Ryzen 5 1600 AF ve GTX 1660 Ti sistemde düşük GPU kullanımı sorunu

Heropifanes

Centipat
Battlefield 1, GTA 5, Call of Duty WW2, Far Cry Primal gibi oyunlarda sıkıntı çekmekteyim.

Bahsettiğim oyunlarda, hatta tüm oyunlarda yoğunluk olmayan alanlarda ekran kartı kullanımı %100 ve FPS'e örnek vermekte gerekirse 120 FPS diyelim.

Ancak herhangi bir şekilde yoğun bir alana baktığımda veya girdiğimde ekran kartı kullanımım %50-75'lere düşmekte ve bununla beraber FPS değerim de aşırı derecede düşüş yaşamakta.

Benim anlamadığım mantıken yoğun olmayan alanda daha az çalışıp yoğun olan alanda daha fazla çalışacağını düşünürken tam tersi bir durum yaşıyor gibiyim.

Sistemim;

İşlemci: Ryzen 5 1600 AF.
Anakart: Gigabyte b 450 Gaming X.
RAM: Corsair 3000MHz 2x8, toplam 16 GB.
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Ti Ventus XS 6 GB.
SSD: Kingston HyperX 500 GB, 550-450 MB Okuma/Yazma hızı.
HDD: Seagate Barracuda 2 TB, 250 MB Okuma/Yazma hızı.
Kasa: Cooler Master RC-K350 600W/psu.

Kasa ile ilgili şöyle bir bilgi ekleyeyim. Kasayı arkadaşımdan aldım eski sisteminin kasası boşta durmaktaydı. Yaklaşık 3-4 yıl kullandığını söylemekte.
Onun haricinde bütün parçalar yeni ve alalı 3 hafta olmuş durumda.

İlk fotoğrafta hiç detay yok ki sadece su ve görünümde dağ manzarası ancak ikinci fotoğraf partiküller, efektler havada uçuyor. Gene de kullanım düşmemesi gerekti bu kadar galiba arkadaşların dediği gibi bütün ayarları ultraya çekip çözünürlüğü de en yükseğe dayamanız lazım çünkü düşürdükçe yük işlemciye biner.

Konuyla ilgili fotoğraf paylaşımında bulunacağım sizlere. En yüksek ayarlarda çekilmiş bu fotoğraflarda ısı değerleri ortalama 65-70 derece arasında gidip gelmekte. Sol üst tarafta donanım kullanımıyla ilgili bilgileri görebilirsiniz.

1. fotoğrafta gördüğünüz üzere sakin bir yerde çekilmiş fotoğraf ve baktığı yerde durgun bir şekilde.
Eki Görüntüle 558404

Gördüğünüz gibi 2.fotoğrafta ise aksiyonun ortasına dalınmış yoğun bir alana bakılan açıyla alınan değerler.
Eki Görüntüle 558405
Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi DX11 daha iyi olacaktır. İşlemciyi yoran ayarları kısmanız faydalı olacaktır. Ben genelde SMT'yi kapatıp oynuyorum daha iyi performans veriyor. Ve birde biraz bilginiz varsa overclock deneyebilirsiniz.

2 dakika içinde istediğiniz ayarlarda ve donanım izleme bilgilerini içeren fotoğrafları atacağım.
İlk fotoğrafta hiç detay yok ki sadece su ve görünümde dağ manzarası ancak ikinci fotoğraf partiküller, efektler havada uçuyor. Gene de kullanım düşmemesi gerekti bu kadar galiba arkadaşların dediği gibi bütün ayarları ultraya çekip çözünürlüğü de en yükseğe dayamanız lazım çünkü düşürdükçe yük işlemciye biner.
Oynadığım bütün oyunları en yüksek ayarlarda test etmekteyim grafik kalitesi olarak.

@Hatipli Kimsenin işlemciyi kötülediği falan yok. Kime diyorsunuz bu arada bilmiyorum ama durumu izah etmeye ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Size demedim Güneye ve bugün ki yorum yapan arkadaşlara dedim. Ryzen 1600 iyi işlemci bazı arkadaşlar hemen darboğazdan bahsediyor. Böyle bir şey yok.
Aslında Deadaction ve ALONEDARK'ada demişim. Bir sizi kastetmedim siz cevap vermişsiniz.

2 dakika içinde istediğiniz ayarlarda ve donanım izleme bilgilerini içeren fotoğrafları atacağım.

Oynadığım bütün oyunları en yüksek ayarlarda test etmekteyim grafik kalitesi olarak.
Tüm çekirdeklerin frekansını ve kullanımını gösteren bir kaç sahnede ss atın.
sorunun işlemci frekanslarında olma ihtimali yüksek.

Merhaba. Biraz afaki konuşuyorsunuz.(Suçluyormuş gibi konuşuyorum ama böyle bir amacım yok) Kaç fps'ye düşüyor. Farcry Primal'ı Ryzen 1200'de oynadım onda bile ani düşüşler yoktu. Anlattığınız şeyler normal gibi. Ani çevirirseniz 50-75 yüzdesine düşer zaten. Bu işlemciyi bu kadar kötülemeye gerek yok. Pc mükemmel değil. Performansı da değil.
Sözün özü bir sorun yok gibi. Bir video veya foto çekip atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
Ben yazarken fotograf paylaşmışsınız. Teşekkürler.

Yok hocam işlemciyi kötülemiyoruz. Hala üst düzey oyunları çalıştırabilen bir işlemci F/P olarak da gayet başarılı. Sadece tek çekirdek performansı isteyen oyunlarda performans düşüşleri yaşanması normal diyoruz.

Darboğaz yapmaz bu ekran kartıyla zaten yapar da demedim. Sadece tek çekirdek performansı isteyen oyunlarda işlemci performansının yetmeyebileceğini söyledim.

Ben sadece yardımcı olmaya çalışıyorum. PC bilgim fena sayılmaz ama forum bilgim az. Nasıl etiketlenir bilmiyorum. Bir de kimseyi hedef almak gibi bir derdimde yok. Sadece bu bir iki gündür bakıyorum. Bu işlemciden ne zaman bahsedilse konu hemen darboğaza geliyor.
Yok hocam işlemciyi kötülemiyoruz. Hala üst düzey oyunları çalıştırabilen bir işlemci F/P olarak da gayet başarılı. Sadece tek çekirdek performansı isteyen oyunlarda performans düşüşleri yaşanması normal diyoruz.

Darboğaz yapmaz bu ekran kartıyla zaten yapar da demedim. Sadece tek çekirdek performansı isteyen oyunlarda işlemci performansının yetmeyebileceğini söyledim.

Zaten aslında direkt size demiyorum. Biraz konuyu hemen darboğaza getirenlere kızmışım gibi :)

@Hatipli

Battlefield 1
bf1 d3d11.png

Far Cry Primal
farcry primal.png

Tüm çekirdeklerin frekansını ve kullanımını gösteren bir kaç sahnede ss atın.
sorunun işlemci frekanslarında olma ihtimali yüksek.
Hemen bahsettiğiniz ayarları yapıp atıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı