Ryzen 5 3600 ısınma sorunu

SwatOO

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Daha önce sıvı soğutma ile birlikte FX-8320 kullandım. Boşta 30-35, yükte 50-55 dereceleri görüyordum. Ancak bugün dizdiğim sistemde Ryzen 5 3600 sıvı soğutma ile de stock fan ile de boşta ya da internette 60-70-80'leri görüyor. Tekrar tekrar söküp taktım. Ayrıca kasam 12 cm 7 fan var yeni. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Windows güncelliyorum şimdi.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem boştayken aldığınız sıcaklık değerleri gerçekten fazla. Kasanın iç sıcaklığını kontrol edin. Fanların giriş çıkış yönlerini kontrol edin. Kasa içi fazla sıcak değilse işlemcide sıkıntı olabilir. Bu durumda değişim için satın aldığınız yerle görüşün.
Stok soğutma ile kısa bir süre kullandım ve o kadar ısınmadı.
Bende de aynı işlemci var ve sıvı soğutma Corsair H80i GT var. AM4 upgrade kitini alınca sıvı soğutmayı bağladım.
Sistem boşta iken 3500-3600 MHz hızında 35-45 derece arası gidip geliyor. 4200 MHz olunca 45-50 derece oluyor.
Test programlarını çalıştırıp işlemciyi tam yüke alınca ilk 10 dakika sonunda 70 derece, yarım saatlik testte ise 80 derece oluyor. Daha yükseğine çıkmadı, en yüksek 80 dereceyi gördü.

Kaç mm sıvı soğutma? 120mm ise çok performanslı olmuyorlar ama.

Kasa modeliniz nedir? Eğer hava alamayan bir kasa ise fan sayısının pek de önemi yok açıkçası.

Bir de BIOS'tan CPB ayarını kapatmayı denediniz mi?

Thermaltake Water 3.0 kullanıyorum. Kendi stok fanına geçtim şimdi. Ama sonuç yine aynı. Aerocool Aero One Frost kullanıyorum. CPB ayarını bulamadım. Onu arıyordum şimdi. Ama anlayamıyorum. İnternette gezerken 75 derece olursa oyunda ne olacak bu işlemci? Kesinlikle anormal bir durum var. BIOS ekranında ise 30-35 derecelerde.

Sistem boştayken aldığınız sıcaklık değerleri gerçekten fazla. Kasanın iç sıcaklığını kontrol edin. Fanların giriş çıkış yönlerini kontrol edin. Kasa içi fazla sıcak değilse işlemcide sıkıntı olabilir. Bu durumda değişim için satın aldığınız yerle görüşün.
Bende de aynı işlemci var ve sıvı soğutma Corsair H80i GT var. Sistem boşta iken 3500-3600 MHz hızında 35-45 derece arası gidip geliyor. 4200 MHz olunca 45-50 derece oluyor.
Test programlarını çalıştırıp işlemciyi tam yüke alınca ilk 10 dakika sonunda 70 derece, yarım saatlik testte ise 80 derece oluyor. Daha yükseğine çıkmadı, en yüksek 80 dereceyi gördü.

Kasanın içinden egzoz ve yukarı fanlardan soğuk hava geliyor elime. Anakartım B450 Tomahawk Max. Kesinlikle işlemcidendir diyebilir miyiz? Bir de 4er 5er derece artıp azalıyor. Çok abes. Isınır anlarım da 75 derece boşta çıkamaz.
Anakartınız nedir?

B450 Tomahawk Max

Aynı model işlemciye sahibim stock fan ile kullanıyorum. CBP açıkken dahi boşta 35-45 arası sıcaklık değerleri alıyordum bu değerler yükte 85'lere yaklaştığı için Cbp'yi kapattım şu an 35-40 arası boşta yükte ise maximum 70'i gördüm. Değerleriniz çok yüksek CBP ile ilgili olduğunu sanmıyorum voltaj ayarları ile oynadınız mı?
MAG forge 100R: Kasa. (Ek fan yok)
B450 GAMING PRO Carbon AC: Anakart.

Yeni işlemcini formatlanmış bir sistemde kullandığını varsayarak virüs problemini göz ardı ediyorum. Çünkü çekirdek kullanım oranları biraz fazla saçma. Öncelikle sol üstten uygulamanın kayıtlarını sıfırlayıp, 5 dakika bilgisayarı boşta bırakıp, sonra tekrar bir SS atmanı rica edeceğim. Daha sonra tekrar sıfırlayıp kasa kapağı açık şekilde 5 dakikalık kayıtları atmanı isteyeceğim. Şu noktaya kadar virüs, ve kasa kapağıyla halledemezsek, sonraki adımlar; işlemci soğutucunun ayaklarının tam olarak oturmamış olabilceği ve son adım işlemcinin pinlerine takarken zarar vermiş olabilmen.

@babacan96 dostum bir ihtimal daha var. İşlemcinin üst kısmında soğutucu bloğa temas eden bölümün fabrikasyon olarak sorunlu olma ihtimali. Böyle bir durumda işlemci sıcaklığı soğutucu bloğa iletemeyebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı