Ryzen 3600X ve 5700 XT için kasa ve soğutma önerisi

Esmerke

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Aşağıdaki gibi bir sistem topluyorum. Sanırım sonuna geldim her şey kafama yatarsa sipariş vereceğim parçaları. Kasa ve kasanın soğutması anlamında pek bilgim yok. Bundan öneki dizüstü bilgisayarımda ses konusundan çok çektiğim için sessiz ve performans bakımından tatmin eden kasa ve soğutma sistemi kurmak istiyorum. Son olarak anakart beni idare eder mi? Yoksa farklı bir anakart mı kullanmalıyım? Bu konuda beni ve konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Ayriyeten tekrar tekrar konu açılmasın diye sistemi yorumlar mısınız? 2K monitöre sahibim ve çok Ultra delisi de değilim. Beni 5-6 sene idare eder sanırım. Kasa bütçesi 700 TL olarak düşünüyorum soğutma kısmıda olacağından dolayı ama fikirlere açığım.

Ben bu kasayı seçmiştim fiyatı ve MSI olmasından dolayı MSI kasa.

Anakart: ASUS TUF B450M-PRO GAMING.
PSU: Sharkoon shP650 V2 650W 80+
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.8/4.2GHz.
Ekran kartı: Sapphire 5700XT Nitro+
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2 X 8 GB)
SSD: Samsung 970 Evo 500 GB SSD, NVMe M.2.

Son düzenleme:
PSU modeli güzel fakat biraz eski bir model diye biliyorum. PSU modelini değiştirmenizi öneririm. Kasa olarak MSI Mag Forge 101M modeli alınabilir.

Daha iyi bir PSU almanızı tavsiye ederim, seçtiğiniz kasa gayet güzel ama yerine şunu da alabilirsiniz

Bu arada Sapphire Nitro modelini kaç TL'ye alıyorsunuz?

Üstüne biraz daha ekleyip PSU değiştirmeden şu kartla kullanabilirsiniz.

Daha iyi bir PSU almanızı tavsiye ederim, seçtiğiniz kasa gayet güzel ama yerine şunu da alabilirsiniz

Bu arada Sapphire Nitro modelini kaç TL'ye alıyorsunuz?

Üstüne biraz daha ekleyip PSU değiştirmeden şu kartla kullanabilirsiniz.

Zamanında şunu önermiştiniz tabii sistemi biraz değiştirdim ben ama PSU işi halledebilir mi?
Kartı kargo ücreti dahil 4200 TL'ye alıyorum fakat ürün Almanya Amazon'dan gelecek ve garanti kapsamı nasıl olacak bilmiyorum bir bilginiz var mı? Yani ürün arızalı çıktı veya 4 ay sonra sorun çıkardı tekrar almanyaya göndermem gerekirse dediğiniz gibi yapayım kafam rahat olsun en azından.
PSU modeli güzel fakat biraz eski bir model diye biliyorum. PSU modelini değiştirmenizi öneririm. Kasa olarak MSI Mag Forge 101M modeli alınabilir.

PSU önerilerinizi bekliyorum çünkü sistemi kurup kötü bir PSU her şeyi yok edebilirmiş diye öğrendim forumda☺️

Zamanında şunu önermiştiniz tabii sistemi biraz değiştirdim ben ama PSU işi halledebilir mi?
Kartı kargo ücreti dahil 4200 TL'ye alıyorum fakat ürün Almanya Amazon'dan gelecek ve garanti kapsamı nasıl olacak bilmiyorum bir bilginiz var mı? Yani ürün arızalı çıktı veya 4 ay sonra sorun çıkardı tekrar almanyaya göndermem gerekirse dediğiniz gibi yapayım kafam rahat olsun en azından.

O PSU gayet güzel ve kaliteli, sosyalde sürekli tavsiye ediyorum, garanti işleri çok sağlıklı olmayabilir, garantiye almanyaya göndereceksiniz ve gitmesi sonra tamir edilip tekrardan size dönmesi uzun zaman alabilir, 2070 Super alabiliyorsanız almanız iyi olur, DLSS ile 5700 XT gpuya fark atıyor, güzel bir RTX performansı da sunuyor.

O PSU gayet güzel ve kaliteli, sosyalde sürekli tavsiye ediyorum, garanti işleri çok sağlıklı olmayabilir, garantiye almanyaya göndereceksiniz ve gitmesi sonra tamir edilip tekrardan size dönmesi uzun zaman alabilir, 2070 Super alabiliyorsanız almanız iyi olur, DLSS ile 5700 XT gpuya fark atıyor, güzel bir RTX performansı da sunuyor.

Çok teşekkür ederim bilgiler için PSU Zalman olarak değiştirdim. Soğutma meselesinde bir önerinizi alabilir miyim? Kasanın üstünde gelen fanlarkalsın mı yoksa yine önerdiğiniz gibiaerocool Cylon 4F ARGB 12cm fanlarla değiştireyim mi hepsini? Ses olmadığı sürece soğutucu bütçemi arttırabilirim.

Çok teşekkür ederim bilgiler için PSU Zalman olarak değiştirdim. Soğutma meselesinde bir önerinizi alabilir miyim? Kasanın üstünde gelen fanlarkalsın mı yoksa yine önerdiğiniz gibiaerocool Cylon 4F ARGB 12cm fanlarla değiştireyim mi hepsini? Ses olmadığı sürece soğutucu bütçemi arttırabilirim.

Aerocool Cylon 4F fan değil, işlemci soğutucusu.

Ayrıca kasanın üstünde fan gelmiyor, onlar temsili, benim attığım MSI Mag Forge 101M modelinde önde 3 arkada 1 RGB fan var, sizin attığınız MSI Mag Forge 100M modelinde önde 2 arkada 1 fan var.

Ama fan eklemeye gerek yok, egzoz fanı haricindeki ekstra fanlar 2-3 derece etkiliyor genelde.

Aerocool Cylon 4F almanıza da gerek yok, CPB kapattığınızda stok fan kullansanız bile işlemci sıcaklıkları normal hale geliyor.

Geri
Yukarı