Ryzen 5 2600X işlemci aşırı ısınıyor

O zaman şimdiki hatalı. Bir önceki mesajımda yazdığım gibi fanları dışarı yönlenecek şekilde verin. ŞEffaflar için.
Yardımın için teşekkür ederim hocam, haklısınız anlayamadım fakat anlayabiliyor olsam zaten konu açmazdım yanlış anlamayın ama, bunda ters yapılacak bir şey yok gibi, verdiğin tepki biraz gereksiz gibi yani.
Verdiğin bilgiler için tekrardan teşekkür ederim, yaklaşık 12 derecelik bir fark elde ettim.
Söylediklerini yapmadan önce 3:30 dakikalık bir stres testinde maksimum 89 dereceye ulaştım, söylediklerini yaptıktan sonra 3:30 dakikalık bir stres testinde maksimum 77 dereceye ulaştım.

Söylediklerini yaptıktan sonra tekrar bir video aldım, ne kadar normal bilemiyorum, siz bir bakarsanız memnun olurum. Sıcaklık sıçramalarım devam ediyor bu arada, yani 68 dereceden 75'lere fırlıyor, sanırım sıçramasa 82'yi görmeyecekti.

Video
Fanlar arkaya mı takılmış şekilde hocam o fotoğrafta? Ayriyeten şu anki durumu nasıl üstte video ve mevcut konumu var. Bu mu daha iyi olur sizce, diğer yaptığım mı?
Hocam şu sistemdeki gibi yapıp deneyebilir misiniz?
Fanlar arkada mı hocam yani, ayriyeten şu anki durumu nasıl üstte video ve mevcut konumu var. Attığın mı daha iyi olur yoksa şu anki mi?
Bence siz en iyisi uzay montaj kullanmayı deneyin yoksa bu işin içinden zor çıkacaksınız gibi görünüyor 😀
Onu da beceremem. :D :D

Son düzenleme:
Kasanın son halini foto atarmısınız 112 acil.
Tüm sistemi stress testine sokmanız gereksiz. En ağır test FPU testi.
CPU-Z programı üzerinde de Stress testidir.

Ayıca, ısı değerlerini anakartın programı vardır. Ondan bakmanız daha sağlıklı olur.
Şimdiki fan durumu tamamen doğrudur.
Radyatöre takılı fanlarda doğrudur. Sadece becerebiliyorsanız radyatör fanların yeri kasa önü tarafında olabilir. Radyatör de 2,5 cm kasa içine doğru gelir. KASA ile RADYATÖR arası fan olabilir.
Fakat böyle de kalabilir. Sorun yok. Bence işlemcinizin çarpanını 1 değer daha düşürün. 40X olsun. 4100 gereksiz. Tolerası varsa CPU bloğunun vidalarını 1/2 veya 1 tur daha sıkınız.
Ayrıca, anakartın programını yükledikten sonra veya bios üzerinden pompa devrini düşürün. 1500/1600/1400 RPM civarına. Buda fayda sağlayabilir.

Ayıca, ısı değerlerini anakartın programı vardır. Ondan bakmanız daha sağlıklı olur.
Şimdiki fan durumu tamamen doğrudur.
Radyatöre takılı fanlarda doğrudur. Sadece becerebiliyorsanız radyatör fanların yeri kasa önü tarafında olabilir. Radyatör de 2,5 cm kasa içine doğru gelir. KASA ile RADYATÖR arası fan olabilir.
Fakat böyle de kalabilir. Sorun yok. Bence işlemcinizin çarpanını 1 değer daha düşürün. 40X olsun. 4100 gereksiz. Tolerası varsa CPU bloğunun vidalarını 1/2 veya 1 tur daha sıkınız.
Ayrıca, anakartın programını yükledikten sonra veya bios üzerinden pompa devrini düşürün. 1500/1600/1400 RPM civarına. Buda fayda sağlayabilir.
Anakartım MSI B450 Gaming Plus. Hangi programından bakmalıyım hocam?
Bahsettiğiniz kasa ile radyatör arasına fan tahminen kaç derecelik bir artış sağlar bana şu ankine göre?

Son düzenleme:
Şuan yapmanız gereken tek bir şey kaldı. Fanı olduğu gibi kasa ile radyatör arasına almak. Eğer kasanız buna müsaade ediyorsa bu konu önemli. 3-5 derece diyip kenara atmayın. İşlemcinizin sağlığı için 3 ondan 5 ondan ne gerekiyorsa yapın derim. Neticede 5 derece daha düşük çalıştırabilmek için undervolt yapıyoruz. Bu kadar basit bir işlemi de pas geçmemek lazım.

Şuan yapmanız gereken tek bir şey kaldı. Fanı olduğu gibi kasa ile radyatör arasına almak. Eğer kasanız buna müsaade ediyorsa bu konu önemli. 3-5 derece diyip kenara atmayın. İşlemcinizin sağlığı için 3 ondan 5 ondan ne gerekiyorsa yapın derim. Neticede 5 derece daha düşük çalıştırabilmek için undervolt yapıyoruz. Bu kadar basit bir işlemi de pas geçmemek lazım.
Hocam o dediğinizi tam olarak anlayamadım maalesef, onun yerine şu an önünde fan var bir de arkasına 2 tane takacağım uygun vida bulabilirsem. Daha mantıklı değil mi?

Hocam o dediğinizi tam olarak anlayamadım maalesef, onun yerine şu an önünde fan var bir de arkasına 2 tane takacağım uygun vida bulabilirsem. Daha mantıklı değil mi?
Ön arka derken radyatörden bahsediyorsak şuanki fan radyatörün arkasında. Radyatörün ön yüzü kasa dışına bakıyor. Bahsettiğim işlem de şuanki konumda fanı radyatörün ön yüzüne almak, kasaya bu şekilde montesini yapmak. Yani en dıştan içe doğru sıralarsak, fan yönünü bozmamak şartıyla, kasa-fan-radyatör şeklinde bir dizilim olması gerekiyor.

Ön arka derken radyatörden bahsediyorsak şuanki fan radyatörün arkasında. Radyatörün ön yüzü kasa dışına bakıyor. Bahsettiğim işlem de şuanki konumda fanı radyatörün ön yüzüne almak, kasaya bu şekilde montesini yapmak. Yani en dıştan içe doğru sıralarsak, fan yönünü bozmamak şartıyla, kasa-fan-radyatör şeklinde bir dizilim olması gerekiyor.
Şu anda kasamda 6 adet fan var, radyatörün önü ve arkasında 2 şer tane olmak üzere ön ve arkasında fan mevcut. Yani radyatörün önüne de fan taktım, taktım ama vida bulamadım elektrik bandıyla yapıştırdım, zaten o mevzu yüzünden 5-10 saniyelik kalp krizi geçirdim. Sistemi açar açmaz taramalı tüfek gibi ses geldi banta sürtüyormuş, düzeltip tekrar açtım şu anda sıkıntı yok gibi.

grJVn0.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı