Ryzen 5 3600 bir anda sıcaklığı yükseliyor

berkemng

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Motorlu Araçlar + Biraz olsun WebMaster
Bilgisayarda normal bir şekilde gezinirken sürekli işlemcimin derecesi yükselip düşüyor bunun sebebini bulamadım önceki formatta da aynı sorun var sadece Windows açıkken bu oluyor sebebi ne olabilir? (Mining yapacak bir program yok çünkü daha yeni format attım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim sen bu durumu biraz fazla kafaya taktın sanırım. Sıcaklık değerlerin anormal değil. Oyunlarda, masaüstünde problem yaratmıyorsa çok kurcalama derim.
Anlıyorum da Prime95 Small FFTs testinde kapandığından belki başka bir şeyler yaparkende kapanırmı diye düşünüyorum ama hiç işlemciyi 89 derecede görmedim şuan ki hali ile.

Anlıyorum da Prime95 Small FFTs testinde kapandığından belki başka bir şeyler yaparkende kapanırmı diye düşünüyorum ama hiç işlemciyi 89 derecede görmedim şuan ki hali ile.
Dostum bir daha yazmayacagim. Testte kapadıysa sistem stabil değil. O voltaj o GHz'ye yetmiyor. Yavaş yavaş ya voltaj yükseltip tekrar Prime95 testine sokacaksın ya da GHz düşürüp tekrar Prime95 testine sokacaksın. Evet sistemin bu testte kapandiysa yarın oyun oynarken ya da başka bir şey de kapanabilir.

Son düzenleme:
Dostum bir daha yazmayacagim. Testte kapadıysa sistem stabil değil. O voltaj o GHz'ye yetmiyor. Yavaş yavaş ya voltaj yükseltip tekrar Prime95 testine sokacaksın ya da GHz düşürüp tekrar Prime95 testine sokacaksın. Evet sistemin bu testte kapandiysa yarın oyun oynarken ya da başka bir şeyde kapanabilir.
Anlıyorum peki 89 derece normal mi vede voltaj yükseltirsem performansta ve derecede artış olur mu ?

@berkemng Prime95'de 89 gorebilir takma, sen önce bir sistemi stabil yap sonra performansa bakarsın. Bence sen GHz düşür. O soğutucu daha fazla voltaj arttırmaya gelmez.
4.0 GHz yaptım voltaja ellemedim ve 5 dk oldu 88C gördü ama kapanmadı diğerinde daha hızlı kapanmıştı.
şuan ki haliyle 0.010 voltaj versem performans değişimi olur mu ?

10 DK yap kapanmazsa elleme. Overclock mantığı az voltaj ile çok GHz. Stabil kalabiliyorsa bırak.
Şuan stabil ve aldığı sonuç (Burada 72C MAX) ;
1581357177499.png

Tek cekirdek testini dene, bu testte 3-4 defa tekrarlaması öneririm. Prime95 Small FFTs ile 15DK dene, kapanma olmazsa bırak. Daha ilerinisini istersen sogutucun ne bilmiyorum. Soğutucu ya da kasanın hava akışı kötüyse, kasa ya da soğutucu alırsın.

Tek cekirdek testini dene, bu testte 3-4 defa tekrarlaması öneririm. Prime95 Small FFTs ile 15DK dene, kapanma olmazsa bırak. Daha ilerinisini istersen sogutucun ne bilmiyorum. Soğutucu ya da kasanın hava akışı kötüyse, kasa ya da soğutucu alırsın.
Soğutucu Cooler Master ML240L - Kasa Power Boost VK-G2052S

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı