Ryzen 5 2600X Overclock

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. İşlemcimi fotoğrafını eklediğim değerlerde kendi soğutucusu ile birlikte stabil olarak kullanmaktayım. Gördüğü maksimum sıcaklık derecesi 77 derece. Sizlerden yardım istediğim konu voltaj değerinde bir problem var mı? Ve kendi soğutucusu ile birlikte 4.3, 4.4 GHz değerlerine getirebilir miyim? Tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim.
dsdasda.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
2700X'de 4.3Ghz stabil çalıştırabilen yokken (AIO veya hava soğutucu) senin 2600X'i 4.5Ghz çalıştırman mümkün olmayacaktır. İdeali 4.0-4.2Ghz aralığı. Voltajı da çok fazla vermişsin, kademeli olarak düşür sistemin kilitlendiği veya bluescreen verdiği yerde ufak ufak arttır. Optimum değere sadece kendin ulaşabilirsin.

İşlemci "otomatik" moddayken "sapıtmasının" sebebi de XFR. İşlemcinin anlık yoğunluğuna göre farklı frekanslara çıkıp iniyor, bir sorun yaratmaz.

Son düzenleme:
2700X'de 4.3Ghz stabil çalıştırabilen yokken (AIO veya hava soğutucu) senin 2600X'i 4.5Ghz çalıştırman mümkün olmayacaktır. İdeali 4.0-4.2Ghz aralığı. Voltajı da çok fazla vermişsin, kademeli olarak düşür sistemin kilitlendiği veya bluescreen verdiği yerde ufak ufak arttır. Optimum değere sadece kendin ulaşabilirsin.

İşlemci "otomatik" moddayken "sapıtmasının" sebebi de XFR. İşlemcinin anlık yoğunluğuna göre farklı frekanslara çıkıp iniyor, bir sorun yaratmaz.
Peki voltaj değerinin fazla olması ne gibi sorunlara yol açabilir?

Peki voltaj değerinin fazla olması ne gibi sorunlara yol açabilir?
Çipi tamamen yakmana kadar yolu var. :)
İşlemci ömrünün kısalması, sistemin genel olarak sıcak çalışması haliyle performans artışı istiyorum derken performans kaybı vs. bir sürü etkisi var.
Tavsiyem Ryzen overclock yapmayla ilgili detaylı rehberler&videolar izleyip öyle yapmanız. Yapmayın demiyorum çünkü iyi bir anakart ve işlemciye sahipsiniz. :)

Arkadasim bende ayni islemciyi kullanmaktayim. Gigabayte b450m anakart ile. Stok sogutucu ile stres testinde 100 dereceye biraksam daha da yuksege cikiyor. Bende 4 ghz ye sabitledim voltajini da 1.218 de stabil olarak yakaladim ve sicaklik 60-65 arasi oluyor stres testi ile daha da yukselmiyor. 4.3 ghz yi 1.37 civarinda yakaliyorum sicaklik 70 leri buluyor ama voltaji oto da birakinca dedigim gibi durmadan yukseliyor . 6 bakir borulu 3 fanli sogutucum vardi çinden aldigim onunla kullaniyorum suanda termal macunum cok berbat bu halde bile 4 ghz de 60 i bulmuyor iyi macun alinca 4.3 ghz de deniyeceğim tahminim 65-70 arasinda olucagini dusunuyorum ama soyle birsey farkettim turbo boost ile 4.2 diyorlar ama tam cekirdekler yukteyken 3.9 ghz de kaliyor tum cekirdekler bu sekilde cpu z de 3500 skor aliyor ve isindikca da dusuyor skor. ben 4 ghz ye sabitledigim zaman 3750 aliyor ve duşmuyor sabit kaliyor. Biraz uzun yazdim :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı