Ryzen 5 2600X işlemci aşırı ısınıyor

Radyatörüm ön panelde. Ön taraftaki fan dışraıdan soğuk hava çekip önce radyatör sonra fana denk geliyor. Burada dikkat ettiğim husus, radyatör ön yüzü tamamen dış ortama bakmasıdır.
Göremediğiniz en alt bölümde de bir adet daha fanım var. SAdece soğuk hava giriyor.
Yukarıda görünen 4 adet fan ise yönü havayı dışarı yönlendirecek pozisyondadır. Ne kadar çok fan o kadar çok ses olmamakla birlikte çok daha düşük devir ile ( 500 RPM) daha etkin ve daha sessiz bir sistem oluyor. Gece bile sesi duymak için yanına gelmek gerekiyor

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2019-03-28 at 15.07.07.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-28 at 15.07.07.jpeg
    152,1 KB · Görüntüleme: 97
Egsoz fanı dediğimiz durum normal fandan bir farkı yoktur. Ayrıca bir durum değil, bir tabirdir.
Havayı dışarı atacak şekilde fanı vidalarsanız egzos mantığı olur.
Kasanızın detaylı bir adet fotoğrafı atarsanız size ne yapmanız gerektiğini söyleriz.

Bazı kasalar bu tür montajı engeller. Radyatör arkasınada fanı havayı emecek şekilde de takılırsa yine aynı akış sağlanmış olur.
Tam olarak neresini istiyorsunuz bilmiyorum, fakat şöyle fotoğraflar çektim;

Fotoğraf
Fotoğraf
Fotoğraf

Mobilde olduğum için direkt siteye yükleyemedim boyuttan dolayı, kusura bakmayın.

Radyatör yüzeyi dışarıda olduğunu varsayarak yazıyorum.
Radyatör arkasındaki fanları söküp, fanları ters çevirip yine fanları söktüğünüz radyatör tarafına montajlayın. Kasa üstünteki şeffaf fanlarıda aynı şekilde söküp ters çevirip yine aynı sökülen yerine montajlayın.

Radyatörüm ön panelde. Ön taraftaki fan dışraıdan soğuk hava çekip önce radyatör sonra fana denk geliyor. Burada dikkat ettiğim husus, radyatör ön yüzü tamamen dış ortama bakmasıdır.
Göremediğiniz en alt bölümde de bir adet daha fanım var. SAdece soğuk hava giriyor.
Yukarıda görünen 4 adet fan ise yönü havayı dışarı yönlendirecek pozisyondadır. Ne kadar çok fan o kadar çok ses olmamakla birlikte çok daha düşük devir ile ( 500 RPM) daha etkin ve daha sessiz bir sistem oluyor. Gece bile sesi duymak için yanına gelmek gerekiyor
Radyatör konumu doğru demiştiniz, onu geçiyorum o halde.
Fan kısmını tam olarak anlayamadım, yani arkaya takmayın dediniz, fanı öbür türlü takayım dediğimde öyle de değil denildi. Başka yöntem gelmiyor aklıma.

Hocam şimdi ters takmayın dediniz, o zaman radyatörün arkasına mı konumlandıracağım?
Şöyle anlatayım o zaman. Ters takmayın demedim tam olarak. Şuan fanınızın hangi yöne döndüğünü bilmiyorum. Şuan çalıştırdığınızda radyatör fanınız içerideki havayı dışarıya atıyorsa, mümkünse hem fanı ters çevirip hem de radyatörle fanın yerini değiştirin. Mümkün değilse yani kasanız buna müsaade etmiyorsa sadece fanı ters çevirerek dışarıdan içeriye vakum yapmasını sağlayın.

Radyatör arkasındaki fanları söküp, fanları ters çevirip yine fanları söktüğünüz radyatör tarafına montajlayın. Kasa üstünteki şeffaf fanlarıda aynı şekilde söküp ters çevirip yine aynı sökülen yerine montajlayın.
Tamamdır hocam şimdi anladım, yüzeyinin dışarıda olduğunu nasıl anlayabilirim hocam? Fotoğraf attım üstte, belli oluyor mu bilgim yok o konuda.
Bu şekilde radyatörüm, sanırım yüzeyi dışarda değil demek bu.

Şuan radyatör doğru.
Arkadaşın dediği gibi becerebiliyorsanız fan en dışta olabilir. Fakat şimdilik onu size buradan anlatmak çok uzun süreceğini düşünüyorum. Bence deneme amaçlı dediğimi bir yapın.
Radyatör yüzeyi zaten kasanızın dışında kalan bölüm. Doğru şu an şimdilik radyatör sökmüyorsunuz.
Fanları ters çevirip aynı yerlerine montaj yapıyorsunuz. Siyah fanınız doğru. Onu ellemeyin.
Kısa ve net. Fan yerleri doğru. Yönleri hatalı. Sadece dediğim fanları söküp ters çevirip yine aynı yerlerine takınız. Lütfen sadece bunu yapınız.
Bu işlemler sonucunda ısıda 10 derece altında bir değişim oluyorsa bence soğutma sisteminde arıza var. Veya gücü bukadar.

Ayrıca fanların vakum performansı tahliye performansından daha düşüktür. Vakum yaparken hava dağınık gelir, tahliye yaparken toplu ve düzenli şekilde atılır. Yanı önce fan dışarıdan havayı alıp toplu bir şekilde radyatöre pompalarsa daha sağlıklı sonuç alınır. Neticede, mümkün olan en kısa sürede gerek canlı bağlantı, görüntülü konuşma vs. destek alarak sıvı soğutma ve kasa fanlarınızı tam sağlıklı yerleştirirseniz ısınma probleminiz ortadan kalkacaktır.

Şuan radyatör doğru.
Arkadaşın dediği gibi becerebiliyorsanız fan en dışta olabilir. Fakat şimdilik onu size buradan anlatmak çok uzun süreceğini düşünüyorum. Bence deneme amaçlı dediğimi bir yapın.
Radyatör yüzeyi zaten kasanızın dışında kalan bölüm. Doğru şu an şimdilik radyatör sökmüyorsunuz.
Fanları ters çevirip aynı yerlerine montaj yapıyorsunuz. Siyah fanınız doğru. Onu ellemeyin.
Kısa ve net. Fan yerleri doğru. Yönleri hatalı. Sadece dediğim fanları söküp ters çevirip yine aynı yerlerine takınız. Lütfen sadece bunu yapınız.
Bu işlemler sonucunda ısıda 10 derece altında bir değişim oluyorsa bence soğutma sisteminde arıza var. Veya gücü bukadar.
İşlemi tamamladım hocam, son durum bu şekilde, doğru mudur?

Ayrıca fanların vakum performansı tahliye performansından daha düşüktür. Vakum yaparken hava dağınık gelir, tahliye yaparken toplu ve düzenli şekilde atılır. Yanı önce fan dışarıdan havayı alıp toplu bir şekilde radyatöre pompalarsa daha sağlıklı sonuç alınır. Neticede, mümkün olan en kısa sürede gerek canlı bağlantı, görüntülü konuşma vs. destek alarak sıvı soğutma ve kasa fanlarınızı tam sağlıklı yerleştirirseniz ısınma probleminiz ortadan kalkacaktır.
Hocam bu mesajımdaki attığım fotoğraf yanlış mı?

Geri
Yukarı