Çözüldü Ryzen 5 1600 ve GTX 1660 Ti sistem oyundan atma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

naturl

Hectopat
Yer
Ataşehir
Sorunum COD MW, Battlefield V, FIFA 2020 Demo ve LOL oyunlarından beni başlangıçta atması oldu. LOL ve FIFA 2020'yi tekrar açtığımda oynayabildim ama diğerlerinde sorun devam etti. Bu arada denediğim oyunlar bunlar başka oyunlarda da aynısını yapacaktır muhtemelen.

Sistemim:
  • Ryzen 5 1600 REV2
  • ASUS B450M PRO GAMING
  • MSI GTX 1660 Ti Ventus OC 6 GB
  • Corsair 8 GB 3000 MHz CL16 RAM
  • Team TUF 16 GB (2x8) 3000 MHz CL16 RAM
  • WD 240 GB SATA SSD
  • Crucial 480 GB SATA SSD

Mevcut oyunlardan daha giriş ekranında atma sorununu bir takım değişiklikler yaptıktan sonra yaşamaya başladım. Hatta GT 1030 ekran kartımı satarken, alıcı arkadaşa kartı göstermek için COD MW açıp oynadım. Yaptığım değişiklikler;

- Ekran kartı değiştirdim. Format atmadım. Önceki ekran kartı Palit GT 1030 (GT 1030 ile COD MW' yi sorunsuz oynuyordum. )
- Kasa değiştirdim. (Kasayı toplarken PSU'nun CPU 8 pinlik kablosu anakarta yetişmediğinden araya kablo ekledim. )
- SSD eklemesi yaptım. (WD 240 GB SSD'den Crucial 480 GB SSD'ye klonlama yaptım. )
- RAM ekledim. (Ekleme yapmadan önce RAM Corsair 8 GB mevcuttu. ) Dual RAM anakartın A2-B2 slotlarında.

Mevcut değişiklikler ışığında olabilecek sorunları kafamda belirledim. Akşam evde deneyeceğim.

- Ekran kartı sürücüleri çakıştı. Düşük ihtimal ama ne olur ne olmaz format atmak.
- PSU kablosundaki ekleme sorun çıkartıyor. PSU değiştirme. CPU sıcaklık gibi değerlerde sıkıntı görmedim (37 derece)
- Yeni eklediğim RAM Latency değerleri CL16-18-18-38 fakat Corsair RAM değerleri CL16-20-20-38 görünmekte. Corsair RAM'i çıkartıp tekrar denemek.
- Son olarak aklıma gelen klonlamayı 240 GB SSD'den 480 GB SSD'ye yapmış olmam. Çünkü klonlamayı yaparken 240 GB SSD'de 63 GB boş yer vardı. Bu sebeple format atmak.

Arkadaşlar uzun oldu ama düşündüğüm çözümler bunlar. Kaçırdığım bir şey var mı ya da yapmam gereken farklı şeyler. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Teşekkürler dediğinizi deneyeceğim. İnternet 100 MBPS şu anda.
Arkadaşlar CPU test yaptım ama anında kesti. Resmi ekliyorum. Anlamadığım için yardımcı olursanız sevinirim.

GPU stres testi de yaptım. Sıkıntı çıkmadı en fazla 64 dereceye çıktı. Fanlar %55 görünüyordu.
Bu arada google sayfası açıyorum CPU derecesi birden 38 - 48' e fırlıyor normal mi bilmiyorum.

Sorun çözüldü. Sıkıntı yaratan Team marka RAMlermiş. Corsairi çıkartınca pc hiç açılmadı.
Sanırım benim anakartım bu RAMleri desteklemiyor.
BIOS'a gir F7 yap, F10 yapıp çık. Sonra bir daha dene bakalım. RAM'leri XMP ile kolay eşit değerler elde edebilirsin gibi geliyor. Onun dışında internet hızın iyi ise format atman iyi olur.

Teşekkürler dediğinizi deneyeceğim. İnternet 100 MBPS şu anda.
Arkadaşlar CPU test yaptım ama anında kesti. Resmi ekliyorum. Anlamadığım için yardımcı olursanız sevinirim.

GPU stres testi de yaptım. Sıkıntı çıkmadı en fazla 64 dereceye çıktı. Fanlar %55 görünüyordu.
Bu arada google sayfası açıyorum CPU derecesi birden 38 - 48' e fırlıyor normal mi bilmiyorum.

Sorun çözüldü. Sıkıntı yaratan Team marka RAMlermiş. Corsairi çıkartınca pc hiç açılmadı.
Sanırım benim anakartım bu RAMleri desteklemiyor.

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    26,7 KB · Görüntüleme: 40
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    85,7 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı