Ryzen 5 1600 ve GTX 1660 Super sistemde ısınma sorunu

enisberberr

Hectopat
Merhaba sevgili dostlarım,
Sistemimi alalı 4 gün oldu (sistem parçalarını en aşağıya bırakacağım). Parçaları tek tek kendim aldım haliyle montajını kendim yaptım. Daha önce hiç sistem montajlamadım ama videolar izleğerek bu işi hallettim ne kadar uğraştırsada. Sistemimdeki ısınma problemi de şu:
Sistem boşta iken yani masaüstünde iken ekran kartı 50-55 derece işlemci ise 40-50 derecelerde geziyor.
Ve CoD Warzone en düşük ayarlara alıp oynadığımda ekran kartı 80 işlemci ise 65 derecelere kadar çıkıyor ekran kartı için geçiçi çözüm olarak MSI Afterburner üzerinden fanların hızını 25-55 arası yapıyorum ve ekran kartı ancak soğuyor. İşlemci ise maalesef 55-60 derecelerde duruyor.
Ve Fortnite oynarken CPU ve GPU kullanımı hep kafa kafaya (%40-%50) ve lobide ya da yükleme ekranında monitörüm göz kırpıyor. Diğer bir hususta oyuna girdiğimde otobüsün ilk geçtiği yere atlamak istediğimde beni oyundan atıyor ve "ağ bağlantı hatası" problemi çıkıyor. Oyunu ne kadar doğrulasamda maalesef bir çözüm bulamadım.

Velhasıl kelam sistemimde ne sıkıntı var, parçalarda ise hangi parçalarda sıkıntı olduğunu gösteren bir program var mı?
(Not: Kasa açık alanda ve kullandığım Windows crackli versiyonu)

Sistem parçaları;
İşlemci: Ryzen 5 1600 12nm.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
Bellek: Corsair Vengeance 8x2 16 GB.
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Super Gaming.
Kasa: Corsair Spec Delta RGB 550W 80+
SSD: Kingston A400 240GB.
HDD: Seagate 1TB 7200RPM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartın Armor modeli olsa neyse de yüksek bir model ve NVIDIA'nin TDP değeri AMD kadar yüksek değil. Bu sıcaklıklar pek te iyi değil bana kalırsa, aynı işlemci 34 derece, ekran kartım ise RX580 Sapphire Nitro+ SE 31 derece şu anda ve arka planda uygulamalar açık halde. Bence boşta değerlerin fazla ve o ekran kartı 80 dereceye kolay kolay çıkmaz, soğutması iyi bir model çünkü.

Tam yük altında işlemciniz 60 derece ise gayet soğuk çalışıyor. Aynı şekilde ekran kartı da 80 derece normal. 90-95 civarı sıkıntı.
işlemci için tam yük kastınız tam olarak nedir hocam
Ekran kartın Armor modeli olsa neyse de yüksek bir model ve NVIDIA'nin TDP değeri AMD kadar yüksek değil. Bu sıcaklıklar pek te iyi değil bana kalırsa, aynı işlemci 34 derece, ekran kartım ise RX580 Sapphire Nitro+ SE 31 derece şu anda ve arka planda uygulamalar açık halde. Bence boşta değerlerin fazla ve o ekran kartı 80 dereceye kolay kolay çıkmaz, soğutması iyi bir model çünkü.
Hacım bende anlamadım sorun nedir nerdedir bilmiyorum montajlarken bi problem olmuş olabilir mi acaba?
Bende o
Yeni yapılmış bir sistemde bu sıcaklıklar pek normal değil.
Benimde korkum o yüzden hani 5-6 ay sonrası için olsa neyse daha 4. gün

Hocam kasanın kapağı açık kullan, işlemci fanını tam otutturduğundan emin ol ve bu şekilde kontrol et bir. Sadece işlemci sıcak olsa termal macun vs. kontrol et diyeceğim fakat ekran kartının da sıcak çalışması garip geldi. Dediğim gibi fan ve termal macunu kontrol et daha sonra kasanın yan kapağı açık bir şekilde test et. Sonuçları paylaş.

Hocam kasanın kapağı açık kullan, işlemci fanını tam otutturduğundan emin ol ve bu şekilde kontrol et bir. Sadece işlemci sıcak olsa termal macun vs. kontrol et diyeceğim fakat ekran kartının da sıcak çalışması garip geldi. Dediğim gibi fan ve termal macunu kontrol et daha sonra kasanın yan kapağı açık bir şekilde test et. Sonuçları paylaş.
Tamamdır hocam
H
Hocam peki BİOS tan işlemci fanını Normal'den Tam Hız'a alsam ne sıkıntı olur

Son düzenleme:
Tamamdır hocam.
H.

Hocam peki BIOS'tan işlemci fanını Normal'den tam hız'a alsam ne sıkıntı olur.

Gerek yok o kadar hocam, normal hızında fazla ısınmıyor zaten. Olmadı kendin biraz daha arttırırsın fan kademesini ama sürekli %100'de çalıştırma.

Gerek yok o kadar hocam, normal hızında fazla ısınmıyor zaten. Olmadı kendin biraz daha arttırırsın fan kademesini ama sürekli %100'de çalıştırma.
Hocam zaten %100 de değil %25-40 arasında çalıştırıyorum
Fan sürekli %100'de döner.
Sıkıntı olur mu?
Hocam bu değerler normal mi ve atacağım linkte monitörümün göz kırpmasını izleyebilirsiniz saniye 4 ten sonra arkaplandaki karakterin kafasının yanındaki koyu mavi olan yerlerede dikkat edin. Sebebi nedir acaba ve oyun içinde iken işlemci neden yüksek şuan kasanın kapağı açık olarak oynadım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• IMG_20200416_190920[1].jpg
    IMG_20200416_190920[1].jpg
    957 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:

Geri
Yukarı