Ryzen 5 1600 işlemcisinde aşırı ısınma sorunu

Tamam zaten biz de bundan bahsediyoruz; ekran görüntülerinde yüksek görünen voltajlı sistem daha çok ısınan değil, daha az ısınan sistem? Kaldı ki senin zannettiğin gibi olsa da böyle bir yorum yapamazsın, yine yanlış bilgilendirme olur.

2 Cümlelik yorum yapmışsın zaten neyini cımbızlayayım :)

@Policeman21 Bazı güncel Ryzen 5 1600 AF yani 14 yerine 12 nanometre ile üretilen modeller de var piyasada son dönemde. Bu da ufak bir sıcaklık farkına sebep olabilir.

Ancak senin olay soğutucu montajı ile alakalı bir duruma benziyor, 90 dereceye kadar çıkıyorsa soğutucuda - montajda vardır bir kusur.
Testleri paylaşmanı bekliyorum; diğer türlü konuştuklarımız pek bir anlam ifade etmiyor zaten.

Hocam bizim kullandıklarımız da zaten 12 nm. Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu ben de kesinlikle düşünmüyorum ama ne biliyorum ki ne düşüneyim sizlere sorayım dedim 😊 Test sonuçlarını atacağım. O zaman ak *koyun kara *koyun belli olur. 😁 Olmazsa garantiye gönderirim. Bilgisayarlar daha bir aylık bile değil.

O.C ile işim yok 2080S felan derken limitim bitmişti uzun sürede masraf yapmaya pek niyetim yok açıkcası.Ama sıvı soğutma her açıdan iyidir ona lafım yok.Şu anlık herşey normal ileride düşünüyorum.
Ben de bugün yarın R7 3700X sipariş edeceğim; Core - Tread - L1Cache gibi detaylardan ötürü de; iş amaçlı bana hitap ediyor. Güzel bir işlemci tercih etmişsin, uzun süre huzur içerisinde kullanırsın umarım :)
Hocam bizim kullandıklarımız da zaten 12 nm. Yazılımsal bir sıkıntı olduğunu ben de kesinlikle düşünmüyorum ama ne biliyorum ki ne düşüneyim sizlere sorayım dedim 😊 Test sonuçlarını atacağım. O zaman ak *koyun kara *koyun belli olur. 😁 Olmazsa garantiye gönderirim. Bilgisayarlar daha bir aylık bile değil.
Nadiren özel durumlarda işlemci tarafında sıkıntılar da gözlemlenebiliyor. Çok şahit oldum, öncesinde testleri yorumlayalım. Akabinde gerekirse montaj aşamalarını tekrar dikkatlice gözden geçiririz.
Yine çare olmazsa ve belirttiğin oranda yüksek sıcaklıklar ile karşılaşırsak servise danışabilirsin; ancak sanmıyorum ki konu oralara gelsin.
Ek olarak 70-72 derece sıcaklıkları bir problem olarak algıladığım için AIDA64 testi istemedim; 90'lı rakamlardan bahsettiğin için anormallik olarak algıladım.

Technopat'ın aşağıdaki rehberinde yeni toplanmış, hava sirkülasyonu yeterli bir kasa içerisinde ofis ortamında kaç derece sıcaklıklara ulaşılmış gözlemleyebilirsin. Burada elde edilen max sıcaklığın +5 derece fazlasına kadarı normal kabul edebilirsin;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben de bugün yarın R7 3700X sipariş edeceğim; Core - Tread - L1Cache gibi detaylardan ötürü de; iş amaçlı bana hitap ediyor. Güzel bir işlemci tercih etmişsin, uzun süre huzur içerisinde kullanırsın umarım :)

Nadiren özel durumlarda işlemci tarafında sıkıntılar da gözlemlenebiliyor. Çok şahit oldum, öncesinde testleri yorumlayalım. Akabinde gerekirse montaj aşamalarını tekrar dikkatlice gözden geçiririz.
Yine çare olmazsa ve belirttiğin oranda yüksek sıcaklıklar ile karşılaşırsak servise danışabilirsin; ancak sanmıyorum ki konu oralara gelsin.
Ek olarak 70-72 derece sıcaklıkları bir problem olarak algıladığım için AIDA64 testi istemedim; 90'lı rakamlardan bahsettiğin için anormallik olarak algıladım.

Technopat'ın aşağıdaki rehberinde yeni toplanmış, hava sirkülasyonu yeterli bir kasa içerisinde ofis ortamında kaç derece sıcaklıklara ulaşılmış gözlemleyebilirsin. Burada elde edilen Max sıcaklığın +5 derece fazlasına kadarı normal kabul edebilirsin;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam sıcaklık değerlerinin normal olduğunu biliyorum. Benim kafama takılan her şeyi aynı iki bilgisayar arasındaki CPU sıcaklığı farkı. Warzone'da bilgisayarın kapanması sonucunda grafik ayarlarını düşürdük sıkıntılı olan 80 civarına indi. Ama benim PC daha 65 üzerini görmedi.

Montaj sırasında termal macunu dağıtmış olabilirsiniz. Bende ilk kurarken yanlışlıkla soğutucu üzerinde gelen termal macunlu kısmından tutmuştum soğutucunun.

Montaj sırasında termal macunu dağıtmış olabilirsiniz. Bende ilk kurarken yanlışlıkla soğutucu üzerinde gelen termal macunlu kısmından tutmuştum soğutucunun.
Yani işte ben değil de ince hesap sağolsun...🤦🏻‍♂️😊

Technopat'ın aşağıdaki rehberinde yeni toplanmış, hava sirkülasyonu yeterli bir kasa içerisinde ofis ortamında kaç derece sıcaklıklara ulaşılmış gözlemleyebilirsin. Burada elde edilen max sıcaklığın +5 derece fazlasına kadarı normal kabul edebilirsin;

Hocam buyrun...

Dosya Ekleri

• IMG_20200329_222149.jpg
    IMG_20200329_222149.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_2020-03-29-22-24-28-093_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-03-29-22-24-28-093_com.miui.gallery.jpg
    218,5 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_2020-03-29-22-24-23-304_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-03-29-22-24-23-304_com.miui.gallery.jpg
    263,6 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı