Ryzen 5 3600 4.2 GHz Prime95 testi

Makaleler
14
Yer
Zhenhai, Zhejiang, China
Daha fazla  
Meslek
What am I? - I do not know...
1586093111931.png

İlk 3 dakika içerisinde sıcaklık bu değere çıktı ve 9 dakika boyunca sabit sıcaklıkta idi, sıcaklık değeri bana çok normal geldi. Hatta beklediğimden daha iyi diyebilirim, zira eski anakartım B450 GAMING Plus Max idi. Gaming Plus Max'de bu değerler 95'i dahi geçiyordu, kasa yeniledim tabii. Ancak en fazla 5 derece etkisi olmuştur, Cooler Master Hyper T4 kullanıyorum. Şu anki anakartım, ASRock B450M PRO4.
Eğer overclock değerlerimi merak edenler var ise:
Voltaj: 1.375
Frekans: 4.191.
Değerlerimi bu şekilde yaptım ve herhangi bir sorun yok.

95 derece gerçekten fazla, 90'ı sınır olarak belirlemek lazım Prime95 için. Hatta 85 en garantisi.
Şu anki anakartım ile 81 derece görebildim, gerçekten çok iyi bir değer. Gaming Plus Max ise beni hiç memnun etmemişti, ASRock firmasını tercih ettiğim için mutluyum. mATX bir kart olmasına rağmen, Gaming Plus Max'den daha iyi bir değer almamı sağladı. İşlemcim testlerde 95W çekiyor.

Son düzenleme:
95W çekiyorsa soğutma sisteminde bir sorun olabilir. 95W'da 95 derece anca stok soğutucu ile falan olur.
Stok soğutucu 70-80 Watt arasında patlıyor zaten, 95 Watt görse sistemi kapatır direkt.

Son düzenleyen: Moderatör:
95W çekiyorsa soğutma sisteminde bir sorun olabilir. 95W'da 95 derece anca stok soğutucu ile falan olur.
Soğutma sisteminde sorun yok. Overclock yapınca işlemci fazla güç çekiyor, gayet normal.
MSI kalitesizliği yüzünden bu sıcaklığı görmüştüm diyelim :) Sırf firma bu konuda iyi diye kimse savunmasın, ne sağlamlığı var ne de iyi bir soğutması.
Bu arada R5 3600'ün stok soğutucusu 80W'ı görse dahi direkt 90-95'e vuruyor.

Soğutma sisteminde sorun yok. Overclock yapınca işlemci fazla güç çekiyor, gayet normal.
MSI kalitesizliği yüzünden bu sıcaklığı görmüştüm diyelim :) Sırf firma bu konuda iyi diye kimse savunmasın, ne sağlamlığı var ne de iyi bir soğutması.
Bu arada R5 3600'ün stok soğutucusu 80W'ı görse dahi direkt 90-95'e vuruyor.
Sorun fazla güç çekmesi değil. 95W çekerken 95 derece olması. 120mm hava soğutmalar genelde bu güç değerinde işlemciyi 75-80 derece üstüne çıkarmaz.

Anakart manuel OC yapıldığında işlemciye fazladan ısı vermez, o tip şeyler otomatik OC ile olabilir. Anakartta VRM kalitesi önemli.

Sorun fazla güç çekmesi değil. 95W çekerken 95 derece olması. 120mm hava soğutmalar genelde bu güç değerinde işlemciyi 75-80 derece üstüne çıkarmaz.

Anakart manuel OC yapıldığında işlemciye fazladan ısı vermez, o tip şeyler otomatik OC ile olabilir. Anakartta VRM kalitesi önemli.
O halde B450 Gaming Plus Max VRM açısından denildiği gibi değildi. Yine aynı kapıya çıkıyor :) ASRock firmasından şaşmayacağım kesinleşti :)

6 thread fatal error vermiş, stabil değil işlemci. 95W çekmesi bundan yüksek ihtimal. 95 derece çok fazla. PBO açıp devam et bence, manuel overclocktan daha iyi. 1.375V fazla ayrıca. Stok haldeyken PPT, EDC ve TDC sınırlarını fulle ve Prime95 testi yap. Oradaki voltajdan yola çıkıp tavan voltajını belirle. Soğutucunun 95W'ı çekememesi çok ilginç. Prism 130W çekiyordu rahat.
R5 3600'ün 65W TDP değeri hiç gerçekci değil.
Prime95'te her işlemci böyle neredeyse, AVX komut setlerini kullanması başlıca neden. i9 9900K mesela, 95W TDP'ye sahip ancak 250W çekiyor. Hangi soğutucu dayansın buna? :D

AsRock B450M Pro4'te daha düşük sıcaklık almanız gayet normal bir durum. Pro 4, 9 faza sahip. Gaming Plus ise 6. Pro4 bu açıdan daha stabil ve düzgün voltaj verebiliyor. Soğutucu olayı bana da garip geldi.
@Motionless IN White İsminin altındaki Motionless IN White yazısını nasıl yapmıştınız hocam?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı