Ryzen 5 2600X yük altında 60-70 derece!

Beyter

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ryzen 5 2600X işlemci kullanıyorum. Yanında stok fanını değil, Cooler Master Masterair MA410p işlemci soğutucusunu kullanıyorum. XFR özellikli bir işlemci olduğu için kendi kendini overclock ediyor. Battlefield 5 indirip Ultra ayarlarda oynadıgımda İşlemci kendini 4.0-4.15GHz arasında çalıştırıyor. Sıcaklığı ise 70 dereceye kadar çıkıyor(Max). İşlemciyi Ryzen master uygalamasından manuel olarak 3.6 GHz'e çektiğimde sıcaklık yük altında 60-65'e kadar düştü fakat sorum şu Bu değerler fazla mı? Özellikle 4.0-4.15 arasında çalışırken Ryzen işlemci olmasına rağmen yük altında %60'ın altında kullanılmıyor. Intel işlemci gibi %80-70'lerde geziyor. Bu Yüzdelerde kullanılıp ve 4.0 GHz'de çalışmasına karşın 70 derece bu işlemci ve hava koşullarına göre iyi midir? Çunku 3.6 GHz'ye çektiğimde Ultra'da oynadıgım bir oyunu high'da oynamak zorunda kaldım biraz rahatsız oldum. Soğutucu montajı düzgündür. Kasa da 3 adet ön 1 adet arka egzoz fanı var. Kasanın üstünde de 2 adet fan yuvası var fan takılı değil fakat filtre var oradan da sıcak hava çıkıyor yani.

Cevaplarınız için teşekkürler.

asus anakart daki bios ayarlarında işlemci ve kasa fanları işlemci 70 dereceye ulaştıgında %100 çalışacak şekilde ayarlıydı. 65 dereceye ulaştıgında %100 çalışacak şekilde ayarladım. bf5 de sadece 66 67 oluyor dieğr oyunlarda 62 63 civarında. fakat asus anakart ayarlarında default olarak 70 dereceye kadar %100 çalıştırmıyorsa 70 derecenin sıkıntı olmadıgını düşünüyorum. Ve Macunu özellikle kendim yenileyip sogutucuyu kendim montaj ettim. Ya soğutucu 300 tl ye alınıp 50 tl lik performans veriyor yada normal bu sıcaklıklar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı