Ryzen 5 3600 bir anda sıcaklığı yükseliyor

berkemng

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Motorlu Araçlar + Biraz olsun WebMaster
Bilgisayarda normal bir şekilde gezinirken sürekli işlemcimin derecesi yükselip düşüyor bunun sebebini bulamadım önceki formatta da aynı sorun var sadece Windows açıkken bu oluyor sebebi ne olabilir? (Mining yapacak bir program yok çünkü daha yeni format attım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarda normal bir şekilde gezinirken sürekli işlemcimin derecesi yükselip düşüyor bunun sebebini bulamadım önceki formatta da aynı sorun var sadece Windows açıkken bu oluyor sebebi ne olabilir? (Mining yapacak bir program yok çünkü daha yeni format attım.)
Mining yapacak program derken? Düşünüyorum**

Ryzen 3000 serisi işlemcilerde olan normal bir durum bu. Eğer seni çok rahatsız ediyorsa BIOS ayarlarından CPB (Core Performans Boost) kapatırsan bu sıçramalar olmayacaktır. İşlemciye yük bindiğinde aniden voltaj artması nedeniyle sıcaklıklar bir anda çıkıp iniyor. Fakat bunu yaptığında işlemcin frekans artıramayacak ve biraz performans kaybın olacaktır. Soğutman ve anakartın müsaitse sabit bir voltaj değeriyle overclock yaparak kullanabilirsin.

Eğer anlık 10 derecelik yükselip inişlerden bahsediyorsan o sanırım bütün ryzen işlemcilerde bulunan bir sorun mu desem ne desem bilmiyorum artık.Yeni ryzen işlemcili laptop aldım onda da oluyor bir problem olarak düşünme bence oyunlarda işlemci sıcaklığın stok fanla 75 derecenin üstüne çıkmıyorsa problem yok.

Yani arkaplanda madencilik işlemi yapan program yok diyor birden işlem yükü binecek bir durum yok diyor.

Acaba soğutucunuz da oturmama gibi bir durum olabilir mi. Hiç söküp taktınız mı yada yeni mi kurulum yaptınız kasayı.
Eski Soğutucusu varken de aynıydı şimdi sıvı soğutmaya geçtim CPB açtım ve hala aynı sadece yükteki ısı değeri düştü.
Ryzen 3000 serisi işlemcilerde olan normal bir durum bu. Eğer seni çok rahatsız ediyorsa BIOS ayarlarından CPB (Core Performans Boost) kapatırsan bu sıçramalar olmayacaktır. İşlemciye yük bindiğinde aniden voltaj artması nedeniyle sıcaklıklar bir anda çıkıp iniyor. Fakat bunu yaptığında işlemcin frekans artıramayacak ve biraz performans kaybın olacaktır. Soğutman ve anakartın müsaitse sabit bir voltaj değeriyle overclock yaparak kullanabilirsin.
Şuan Overclocklu Zaten Çekirdeklerin hepsi 4.0 GHz de çalışıyor voltajı sabitledim 1.325V verdim fakat yine aynı sürekli sıçrama oluyor 10 derece, 40 dan 50 oluyor yeri geliyor 60 oluyor derece.
Yük altında 75 dereceyi geçmiyorsa sıkıntı yapma.
Eğer anlık 10 derecelik yükselip inişlerden bahsediyorsan o sanırım bütün ryzen işlemcilerde bulunan bir sorun mu desem ne desem bilmiyorum artık.Yeni ryzen işlemcili laptop aldım onda da oluyor bir problem olarak düşünme bence oyunlarda işlemci sıcaklığın stok fanla 75 derecenin üstüne çıkmıyorsa problem yok.
Kullandığım Soğutucu Cooler Master ML240L Daha bu gün taktık CPB açtım fakat 1.460V gönderiyor o yüzden kendim Overclockladım ve şuan üste dediğim gibi çekirdekler 4.0 GHz de çalışıyor ve voltajı 1.325V ama sıçramalar devam ediyor yükte de 70C oluyor Cinebench üzerinde 74C oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı