[Alındı] Ryzen 2600 ve GTX 1660 Ti Sistem

Merhabalar,

Uzun süredir bir masaüstü bilgisayar toplama isteğim vardı. Geçtiğimiz yıl aralıktan beri birkaç defa tam almaya yaklaşmışken bazı sebeplerden dolayı vazgeçmek zorunda kalmıştım.

2001'deki ilk bilgisayarımı saymazsak hep laptop kullandığım için bileşenler ve montajları hakkında hiç bilgim yoktu. Bu yüzden hazır sistemlere yöneldim.

Vatan bilgisayarın %18 indirimlerini göründe kasa ve depolama birimi hariç tüm parçaları satın aldım. Daha sonra kasayı İtopyadan, depolama birimini Yukko'dan sipariş verdim. Bir anda gaza gelişimin ardından kasayı nasıl toplayacağımı öğrenmek için technopat'ın sistem toplama videolarını izlemeye başladım.

Bu videodaki PSU ve ekran kartı hariç aynı parçaları satın aldığımı fark edince baya sevindim ve video yardımı ile kasayı topladım. Bileşenleri kutularından çıkartma, montaj, bios ayarı, windows deneme sürümü yüklemek tam 2 saatimi aldı. Bu arada yine technopatın UEFI USB hazırlama videosu çok işime yaradı. :)

İlk çalıştırma esnasında bilgisayara elektrik gelmediği görünce kısa süreli felç geçirdim ancak PSU'nun güç düğmesini açacağım diye kapatmışım :) (Kutudan çıkartırken sanırım yanlışlıkla açmışım)

Sistem bileşenlerim ve fiyatları;

İşlemci; AMD Ryzen 5 2600 (900 küsür TL)
Anakart; MSI B450M PRO-M2 V2 (430 TL)
Ekran kartı; ASUS GeForce GTX1660Ti ROG STRIX (2078 TL)
Ram; CORSAIR 8GB Vengeance Siyah DDR4 3000MHz (2 adet) (660 TL)
PSU; COOLER MASTER WATT 80PLUS 600W (400 TL)

Yukarıdakilerin toplamı 4550 TL idi. Tek tek fiyatlarını tam hatırlayamadım.

Depolama birimi; Adata SU630 3D Nand 2.5" Sata 3.0 Ssd Disk 480GB 379 TL
Kasa; Cooler Master MasterCase Pro3 USB3.0 x 2 MiniTower MATX Modüler Kasa 400 TL

Toplam = 5329 TL

Bütçem 4500-4700 TL civarı idi bir anlık gaza gelmem yüzünden bu şekilde oldu. Ayrıca Radeon ekran kartlarında bazı sorunlar olabiliyormuş. Aşırı şanssız bir insan olduğum için kesin benim de başıma gelir diye çekindim ve biraz daha fazla olsun Nvidia olsun diye düşündüm. Ventus modeli ile rog strix arasında 70 küsür TL fark olduğu için bunu tercih ettim.

Tavsiyem; gerçekten çok iyi bileşenler ile çok iyi bir fiyatta değil ise hazır sistem almayın. Bileşenleri tek tek satın alın, video yardımı ile kendiniz toplayın.

Bu arada bios modu UEFI gözüküyor. Böyle mi olması gerek?

Oyun testi olarak sadece PUBG yüklü olduğu için onun verilerini paylaşayım dedim. 1080p'de tüm ayarlar ultra.

Ryzen 5 2600 satın aldığım için AMD'nin 50. yıl hediyeleri olan Tom Clancy's The Division 2 Gold Edition ve World War Z oyun kodları için de vatan bilgisayara mail gönderdim. Elime ulaşınca yükleyip ekran görüntülerini paylaşacağım.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    144,5 KB · Görüntüleme: 286
  • 2.jpg
    2.jpg
    120,5 KB · Görüntüleme: 283
  • 3.jpg
    3.jpg
    133,4 KB · Görüntüleme: 262
  • 4.jpg
    4.jpg
    162,2 KB · Görüntüleme: 265
  • 5.jpg
    5.jpg
    105,8 KB · Görüntüleme: 270
  • 6.jpg
    6.jpg
    134,5 KB · Görüntüleme: 276
  • 7.jpg
    7.jpg
    74,7 KB · Görüntüleme: 267
  • 8.jpg
    8.jpg
    63,4 KB · Görüntüleme: 272
  • a.png
    a.png
    1 MB · Görüntüleme: 272
  • b.png
    b.png
    722,8 KB · Görüntüleme: 260
  • c.png
    c.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 260
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı