Ryzen 5 3600 sistem uzun süre donuyor

ribatturan

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim: Ryzen 5 3600 RTX 2060 Adata 16 GB RAM.
Önceden de konu açmıştım bilgisayarın donmasıyla alakalı, tekrardan başıma geldi aynı sorun. Örneğin Google Chrome'a tıklıyorum, Chrome açılırken bilgisayar tamamen donuyor fare imleci dahi hareket etmiyor. Birkaç saniye sonra düzeliyor ve tam o anda görev yoneticisinde CPU ve GPU kullanımının %100'e fırladığını görüyorum. Bilgisayarı kapatırken dahi, ekrandaki kapatılıyor yazısında donma gerçekleşiyor. Videoya kaydettim linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önceden soranlar olmuştu, hard diskimde herhangi bir sorun yok.

Memtest devam ediyor, ilk Pass geçti herhangi bir error yok. Fakat birkaç saati daha var. HDD Seagate olmasi lazim, Windows'un kurulu olduğu SSD Adata, birkac oyunun bulunduğu öbür SSD ise James Donkey. Bu tarz sorunları yaşamadan önceki en yeni donanım parçam ise PSU. Markası Cooler Master. Aylar oldu değiştireli, PSU'da yaşadığım tek sorun, kablosunu kasanin arkasına takarken çat çut kıvılcım çıkarıyordu. Bilgisayar açık iken kasayı oynatmamaya özen gösteriyordum.
O normal hocam. Kabloyu değiştirirseniz sorun kalmaz.

Arkadaşlar tekrardan yazıyorum kusura bakmayın ama yine aynı olay gerçekleşti. Tüm sabit diskleri HD Tune ile kontrol ettim onda da sorun yok. Tüm gün bilgisayarım açıktı ve herhangi bir sorun yaşamıyordum. Tam bu saatlerde video izlerken anlık donmalar meydana geldi, izledigim videodaki ses bile tamamen donuyordu. Görev yoneticisini açtım ancak nafile. Donduğu için saliselik olarak CPU ve bazen GPU'nun %100'e fırladığını, güç kullanımlarının da çok yüksek olduğunu gördüm. %100'e çıkartan uygulamalar görev yöneticisinde sürekli değişiyordu. Miner virüsünden şüphelenip ethernet kablosunu çıkardım sorun devam etti. RAM'lerden şüpheleniyordum ancak onlarda da hiç sorun çıkmadı. Sizce PSU'nun bu tarz sorun çıkarma ihtimali var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı