Ryzen 5 2600X overclock-undervolt değerleri nasıl olmalı?

spoZusician

Hectopat
Arkadaşlar Ryzen 5 2600X işlemcim var, stok soğutucuyla kullanıyorum. Anakartım ASUS TUF X470 PLUS GAMING. CPB açık kullanıyorum. Resimde görüldüğü gibi sürekli yüksek voltajlarda çalıştırıyor çoğu zaman hw monitör üzerinden takip ediyorum. Max clock 4.7'ye çıkarmıştı bir ara. CPB kapatıp işlemcinin performansından yararlanamamak da istemiyorum açıkçası. Undervolt deneyeyim diyorum mesela 4.00 GHz'e sabitleyip o zaman da yine işlemcinin performansından kaybedeceğim. Ne yapmamı önerirsiniz ve CPB açık olduğu halde bu verdiği Volt'lara limit koyabilir miyim? Mesela 1.4'e kadar Auto takılsın ama 1.4'ü geçmesin.

Dosya Ekleri

• İşlemci.png
    İşlemci.png
    36 KB · Görüntüleme: 127
1.062v yazıyor.

BIOS'ta 3.6 GHz sabittir belki de o yüzden çok düşüktür voltage.
Şimdi anlamadığım bir nokta var. Baya araştırdım offset mode u asus anakartlarda. Özetliyorum;
Biosta offset yazan yerin yanında gösterilen voltaj, Cpu VCore voltajı . Bu durumda sizin 1.06v. cpu ya verilen v. Bu çok düşük bu değerle açılması imkansız bilgisayarın. Ama açılıyor. Ve monitorden bakıyoruz CPU Vcore 1.356v gözüküyor. Bir yerde yanlışlık oluyor, onu çözemedim. CPB açık kalacak onunla işimiz yok zaten. Cpu Vcore en az 1.2 ya da bunun üzerinde olması. 2600x için 1.20 ile 1.25 arası güzel sayılır.

Şimdi anlamadığım bir nokta var. Bayağı araştırdım offset mode u ASUS anakartlarda. Özetliyorum;
BIOS'ta offset yazan yerin yanında gösterilen voltaj, CPU Vcore voltajı. Bu durumda sizin 1.06v. CPU'ya verilen v. Bu çok düşük bu değerle açılması imkansız bilgisayarın. Ama açılıyor. Ve monitörden bakıyoruz CPU Vcore 1.356v gözüküyor. Bir yerde yanlışlık oluyor, onu çözemedim. CPB açık kalacak onunla işimiz yok zaten. CPU Vcore en az 1.2 ya da bunun üzerinde olması. 2600X için 1.20 ile 1.25 arası güzel sayılır.

Evet BIOS'ta 1.062 yazıyor ama hw monitör demin 1.264 yazıyor şu an yani 1.25'den yüksek değerde çalışıyor.

Evet BIOS'ta 1.062 yazıyor ama hw monitör demin 1.264 yazıyor şu an yani 1.25'den yüksek değerde çalışıyor.
Güç ayarlarında yüksek performansta ike , stres testinde kaç volt olduğu önemli , en üst değer olarak 1.2 lerde kalmalı.
Güç ayarlarında yüksek performansta ike , stres testinde kaç volt olduğu önemli , en üst değer olarak 1.2 lerde kalmalı.
Voltajı manual verdiğimizden hep sabit voltajda gitmesi gerekiyor. CPB açık olsa bile. Frekans değişecek voltaj sabit kalmalı.

Güç ayarlarında yüksek performansta ike, stres testinde kaç Volt olduğu önemli, en üst değer olarak 1.2'lerde kalmalı.

Voltajı manual verdiğimizden hep sabit voltajda gitmesi gerekiyor. CPB açık olsa bile. Frekans değişecek voltaj sabit kalmalı.

Güç ayarını AMD Ryzen balanced kullanıyorum. Hemen bir AIDA 64 stress testi yapayım 10 dakikalık.

Güç ayarını AMD Ryzen balanced kullanıyorum. Hemen bir AIDA 64 stress testi yapayım 10 dakikalık.
10 dakikya gerek yok 1-2 dak belli olur
Şu an aklımdaki tek çözüm şu şeklilde, Öyle bir offset değeri girilmeli ki , offset in yanında ve monitorde yazan değer 1.2 küsür olmalı. Bunu denemekten başka bir yol bulamadım

10 dakikya gerek yok 1-2 dak belli olur.
Şu an aklımdaki tek çözüm şu şeklilde, öyle bir offset değeri girilmeli ki, offset in yanında ve monitörde yazan değer 1.2 küsur olmalı. Bunu denemekten başka bir yol bulamadım.

10 dakikalık AIDA 64 stress testi sonucu.
Not: BIOS'tan CPU Voltage'ı Offset'ten Auto'ya alınca 1.187v yazıyor ve o Volt hep sabit yani hiç değişmiyor. Büyük ihtimal o minimum değer.

Dosya Ekleri

• Stress1.png
    Stress1.png
    41,4 KB · Görüntüleme: 69
  • Stress2.png
    Stress2.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
10 dakikalık AIDA 64 stress testi sonucu.
Bu değerler ile offset ayarları tutmuyor. CPU 1.37v alıyor max. İşlemci hızı 4.6 ya kadar çıkmış. Sıcaklık ise 94 olmuş max. Anlayamadım nasıl böyle oluyor. Böyle kullanmayın sistemi. Eğer sonuç alamaz isek stok ayarlara dönmekte fayda var bence. Dediğim gibi aklımdaki tek yol bu ;

Öyle bir offset değeri girilmeli ki , offset in yanında ve monitorde yazan değer 1.2 küsür olmalı. Bunu denemekten başka bir yol bulamadım. Bunu yapmak için offset küçük değerler verin. -0.08 gibi ya da -0.1 gibi..

Bu değerler ile offset ayarları tutmuyor. CPU 1.37v alıyor max. İşlemci hızı 4.6 ya kadar çıkmış. Sıcaklık ise 94 olmuş max. Anlayamadım nasıl böyle oluyor. Böyle kullanmayın sistemi. Eğer sonuç alamaz isek stok ayarlara dönmekte fayda var bence. Dediğim gibi aklımdaki tek yol bu ;

Öyle bir offset değeri girilmeli ki , offset in yanında ve monitorde yazan değer 1.2 küsür olmalı. Bunu denemekten başka bir yol bulamadım. Bunu yapmak için offset küçük değerler verin. -0.08 gibi ya da -0.1 gibi..
Şimdi BIOS'u default ayarlarına çektim. BIOS'taki CPU voltage değeri 1.187V (sabit). Hw monitördeki ise böyle.

Dosya Ekleri

• DEFAULT.png
    DEFAULT.png
    31,5 KB · Görüntüleme: 58
  • clock.png
    clock.png
    6,6 KB · Görüntüleme: 63

Yeni konular

Geri
Yukarı