Ryzen 5 1600 Gereksizdir!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bütçe
636 - 370
Bahsettiğim konu oyunlar hakkındaydı, ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Testte R5 1600 14nm kullanılmasına rağmen 3-5 FPS (!) farkı görüyorsunuz.

Bahsedilen videoda hiç de 3-5 FPS fark yok, aksine belli yerlerde darboğaz yaşanmış yaşanmadığı anlarda bile 20-30 FPS fark görülebiliyor.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, GPU kullanımı Ryzen 5 bölümünde belli yerlerde Ryzen 3'e göre daha alçak kalmış. Aynı yerlerde sistemin RAM kullanımı da tam aksine Ryzen 3'te daha yüksek kalmış.

Daha fazla ram kullanımı, GPU'yu daha stabil kullanmaya yarar. Videonun güvenirliğini bilmiyorum ancak Ryzen sistemlerde neredeyse gerekli olan Dual-channel ram kullanılmış mı, kullanılmamış mı bunu öğrenmemiz gerekir. Zira Dual channel kullanılan bir Ryzen 1200, single-channel bir 1600'den GPU kullanımını arttıracağı için, daha 'fazla' FPS bile verebilir...

Bahsedilen videoda hiç de 3-5 FPS fark yok, aksine belli yerlerde darboğaz yaşanmış yaşanmadığı anlarda bile 20-30 FPS fark görülebiliyor.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, GPU kullanımı Ryzen 5 bölümünde belli yerlerde Ryzen 3'e göre daha alçak kalmış. Aynı yerlerde sistemin RAM kullanımı da tam aksine Ryzen 3'te daha yüksek kalmış.

Daha fazla ram kullanımı, GPU'yu daha stabil kullanmaya yarar. Videonun güvenirliğini bilmiyorum ancak Ryzen sistemlerde neredeyse gerekli olan Dual-channel ram kullanılmış mı, kullanılmamış mı bunu öğrenmemiz gerekir. Zira Dual channel kullanılan bir Ryzen 1200, single-channel bir 1600'den GPU kullanımını arttıracağı için, daha 'fazla' FPS bile verebilir...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Actigin konuda bile Ryzen 5 1600 secmissin, ilgi cekmek icin bosuna konu acmayin be.

Actigin konuda bile Ryzen 5 1600 secmissin, ilgi cekmek icin bosuna konu acmayin be.
Zaten o konudan sonra Ryzen 5 1600 için araştırma yaptım

Arkadaşlar selam! Zaten ülkemizde fenomen birisi bir şey yapınca herkes aynısını devam ettiriyor bende işlemcilere göz gezdirirken ''RYZEN 5 1600 PERFORMANSI!!'' gibi video başlıkları görüyorum ancak detaylıca incelersek herkesin çok fazla övdüğü RYZEN 5 1600 işlemcisi işlemcinin fiyatına göre uygun ancak RYZEN 3 1200 ile arasında 260TL gibi bir fark var ve performansına göz gezdirdiğimizde ise arada sadece 3 ila 9 FPS arası bir fark var eğer ''Ekonomik'' sistem toplayacak olursanız aklınızda bulunsun diye söylemek istedim şahsen ben fazladan 3 FPS almak için 260TL vermezdim. [KİŞİSEL GÖRÜŞ]
Bu Titan RTX ile 2080 Ti karşılaştırmasına benzemiş. AMD Ryzen 5 1600 12nm RTX 2060 kartına kadar zorlanırken AMD Ryzen 3 1200 daha RX 570 kartında bile pes ediyor.
Saçma bir karşılaştırma olmuş.

Ryzen 3 1200'ün 1080p 'oyun' için yeterli olduğunu zaten belirtmiştim. Ancak bu videolar ile Ryzen 1600'ün parasını haketmediğini iddia etmeniz son derece anlamsız efendim. :) 4 çekirdekli herhangi bir işlemci ile ben de bu sonuçları elde ederim, iddia ediyorum. İ5 3330k'dan örnek verdiğim gibi.

Şurayı anlamlısınız; farklı güçlerde iki işlemci aynı sistem bileşenleri ile karşılaştırılırken, düşük olan işlemci 'zaten' %99 kullanılmıyorsa, onu çıkarıp yerine Threadripper da taksanız gözle görülür bir FPS artışı olmayacaktır. Bunu da sonuna kadar iddia ediyorum.

Videonun Ryzen 3 1200 bölümlerinde zaten işlemci tam anlamıyla kullanılmıyor ki ki 'iyisini' taktığınızda fark olsun. :)

Bahsettiğim konu oyunlar hakkındaydı, ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Oyun için haklı olabilirsin dostum. Günümüz işlemcileri oyunlar için oldukça yeterli seviyedeler. Dediğin gibi iyi bir işlemci ile çok daha iyi bir işlemci arasındaki fark 3-5 FPS oluyor.

Fakat arada 200 TL civarında bir fark olmasına rağmen iki işlemcinin benchmark test sonuçlarına göre aralarında iki kat gibi bir performans farkı söz konusu. 200 TL için o kadar performansı bırakmak bence geleceğe yönelik bir sistem toplamak açısından aşırı mantıksız bir hareket. Ondan dolayı R5 1600'ün bu kadar fazla önerilmesini gereksiz değil, oldukça doğru buluyorum şahsen.

Yine de üzerinde tartışılabilecek ve farklı cevaplar bulunabilecek bir konu. Genel olarak 1600 almak mantıklı olsa da Ryzen 3 1200 alınabilecek senaryolar kurmak da mümkün.

Düzgünce tartışın bakalım :)

Ryzen 3 1200'ün 1080p 'oyun' için yeterli olduğunu zaten belirtmiştim. Ancak bu videolar ile Ryzen 1600'ün parasını haketmediğini iddia etmeniz son derece anlamsız efendim. :) 4 çekirdekli herhangi bir işlemci ile ben de bu sonuçları elde ederim, iddia ediyorum. İ5 3330k'dan örnek verdiğim gibi.

Şurayı anlamlısınız; farklı güçlerde iki işlemci aynı sistem bileşenleri ile karşılaştırılırken, düşük olan işlemci 'zaten' %99 kullanılmıyorsa, onu çıkarıp yerine Threadripper da taksanız gözle görülür bir FPS artışı olmayacaktır. Bunu da sonuna kadar iddia ediyorum.

Videonun Ryzen 3 1200 bölümlerinde zaten işlemci tam anlamıyla kullanılmıyor ki ki 'iyisini' taktığınızda fark olsun. :)
Dostum sanırım anlamıyorsun ben zaten ilk mesajımda uygun bir fiyat yazmışım ancak diyorumki ''EKONOMİK'' sistemlerde Ryzen 3 1200 kullanılması daha iyi olur.

Konuyu laf olsun diye açtığın çok belli. Darboğaz denilen bir kavram var. Farklı işlemcilere aynı kartı taktığında aynı performansı verir mi? Ben R3 2200G ile RX 570'i test ettim. CPU tabanlı oyunlarda gözle görülür şekilde darboğaz yaptı. O işlemci ile 1060'ın darboğaz yapmama gibi bir imkanı yok. Video veya kanıtın nerede?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı