV daha ekliyor. En stabil ayar bu boşta da (Chrome vs. boş sayıyorum) çok fazla voltaj artırmadığı için ısınmıyor ve zırt pırt fanlar hızlanmıyor. Performanstan da ödün vermiyorsunuz.

Kendi işlemcinize göre frekansı artırın. Ben şu an boş vakit buldum 4.1 GHz için dynamic vcore ayarlıyorum mesela :D

AMD Türkiye distrübtörü bu özelliğin açık olmasının ya da işlemcinin 1.4v çekmesini sorun etmiyor ama

Yeni konular

Geri
Yukarı