Ryzen 5 3600 işlemci boşta çok ısınıyor

Tamamdir eyvallah hocam sağ ol bir sure bu şekilde kullanacağım o zamn demek ki💁‍♂️

Kapattım lakin fanrahatsiz edici bir devirde dönüyor. Başka bir ayar kapatmak var mi?
Hocam bu niye böyle yaww AMD niye böyle bir yola gitmis ki anlamadim.

Bir de benim fan böyle nasıl desem hani rüzgar gibi ses çıkarmıyor hizli dönünce. 1300RPM olduktan sonra cızırtı bir sekilde fanim dönüyor ve elimle durduruyorum. Sonra tekrar aynı sekil devam ediyor?

Neden bu böyle.
CPB kapattıktan sonra fanından ses gelmemesi gerekiyor. Fanında sorun olabilir ağır oyunlara girince sadece fan sesi gelebilir boştayken bende gelmiyor.

@Mustafa ergn
Prime95 testinde CBP açık iken 89 dereceleri görmesi normal, endişelenecek bir durum yok.
Prime95 daha çok karalılık testi için kullanılır, işlemciyi aşırı yük altına sokar, oyunlar veya programlar bu kadar yüklenmez işlemciye.

İlk olarak BIOS ayarlarını sıfırlayın, fan ayarları varsayılan haline dönsün. Aerocool Verkho 2 soğutucuyu tekrar takın, stok soğutucuya göre az da olsa (7~10 derece) ısı düşüşü olacaktır ama yük altında iken ses seviyesi biraz yüksek olabilir.
Cinebench ile test yapın ısı bu kadar yükselmeyecektir.

@Mustafa ergn
Prime95 testinde CBP açık iken 89 dereceleri görmesi normal, endişelenecek bir durum yok.
Prime95 daha çok karalılık testi için kullanılır, işlemciyi aşırı yük altına sokar, oyunlar veya programlar bu kadar yüklenmez işlemciye.

İlk olarak BIOS ayarlarını sıfırlayın, fan ayarları varsayılan haline dönsün. Aerocool Verkho 2 soğutucuyu tekrar takın, stok soğutucuya göre az da olsa (7~10 derece) ısı düşüşü olacaktır ama yük altında iken ses seviyesi biraz yüksek olabilir.

Gördüğüm kadarı ile o soğutucu stok soğutucudan daha kötü. Üstelik işlemcinin üstünü tamamen kapatmıyor.

Gördüğüm kadarı ile o soğutucu stok soğutucudan daha kötü. Üstelik işlemcinin üstünü tamamen kapatmıyor.

Üretici AM4 uyumlu yazmış. Verkho 2 - AeroCool
İşlemcinin yüzeyini kapatıyor mu bilemem, fakat şöyle bir durum var; R5 3500X ile AM4 uyumlu olmayan taş devrinden kalma Freezer64 kullanıyorum, işlemci yüzeyinin tamamını kaplamıyor, her kenardan yaklaşık 2mm boşluk var. Soğutma konusunda hiç bir sıkıntısı yok.
base2.jpg

İşlemcinin yüzeyini kapatıyor mu bilemem, fakat şöyle bir durum var; R5 3500X ile AM4 uyumlu olmayan taş devrinden kalma Freezer64 kullanıyorum, işlemci yüzeyinin tamamını kaplamıyor, her kenardan yaklaşık 2mm boşluk var. Soğutma konusunda hiç bir sıkıntısı yok.
Eki Görüntüle 1080585

3500X ısınmıyor zaten. 3600 çok ısınıyor.

CPB kapattıktan sonra fanından ses gelmemesi gerekiyor. Fanında sorun olabilir ağır oyunlara girince sadece fan sesi gelebilir boştayken bende gelmiyor.

Hocam benim fan dedigim stok fan ve gerçekten berbat soğutmaya karşı hiçbir etkisi yok resmen? Ben busese dayanamam.

Bana gelen faydadan sikinti olabilir ama geri vermek için uğraşmayalım diye ellemiyorum.

Eski sistemimde kullandığım 2 isi borusu bulunan sogutucuyu kullanacağım.
@Mustafa ergn
Prime95 testinde cbp açık iken 89 dereceleri görmesi normal, endişelenecek bir durum yok.

İlk olarak BIOS ayarlarını sıfırlayın, fan ayarları varsayılan haline dönsün. Aerocool verkho 2 soğutucuyu tekrar takın, stok soğutucuya göre az da olsa (7~10 derece) ısı düşüşü olacaktır ama yük altında iken ses seviyesi biraz yüksek olabilir.

Evet hocam tekrar düşündüm ve Aerocool verkho 2 soğutucuyu tekrar takılamazsın yine işlemci üstüne macunu zar şeklinde sürdükten sonra montajını gerceklesitiricem ve bir de bu şekilde stres testine tabii tutacağım.

En azinda stok soğutucusu kadar gürültülü ve sıcak çalışmaz!

@NipponChemiConKYCap

Hocam valla bilmiyorum. Dediginiz gibi tam kapatmıyor onu bende fark ettim ama diğer sistemimdede kapatmıyor galiba öyle biliyorum. Ama stok soğutucusundan kat kat iyidir hem sessiz
Hemde 8 9 derece fark ediyor.
İşlemcinin yüzeyini kapatıyor mu bilemem, fakat şöyle bir durum var; R5 3500X ile AM4 uyumlu olmayan taş devrinden kalma Freezer64 kullanıyorum, işlemci yüzeyinin tamamını kaplamıyor, her kenardan yaklaşık 2mm boşluk var. Soğutma konusunda hiçbir sıkıntısı yok.
Eki Görüntüle 1080585

Hocam bir de şöyle bir şey var anakartin üstünde iki tane siyah kulakcik var ve verkho 2'nin de 2 tane demir kolu var bunları kulaklıkları takıyorum ve uyuyor. Bu da uyumlu olduğu anlamına gelmez mi? Yoksa ben mi yanılıyorum?

Ve bu soğutucuyu taktıktan sonra BIOS'tan ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Merhaba dostlar,

Islemcim boşta 49 - 50 arası gidip geliyor neden bu böyle sistemi mi daha dün topladım ve ani voltaj aramaları ve yani sıra işlemci ne kadar Boost hız yaparsa işlemci fanım da çok hızlı dönüyor sanki devir atlaya atlaya çok sinir bozucu bir durum bilenler yardım.

BIOS ekran görüntüsü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu iki videoda sıcaklık düşürmek için neler yapılması gerektiği anlatılıyor.Bende de aynı işlemci var 1075w 4.1ghz e sabitledim. Sende deneyebilirsin fakat işlemciden işlemciye silikon farkı olduğu için illa senede olacak diye bir şey yok. Bu yüzden işlemci frekansını yüksek tutup voltaj düşürerek denemelisin. Videolarda çok güzel anlatılıyor. (Stok fan kullanıyorum)
Sıcaklık değerim
Aida65 20dk 82 Derece
Cinemabench test puanım 9559 - 9527
Bu arada videoda anakarta değiştirdiği ayarları yapmadım ben sadece voltaj düşürüp işlemci frekansını arttırdım biostan. Umarım yardımcı olabilmişimdir. (core performance Boost u da kapatmadım)

Geri
Yukarı