Çözüldü Ryzen 5 3600 Cinebench testinde kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

efeaybi

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhabalar, dün akşam işlemcime Cinebench testi yapayım dedim. Puanı kaç çıkacak merak ettim ve 4.2 GHz'ye çıktığını görmediğimden onu test etmek istedim. Başlattım testi ama testin başlamasından yaklaşık bir 1.5 dakika sonra bilgisayar kapandı. İşlemcinin üstünde stok fanı, Wraith Stealth, bulunuyor. Bu anormal bir sonuç değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 3600 stok fan ile çok ısınıyor, 4.2 GHz'ye bende de çıkmıyor muhtemelen sebebi ısındığı için kendini limitliyor o yüzden turbo boostu kapatıp 3.6 GHz'de kullanıyorum yoksa 4,06 GHz'de çalışıyordu. Isındığı için kapanıyor olabilir çünkü Ryzen 5 3600 turbo boost açıkken çok ısınan bir işlemci stok fan yetersiz kalıyor, 90 dereceyi gören bile var.

Bende de 3600X var arkadaşın dediği gibi Turbo'yu kapattım 3.8 GHz de kullanıyorum. Sıcaklıklar oyuna girerken 70 derece oluyor sonra 65'lerde stabil kalıyor. Stok soğutucu kullanıyorum (spire). Performans açısından işlemci tarafında neredeyse kaybım yok. Bana kalırsada yüksek sıcaklıktan kapanmıştır. Bir de voltaj yeterli gelmemiş olabilir undervolt yaptın mı?

Ryzen 5 3600 stok fan ile çok ısınıyor, 4.2 GHz'ye bende de çıkmıyor muhtemelen sebebi ısındığı için kendini limitliyor o yüzden Turbo Boost'u kapatıp 3.6 GHz'de kullanıyorum yoksa 4,06 GHz'de çalışıyordu. Isındığı için kapanıyor olabilir çünkü Ryzen 5 3600 Turbo Boost açıkken çok ısınan bir işlemci stok fan yetersiz kalıyor, 90 dereceyi gören bile var.

Heavy load testinde 96 dereceyi görüyorum üstüne NFS Heat oynadığımda işlemci sıcaklığı 110 dereceyi görüp kapanıyor bilgisayar. Nereden kapatabilirim Turbo Boost'u? Anakartım ASUS Prime B450MK-II.

Heavy load testinde 96 dereceyi görüyorum üstüne NFS Heat oynadığımda işlemci sıcaklığı 110 dereceyi görüp kapanıyor bilgisayar. Nereden kapatabilirim Turbo Boost'u? Anakartım ASUS Prime B450MK-II.
BIOS'tan Core Performance Boost ayarını bulup Disabled yapıp BIOS ayarlarını kaydederek kapatabilirsin. Bu dereceler stok soğutucu için bile fazla gibi duruyor, turbo boostu kapattığımda en fazla 65 derece falan görüyorum normal kullanımda 45 derece civarı.

BIOS'tan Core Performance Boost ayarını bulup disabled yapıp BIOS ayarlarını kaydederek kapatabilirsin. Bu dereceler stok soğutucu için bile fazla gibi duruyor, Turbo Boost'u kapattığımda en fazla 65 derece falan görüyorum normal kullanımda 45 derece civarı.

O ayarı göremedim ama CPU Core ratio ayarını gördüm, oradan 36.00'a alıp voltajını düşürsem? Çünkü orada normalde 39.50 yazıyordu, o zaman 39.50'ya göre elektrik veriyor. Voltaj ayarını nereden ve kaça getirmeliyim? Yoksa hiç ellememeli miyim, o kendisi ayarlıyor mu?
DRAM voltage 1.35'te.

O ayarı göremedim ama CPU Core ratio ayarını gördüm, oradan 36.00'a alıp voltajını düşürsem? Çünkü orada normalde 39.50 yazıyordu, o zaman 39.50'ya göre elektrik veriyor. Voltaj ayarını nereden ve kaça getirmeliyim? Yoksa hiç ellememeli miyim, o kendisi ayarlıyor mu?
DRAM voltage 1.35'te.
Onları bilmiyorum, ben sadece Core Performance Boost'u kapattım.

Onları bilmiyorum ben sadece Core Performance Boost'u kapattım.

O zaman ben de oradan kapayayım ama ben sadece CPU Core ratio ayarını görebiliyorum. BIOS'unuzu açıp nerede olduğunu söyleyebilir misiniz?

Öncelikle sizi bir şuraya yönlendireyim burada daha iyi bir şekilde anlatıyor

Benim yaptığım ayarlar ve aldığım değerler şunlar:

3.6 GHz 1.1 v 7768 çoklu çekirdek puanı.
4.1 GHz 1.125 v 8906 ç.ç.p.

4.1 GHz de Full yükte 87 derece yi gördü
"Oyunda nasıl peki?" diyecek olursanız Boost clock açık iken 10 dakika oynadıktan sonra 110 dereceyi görüp işlemci kapanıyordu şu an 75 dereceyi görüyor 4.1 GHz de.

Bak bu linkte detaylı ama basit şekilde açıklıyor. Anakartı da sanırım senin anakarttan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı