Ryzen 5 2600 İşlemci aşırı ısınma sorunu

Bu bilgi benim ne işime yarayacak ben sorabilir miyim? Birşeyleri bilmediğimiz için burada bilgi danışıyoruz. Bilgi sahibiyseniz ayrıntıları bilmek isterim. Yazılanlarla alay edecekseniz kalabalık yapmayınız. Ayrıntılardan kastım kasanın içeri hava alan fanları yoksa bu ne kadar önemlidir? Olmazsa olmaz mıdır? Halihazırda ki problemimin tek sebebi bu olabilir mi, yoksa kasanın içi çok ısınır evet ama bu kadar ısınır mı?
Sen de haklısın be dostum sinirimi çıkartmış gibi olmuşum, gerçekten özür dilerim.

Kasanın her ne kadar ızgaraları olsa da maalesef fan olmayınca hava akışı olmuyor. Benim kasadaki fan kontrolcüsünden fanları düşük modda çalıştırınca bile sıcaklıktan sistem kendini frenliyordu ki kasamda 5 tane fan var. Kasa kapağını açıp ve egzoz fanı çalışır bırakıp deneyin, büyük ihtimalle sorun çözülür.

Çözülmezse BIOS'dan Core Perfomance Boost ayarını kapatıp deneyin.

Çok çok düşük ihtimal ancak gene olmazsa işlemciye manuel UV yapmayı deneyin. Bu aşamaya gelirse olay yazın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Hocam sorunu çözüme kavuşturdunuz mu?
Çözdüm hocam problem büyük oranda havaların çok sıcak olması ve kasa içi hava akımının olmamasından kaynaklanıyor. Şimdilik kasanın yan kapağı açık kullanıyorum. Büyük oranda ısınma problemim ortadan kalktı fakat kasanın ön kısmına yakın bir zamanda fan alıp iç akımı sağlayacağım ve aradaki farkı ayrıntılı bir şekilde konu altına ileteceğim. Bu yüzden şimdilik konu bir süre daha güncel.
Merhabalar kasam için ön tarafa 2 adet akasa viper s-flow 12 cm lik fan aldım.

Kasanın yan kapağı açıkken
Boşta işlemcim 56 derece anakartım ise 38 derecede sabitlendi.
İşlemcime stres testi yaptığımda 4 dakikada 93 dereceyi gördü. Isınma sabitlenmedi ama çok yavaşladı. Ayrıca oyunda işlemcim 68-73, ekran kartımda 70-75 derece arası gidip geldi.

Aynı işlemleri kasanın yan kapağını kapatarak denediğimde
Boştaki değerler aynı,
Stres testinde 2 dakika 20 saniyede 93 derece,
Oyunda işlemcim 78-82 ve ekran kartım 80-82 derece arası değerler aldım.

Sonuç olarak kendi açımdan yüksek performanslı bileşenlerin olduğu sistemlerde kasa seçimi ve kasa içi yeterli hava akımının çok kritik olduğu kanaatine vardım. Sıcaklık değerlerim oyundayken hala yüksek ama en azından ısı sabitlendi. Fakat sanırım güçlü bir hava soğutucu yada sıvı soğutucuya ihtiyaç duyuyorum. Böyle bir sistem toplayacak arkadaşlara kasa içi hava akımına çok dikkat etmelerini öneririm. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. Çözüldü.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı