Ryzen 5 3600 sıcaklık değerleri boşta 65 derecelere çıkıyor

ALTINOK

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, işlemcim %8 %10 kullanımda bile resimdeki gibi 60 65 dereceleri görüyor kasamda Corsair Spec Delta 3 adet ön fan 1 adet egzoz fan ve 1 tanede üste kendim bir fan taktım toplamda 5 adet fan mevcut(üstteki fan biraz kötü).Oyunda 80 90 derece gördüğümü hatırlıyorum üstünde sanırım stok fanın macunu var sistem 1 aylık daha sizce yeni kaliteli bir termal macun alıp süreyim mi bir de acaba stok fan tam oturmadı mı çünkü bu değerleri gören çok nadir insan var bu durum moralimi çok bozuyor bu sıcaklıklar. Soğutucu alacak durum yok şu anlık ama ileride olabilir.

Dosya Ekleri

• ryzen.PNG
    ryzen.PNG
    156,9 KB · Görüntüleme: 39
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    68 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Stokla CPB açık kullanmak zor. Manual hız ve voltaj ayarlarıyla kullanın. CPB kapatın ve CTR 1.1 ile "diagnostic" test uygulayın. Sonucu paylaşın ve ona göre bakalım. Büyük ihtimalle işlemcinizin silikon kalitesi biraz düşük kalıyor.

Mesela paylaştığınız görselde 2.4GHz değerini 1.35V ile sağlamışsınız. Voltaj yüksekliği ve CPB dolayısıyla dengesizliği sıcaklık artışına sebep olur. Stok fanla ortalama bir değer olan 1.2V-4.0GHz ile kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonucu paylaşınca o da belli olur.

Son düzenleme:
Boştaki kullanım normal. Arkadaşların dediği gibi CPB kapatın ve tekrar bakın. Termal macunu yenilemenize gerek yok ama fan oturup oturmamışmı diye bakarsanız iyi olur. Genelde 6-12 ayda 1 değiştirilir termal macun.

Hayır CPB açıksa stok fanla bu değerler çok normal.
Benimde açık boşta sıcaklıklar 40 derecelerde, stok fan ile. Bence kasanızın yerini değiştirin rahat hava alamıyor gibi geldi bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı