Ryzen 5 2600 ve GTX 1660Ti Tabanlı Sistem

Selamlar. Yaklaşık 1 haftadır bu sistemi bir kaç oyunda test etme şansım oldu. Tam donanım şu şekilde:

- Ryzen 5 2600
- Asus ROG Strix GTX 1660Ti
- 16(8x2)GB 3200MHz G.Skill SniperX RAM
- GIGABYTE B450M-S2H Anakart
- 1TB Western Digital Blue HDD
- 240GB HyperX Fury SSD
- Corsair Carbide Spec Delta Kasa
- Corsair VS550 550W 80+ PSU

Sistemi Vatan KDV indirimi yaptığında yakaladım. Tüm her şey aşağı yukarı 4900TL tuttu. Biliyorum bu fiyatta RTX 2060'li hazır sistem var. Ama gerek tek fanlı ekran kartı modellerine güvenmeyişim gerek parçaların kalitesi bakımından tercih etmek istemedim. Şuan sistemi indirimsiz toplamaya kalkınca 5500TL'yi geçiyor Vatan üzerinden. Diğer sitelerde de aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak şunu söylemeliyim ki I7 3630QM ve GTX660M sistemden sonra ilaç gibi geldi.

İşlemci Performansı
- Gayet hızlı ve stabil. Çok incelemesini izlemiştim lakin yine de beklediğimden iyi performans verdi.
- Sıcaklık değerleri boşta 40 derece dolayları(Boş için yüksek biliyorum) seyrediyor. Kasada 3 hava alan fan bir tane de egzoz fanı mevcut. Kablolamayı da iyi yaptığımı düşünüyorum.
- Şaşırtıcı biçimde boşta yüksek derecede çalışan işlemci Battlefield 1, Witcher 3 gibi oyunlarda 65 dereceyi geçmedi.
Ekran Kartı PerformansıA
- İlaç gibi geldi ilaç. GTX660M'den buraya terfi etmek büyük bir zevk. Tek sorun(minicik) ekran kartını alırken Gigabyte'ın 3 fanlı modelini alacaktım. OC çıkışlı ve ROG Strix 2000TL iken o 1750TL kadardı yanlış hatırlamıyorsam. Ama sistemi 1 gün geç aldığım için stokta kalmamış. Ben de 150TL daha vermemek için OC olmayan versiyonunu almak durumunda kaldım. Ama memmunum
- Bir kaç tane oyunun FPS değerlerini paylaşayım(Tüm oyunlar 1080P en son grafiklerde test edildi)
. Fortnite'da ortalama 120-130 FPS
. Battlefield 1'de 90-130 FPS
. Witcher 3'de 65-90 FPS
diye gidiyor. İstediğiniz bir oyun olursa ve ücretsiz olarak erişebileceğim veya kütüphanemde olan bir oyunsa testini yapmaya çalışırım.
- Soğutması kartın inanılmaz iyi. Boşta 30 derecelerde yük altında ise max. 55 dereceyi gördüm ben. 3 fanlı soğutma sanırım süs değil :D
SSD Performansı
- 500MB okuma ve 500MB yazma olması lazımdı güya. Ama HD Tune Pro ile yaptığım sadece okuma testinde max. 442MB görebildi. Ha benim için kesinlikle yeterli. SSD'nin büyük bir nimet olduğunu anlamış oldum.
- 1 haftadır kullanıyorum bilgisayarı bu yüzden sağlık durumu ne kadar önem arz ediyor sizin için bilemem ama Kingston'un kendi yazılımında her şey %100.

GENEL BAKIŞ

Sistemden gayet memmunum. Zaten gayem Fortnite'ı sabit 60FPS üstü oynamaktı kudurmuştum. Bunun yanında hep oynamak istediğim Witcher 3'ü rahat bir şekilde oynuyorum ultra ayarlarda.

Sistemin aynısını almak isteyen arkadaşlara önerir miyim? Kesinlikle evet. Özellikle 1080P bir monitörünüz varsa bu ekran kartı 1080P için en üst seviye kartlardan birisi. Ryzen 5 2600 ile birlikte de darboğaz yaşatmadan tam tıkırında çalışıyor.

Bir kaç fotoğrafını çektim sistemin, kutuları yan yana dizip klasik thumbnail fotoğrafını çekmeyi unuttum ama olsun napalım :D

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.05.jpeg

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.05 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.05 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.50.jpeg

Sesinden şikayet edildiğini okumuştum bir konuda. BF1'e uzun süredir girmiyorum ama Ultra 1080P'de 120-130 civarı veriyor olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. BF5'de 90-110 arasında veriyor aynı grafik ayarlarıyla.
3300X, 2600-1600 AF'den ne kadar iyi? 140-150 FPS görür müyüm? PS4'te 40-60 FPS'den sonra çok farklı hissettirecek gibi duruyor.(Yer yer 30 hatta daha da aşağısını görüyordu. Haritadan haritaya değişiyor...)

Bu arada yine de Spec Delta alacağım. Bir şekilde o RGB olayını çözerim...

3300X, 2600-1600 AF'den ne kadar iyi? 140-150 FPS görür müyüm? PS4'te 40-60 FPS'den sonra çok farklı hissettirecek gibi duruyor.(Yer yer 30 hatta daha da aşağısını görüyordu. Haritadan haritaya değişiyor...)

Bu arada yine de Spec Delta alacağım. Bir şekilde o RGB olayını çözerim...
Kasanın üzerindeki RGB kontrolcüyle yine anakarta göre çok daha çeşitli seçenekler elde edebiliyorsunuz. Tek sorun kasanın içinde kalması.

20-25 FPS fark edeceğini kesinlike düşünmüyorum. 5-7 FPS arası bir fark gözlemleyebilirsiniz. Lakin ekran HZ'niz önemli burada. 75HZ monitör ile 80 FPS ile 130 FPS arasında bir fark göremezsiniz.

Kasanın üzerindeki RGB kontrolcüyle yine anakarta göre çok daha çeşitli seçenekler elde edebiliyorsunuz. Tek sorun kasanın içinde kalması.

20-25 FPS fark edeceğini kesinlike düşünmüyorum. 5-7 FPS arası bir fark gözlemleyebilirsiniz. Lakin ekran HZ'niz önemli burada. 75HZ monitör ile 80 FPS ile 130 FPS arasında bir fark göremezsiniz.
Yok hocam internetteki testlere dayanarak bunu söylüyorum. 3300X'in oyun performansı 3600 ile aynı... Bir de monitörüm 144HZ. AOC 24G2U modeli. Kasanın yan kapağını aç kapa yaparım o zaman kontrolcüsü varsa. Anakart ile uğraşmak istemiyorum. Bunların kablo bağlantısı nasıl olacak? Anakarta hiç mi fan kablosu bağlamayacağım? PSU üzerinden bağlanılıyordur o zaman?

Yok hocam internetteki testlere dayanarak bunu söylüyorum. 3300X'in oyun performansı 3600 ile aynı... Bir de monitörüm 144HZ. AOC 24G2U modeli. Kasanın yan kapağını aç kapa yaparım o zaman kontrolcüsü varsa. Anakart ile uğraşmak istemiyorum. Bunların kablo bağlantısı nasıl olacak? Anakarta hiç mi fan kablosu bağlamayacağım? PSU üzerinden bağlanılıyordur o zaman?
Hayır fan bağlantısını anakarta yapacaksınız. Çoklayıcıyla beraber geliyor direk kasa o yüzden 4 fan 1 çıkışa bağlı. Buna ek olarak direk içinde PSU ile alırsanız kasayı RGB soketi de PSU'ya bağlı geliyor. Onu anakarta değil kasanın içinde gelen sokete bağlıyorsunuz. 3. resimde ekran kartının hemen sağında görebilirsiniz bahsettiğim aparatı.

Hayır fan bağlantısını anakarta yapacaksınız. Çoklayıcıyla beraber geliyor direk kasa o yüzden 4 fan 1 çıkışa bağlı. Buna ek olarak direk içinde PSU ile alırsanız kasayı RGB soketi de PSU'ya bağlı geliyor. Onu anakarta değil kasanın içinde gelen sokete bağlıyorsunuz. 3. resimde ekran kartının hemen sağında görebilirsiniz bahsettiğim aparatı.
Bu adımları takip edersem kontrolcüden kontrol edilebiliyor fanlar değil mi?

Geri
Yukarı