Ryzen 5 3600 sıcaklık değerleri boşta 65 derecelere çıkıyor

ALTINOK

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, işlemcim %8 %10 kullanımda bile resimdeki gibi 60 65 dereceleri görüyor kasamda Corsair Spec Delta 3 adet ön fan 1 adet egzoz fan ve 1 tanede üste kendim bir fan taktım toplamda 5 adet fan mevcut(üstteki fan biraz kötü).Oyunda 80 90 derece gördüğümü hatırlıyorum üstünde sanırım stok fanın macunu var sistem 1 aylık daha sizce yeni kaliteli bir termal macun alıp süreyim mi bir de acaba stok fan tam oturmadı mı çünkü bu değerleri gören çok nadir insan var bu durum moralimi çok bozuyor bu sıcaklıklar. Soğutucu alacak durum yok şu anlık ama ileride olabilir.

Dosya Ekleri

• ryzen.PNG
    ryzen.PNG
    156,9 KB · Görüntüleme: 39
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    68 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Stokla CPB açık kullanmak zor. Manual hız ve voltaj ayarlarıyla kullanın. CPB kapatın ve CTR 1.1 ile "diagnostic" test uygulayın. Sonucu paylaşın ve ona göre bakalım. Büyük ihtimalle işlemcinizin silikon kalitesi biraz düşük kalıyor.

Mesela paylaştığınız görselde 2.4GHz değerini 1.35V ile sağlamışsınız. Voltaj yüksekliği ve CPB dolayısıyla dengesizliği sıcaklık artışına sebep olur. Stok fanla ortalama bir değer olan 1.2V-4.0GHz ile kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonucu paylaşınca o da belli olur.

Dediğiniz gibi CBP kapattım testin sonuçları
CBP benim de açık olmasına rağmen 36 derecelerde. Kasa fan akışınız yeterli olmayabilir.

Yeteri kadar fanda var ama anlamadım kasamı hava almıyor yoksa

Dosya Ekleri

• DIAGNOSTİC.png
    DIAGNOSTİC.png
    159,5 KB · Görüntüleme: 24
Dediğiniz gibi CPB kapattım, testin sonuçları:
Hocam kasanızı temiz tutun, fan temizliğini yapın. Yeni dediniz, macun sürülmüştür ve fan düzgün takılmıştır diye düşünüyorum. BIOS'tan CPU Core Ratio gibi bir ayar bulup ona 39; CPU Voltage gibi bir ayar bulup onu da Manual yapıp 1.2 değerini girin. Prime95 yükleyip Small FFTs testini 3 dakika uygulayın. Sıcaklık 85'i aşarsa elle durdurun. Sistem kendi kapanırsa veya çekirdek kapanması yaşarsanız da tam olarak test sonucunda yer alan değerler ile tekrar Prime95 uygulayın. Yine olmazsa CPU Core Ratio değerini 38; CPU Voltage değerini 1.2 yapın. En son başarıyla geçtiğiniz Prime95 testindeki sıcaklık değerlerini atın, en çok kaç olduğuna dair.

Hocam kasanızı temiz tutun, fan temizliğini yapın. Yeni dediniz, macun sürülmüştür ve fan düzgün takılmıştır diye düşünüyorum. BIOS'tan CPU Core Ratio gibi bir ayar bulup ona 39; CPU Voltage gibi bir ayar bulup onu da Manual yapıp 1.2 değerini girin. Prime95 yükleyip Small FFTs testini 3 dakika uygulayın. Sıcaklık 85'i aşarsa elle durdurun. Sistem kendi kapanırsa veya çekirdek kapanması yaşarsanız da tam olarak test sonucunda yer alan değerler ile tekrar Prime95 uygulayın. Yine olmazsa CPU Core Ratio değerini 38; CPU Voltage değerini 1.2 yapın. En son başarıyla geçtiğiniz Prime95 testindeki sıcaklık değerlerini atın, en çok kaç olduğuna dair.

Sağ olun yarın bunları denerim inşallah bir de bizim oda acayip sıcak ondanda etki ettiğini düşünüyorum pencereyi açtım biraz öyle oynadım 8 derece kadar sıcaklık düştü.
Sağ olun yarın bunları denerim inşallah bir de bizim oda acayip sıcak ondanda etki ettiğini düşünüyorum pencereyi açtım biraz öyle oynadım 8 derece kadar sıcaklık düştü.

Bir de Bronze Sample en düşük silikon seviyesimi yani bana en kötüsümü gelmiş :)

Sağ olun yarın bunları denerim inşallah, bir de bizim oda acayip sıcak ondan da etki ettiğini düşünüyorum. Pencereyi açtım, biraz öyle oynadım. 8 derece kadar sıcaklık düştü.
Bir sürü sebebi olabilir hocam. Kasanın konumu da önemli mesela. Hava alabileceği bir alanda olsa iyi olur.
Bir de "Bronze Sample" en düşük silikon seviyesi mi, yani bana en kötüsü mü gelmiş?
Evet, en düşük seviye o. Benimki de bronz, şanssızlık maalesef.

Dediğim tüm işlemleri sırasıyla yapın ve sonucunu yazın. "İlk denememde şu hızda, şu voltajda, şu dereceye ulaştı." gibisinden. Şimdilik en iyisini seçelim. İleride bütçeniz oluşur da bir soğutucu alırsanız daha üstüne çıkarsınız.

Geri
Yukarı