Ryzen 5 1600 ve RX 5500 XT sistem düşük FPS veriyor

Melvn

Femtopat
Daha fazla  
RAM
XPG 16 GB( 8+8) DDR4 3200 MHZ
SSD veya HDD modeli
SanDisk 500GB Ultra NVMe M.2 SSD (2400MB Okuma / 1
Ekran kartı
Sapphire RX 5500 XT Pulse 11295-03-20G 128 bit GD
Anakart
Gigabyte B450M S2H V2 AMD AM4 DDR4 Micro ATX anaka
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 six-Core Processor 3.2 GHz
Öncelikle herkese merhaba. Benim şikayetim Sapphire RX 5500 XT 4 GB'dan tam performans alamamam. Bilgisayarı alalı yaklaşık 2 yıl oldu(İtopya'dan alındı).1 yıl boyunca dropsuz sorunsuz her oyunu yüksek Ultra arası oynuyabiliyordum. Fakat bu sene FPS'im çoğu oyunda çok düşük(Squad, GTA 5 vb).bunu çözmek için bayağı bir şey denedim, işlemciye o.c yaptım, format attım, kasayı temizledim, programlar indirdim ama yine de sorun çözülmedi şimdi size birkaç tane oyunun benchmark testini atacağım yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Sistem özellikleri:
- Ekran kartı: Sapphire RX 5500 XT Pulse 11295-03-20G 128 bit GDDR6 4 GB.
- İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 six-Core Processor 3.2 GHz (şu an O.C ile 3.75 kullanıyorum)
- Depolama: SanDisk 500GB Ultra NVMe M.2 SSD (2400 MB okuma / 1750 MB yazma)
- Anakart: Gigabyte B450M S2H V2 AMD AM4 DDR4 Micro ATX anakart.
- RAM: XPG 16 GB( 8+8) DDR4 3200 MHz.
- İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.
- Monitör: ViewSonic 75 Hz 1920x1080 p monitör (monitörde HDMI girişi olmadığı için HDMI to VGA dönüştürücülü kullanıyorum)

Oyun testleri: (Not: Geçen sene oyunlarda ayarı yükseğe ya da düşüğe çektiğimde FPS artıyor ya da azalıyordu şu an görüntüyü Ultra'ya çeksemde çekmesemde FPS aynı)

- İşletim
sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.
- Monitör: ViewSonic 75 Hz 1920x1080 p monitör (monitörde HDMI girişi olmadığı için HDMI to VGA dönüştürücülü kullanıyorum)

oyun testleri: (not: Geçen sene oyunlarda ayarı yükseğe ya da düşüğe çektiğimde FPS artıyor ya da azalıyordu şu an görüntüyü Ultra'ya çeksemde çekmesemde FPS aynı)
Squad:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(geçen sene Squad'da 80-100 FPS arası alıyordum anlık FPS düşüşüde olmuyordu)

GTA 5:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(YouTube'da test videolarına bakıyorum benden çok daha fazla FPS alıyorlar ve fark ettiyseniz bütün oyunlardı FPS çok yükselip düşüyor geçen sene böyle bir şey yoktu)

CS:GO:

( bu da aynı şekilde adam 1080p Ultra'da ölüm maçında 250-350 FPS arası alıyor benim aldığım FPS'de bu)
Benchmarksız testler: Dying Light 2(30 FPS ), Assassin's Creed Valhalla(30 FPS), Battlefield V(30 FPS)

Sonuç: Gördüğünüz gibi bütün oyunlarda hem az FPS alıyorum hem de anlık FPS çok yükselip düşüyor.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    33,3 KB · Görüntüleme: 27
  • 2.PNG
    2.PNG
    30,9 KB · Görüntüleme: 24
Aynı sorunu arkadaşım yaşıyordu (aynı ekran kartı) GPU'nun clock hızı oyundayken örnek 1700deyken bir anda 1200lere kadar düşüyordu buda drop ve fps kaybı yapıyor amdnin yazılımdan ona overclock ayarı yapıp düzeltmişti isterseniz afterburnerdan sizde bakın aynı sorunsa arkadaştan ayarları alıyım.

Son düzenleme:
Aynı sorunu arkadaşım yaşıyordu (aynı ekran kartı) GPU'nun clock hızı oyundayken örnek 1700'deyken bir anda 1200'lere kadar düşüyordu bu da drop ve FPS kaybı yapıyor AMD'nin yazılımdan ona overclock ayarı yapıp düzeltmişti isterseniz Afterburner'dan sizde bakın aynı sorunsa arkadaştan ayarları alayım.

Squad oynarken böyle oluyor Squad_2022.07.11-17.46

Geri
Yukarı