Ryzen 5 2600X Overclock

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. İşlemcimi fotoğrafını eklediğim değerlerde kendi soğutucusu ile birlikte stabil olarak kullanmaktayım. Gördüğü maksimum sıcaklık derecesi 77 derece. Sizlerden yardım istediğim konu voltaj değerinde bir problem var mı? Ve kendi soğutucusu ile birlikte 4.3, 4.4 GHz değerlerine getirebilir miyim? Tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim.
dsdasda.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemci 4.5GHz'ye kadar çıkabilir diye tahmin ediyorum. Aslında direkt olarak BIOS'tan overclock yapmanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Anakartınızın marka ve modelini alabilir miyim?

1.45 AMD'nin önerdiği sınırda. Ben olsam biraz daha aşağıda tutmaya çalışırdım. 1.35te kaça kadar çıkarsa orada tutarım. Yüzde beş performans artışı için fazla voltage geçirip sıcaklığı artırmaya gerek yok.

BIOS'a girdikten sonra, "Advanced Mode"ye girip, "AI Tweaker"dan "CPU Core Ratio" gibi benzer bir ayarı "45" yapın ve kaydedip, çıkın. Sistem açılışında, işlemciniz, 4.5GHz olarak çalışacaktır. İsterseniz, voltaj ayarı da yapabilirsiniz. Tabii, çok abartmadan. :)

BIOS'a girdikten sonra, "Advanced Mode"ye girip, "AI Tweaker"dan "CPU Core Ratio" gibi benzer bir ayarı "45" yapın ve kaydedip, çıkın. Sistem açılışında, işlemciniz, 4.5GHz olarak çalışacaktır. İsterseniz, voltaj ayarı da yapabilirsiniz. Tabii, çok abartmadan. :)
4.5 stok soğutucu ile kaldırmaz diye düşünüyorum

Hayır, hayır kaldırır bence. Stok soğutucusu gayet güzel ve güçlü. Eğer oyun testleri sırasında aşırı ısınma ile karşılaşırsanız, düşürürsünüz. Kaldı ki, ben eski 7890K işlemcimi stok soğutucusu -Eski Wraith- ile 4.6-4.7GHz ısınmadan rahat şekilde kullanıyordum. 4.1GHz'den 4.6GHz'ye. Siz, 4.2GHz'den 4.5GHz'ye çıkaracaksınız. :)

Hayır, hayır kaldırır bence. Stok soğutucusu gayet güzel ve güçlü. Eğer oyun testleri sırasında aşırı ısınma ile karşılaşırsanız, düşürürsünüz. Kaldı ki, ben eski 7890K işlemcimi stok soğutucusu -Eski Wraith- ile 4.6-4.7GHz ısınmadan rahat şekilde kullanıyordum. 4.1GHz'den 4.6GHz'ye. Siz, 4.2GHz'den 4.5GHz'ye çıkaracaksınız. :)
4.2GHz'den 4.5GHz'ye çıkarmayacağım, 3.6 dan 4.2 ye zaten çıkardım.

3.6GHz mi? 4.2GHz'ye zaten kendi boost frekansı? 4.5 GHz'ye kadar yolu var onun. Yani, işlemci gerektiği yerde otomatik olarak 3.6'dan 4.2GHz'ye çıkıyor.
4.5 Ghz boşta iken 70 ve üstü dereceleri gördü. Aslında O.C yapma gibi bir niyetim yok ama işlemci otomatik modda iken voltaj değerleri çok sapıtıyordu bende sabit bir değerde çalışmasına karar verdim. 4.1 Ghz de çalışırken voltaj değerini kaç olarak ayarlamalıyım ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı