Ryzen 5 2600 Stres Testinde 100 Derece

Reqoda

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1.5 ay önce topladığım bilgisayarın çok ısındığını düşündüm. PES 2019'da bile 95 dereceyi görmem korkuttu açıkçası. AIDA64 ile stres testi yaptım 2.5 dakika yaklaşık ve işlemci 100 dereceyi gördü. Sizce bu değerler anormal mi ve neden bu kadar ısınıyor olabilir?

Sistemim,
  • AMD Ryzen 5 2600
  • MSI B350M PRO-VDH
  • Kingston HyperX 8Gb 3200 MHz
  • MSI GamingX Geforce 1660Ti 6GB

413832

Anormal elbette. Soğutucu montajını kontrol edin. Anakart sıcaklığı da yüksek. Kasan nedir?

Eskişehirde athlon 200 ge ile bende 70 dereceleri görmeye başladım termal macundan kaynaklandığını düşünüyorum güzel bi temizlik yap.

Anormal elbette. Soğutucu montajını kontrol edin. Anakart sıcaklığı da yüksek. Kasan nedir?
Zalman Z3 Plus kullanıyorum. Önde ve arkada 1, üstte 2 adet fan var.
@Ulunay "ejderiya" 😀

Kasa marka/modeli, fan sayısını ve konumlarını yaz. Soğutucu montajı doğru mu diye kontrol et. Termal macunu kontrol et.

BIOS'dan Core Performance BOOST ayarını kapatırsan sorunun büyük ihtimalle çözülür.
OC Genie açık. 450 Mhz arttıyor. Onu kapatınca performans azalmaz mı? Soğutucu montajını da bir kontrol edeyim.
Normal değil. Aşırı ısınıyor. Kasa modeli nedir acaba?
Eskişehirde athlon 200 ge ile bende 70 dereceleri görmeye başladım termal macundan kaynaklandığını düşünüyorum güzel bi temizlik yap.
Temizlik için ne kullanmamı önerirsiniz? Kompresör yok maalesef elimde.

OC Genie açık. 450 Mhz arttıyor. Onu kapatınca performans azalmaz mı? Soğutucu montajını da bir kontrol edeyim.
Kasan fena değil. Core frekansı düşeceğinden mantıken performans da düşer. Çarpanı manuel ayarlayıp manuel voltaj vermeyi deneyin.

Fanlar ne tarafa üflüyor?
Kapatıp dener misin? Performansın azalır elbet ancak sorunun çözülebilir.

Anakartın da 63 derecelere çıkıyor. Aynı anakartı ben de Ryzen 1600 ile kullanıyordum ve bende de çok ısınıyordu. İşlemciyi beslemekte zorlanıyor sanırım. OC için uygun bir anakart değil.

Kasan fena değil. Core frekansı düşeceğinden mantıken performans da düşer. Çarpanı manuel ayarlayıp manuel voltaj vermeyi deneyin.
O toplara pek girmek istemiyorum ya pek tecrübem yok.
Fanlar ne tarafa üflüyor?

Kapatıp dener misin? Performansın azalır elbet ancak sorunun çözülebilir.

Anakartın da 63 derecelere çıkıyor. Aynı anakartı ben de Ryzen 1600 ile kullanıyordum ve bende de çok ısınıyordu. İşlemciyi beslemekte zorlanıyor sanırım. OC için uygun bir anakart değil.
Kapattığımda en yüksek 85 dereceyi gördüm.

413866

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı