Ryzen 5 3600 sistem uzun süre donuyor

ribatturan

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim: Ryzen 5 3600 RTX 2060 Adata 16 GB RAM.
Önceden de konu açmıştım bilgisayarın donmasıyla alakalı, tekrardan başıma geldi aynı sorun. Örneğin Google Chrome'a tıklıyorum, Chrome açılırken bilgisayar tamamen donuyor fare imleci dahi hareket etmiyor. Birkaç saniye sonra düzeliyor ve tam o anda görev yoneticisinde CPU ve GPU kullanımının %100'e fırladığını görüyorum. Bilgisayarı kapatırken dahi, ekrandaki kapatılıyor yazısında donma gerçekleşiyor. Videoya kaydettim linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önceden soranlar olmuştu, hard diskimde herhangi bir sorun yok.

hayır sadece oradaki değerleri ayarlayacak o kadar, sonrasında sistemindeki voltaj saçmalığı varsa düzelecek, bak burada bir video atıyorum bu konuyla ilgili de yorum yapmıyorum. Çünkü harbiden baydı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
16 Dakikalık bir anlatım mevcut. Arkadaş konuyu bilmeseydi emin olun hata ile karşılaşırdı. Keşke bu videoyu "voltajlarla oynayın" dediğiniz cevabın altına ekleseydiniz :) Beni de baydı, iyi günler.
Hocam Memtest yaptıktan sonra duruma bakacağım, bu donmalar zaten sürekli olmuyor. Bazen haftada bir bazen ayda bir oluyor. Okul dönemi bitince temiz bir format da yapacağım mümkünse.

İşletim sistemini nereden indirdiniz ve nasıl kurdunuz? Ayrıca Memtest ve depolama birimlerinin testlerini bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Memtest uzun sürüyormuş, gece veya yarın sonucu paylaşırım buraya. Umarım herkesi burada görebilirim tekrardan 😄 işletim sistemini Windows'un kendi sitesinden indirdim. Depolama birimlerinin testini HD Tune ile yaptım. Error scan yaptım ve sonuç yemyeşil idi.

Şimdi sorarım işte. Ekran kartı ne alaka hocam?
Arkadaşın görüntüsü donmuyor. Sistem komple donuyor.
Yanlış anlama ama sen olayı çok yanlış anlamışsın :)
Bak ben de bilgisayarı çok iyi bildiğimi iddia etmiyorum fakat sadece bu yazdığına yönelik cevap vereceğim. Ekran kartındaki arıza da tüm sistemin donmasına sebep olabilir. Böyle bir mantık yok.

Yanlış anlama ama sen olayı çok yanlış anlamışsın :)
Bak ben de bilgisayarı çok iyi bildiğimi iddia etmiyorum fakat sadece bu yazdığına yönelik cevap vereceğim. Ekran kartındaki arıza da tüm sistemin donmasına sebep olabilir. Böyle bir mantık yok.
Bu sorunun sebep olmasına sağlayacak yüzlerce onlarca arızayı buraya sıralarım ama hepsinin bi olasılık sırası var. Sorun çözümüne en olasıdan olası olmayana ve en kolay çözümden zor çözüme doğru gidilir. Arkadaşın yaşadığı sorunda ekran kartının soruna yol açtığını düşünmüyorum. Mantık istiyorsanız buyurun sorun çözme metotlarını inceleyelim.

Bu sorunun sebep olmasına sağlayacak yüzlerce onlarca arızayı buraya sıralarım ama hepsinin bi olasılık sırası var. Sorun çözümüne en olasıdan olası olmayana ve en kolay çözümden zor çözüme doğru gidilir. Arkadaşın yaşadığı sorunda ekran kartının soruna yol açtığını düşünmüyorum. Mantık istiyorsanız buyurun sorun çözme metotlarını inceleyelim.
Doğru diyorsun.

Önceden soranlar olmuştu, hard diskimde herhangi bir sorun yok.
Kullandığınız SSD, HDD, PSU modellerini ve markalarını da yazsaydınız. Sorun depolama birimi ile alakalı görünüyor. RAM ya da ekran kartı donma yapsa, reset atmadan işlem yapabileceğinizi sanmıyorum. Farklı bir depolama ile temiz kurulum yapın ve driverlari siteden indirin.

Kullandığınız SSD, HDD, PSU modellerini ve markalarını da yazsaydınız. Sorun depolama birimi ile alakalı görünüyor. RAM ya da ekran kartı donma yapsa, reset atmadan işlem yapabileceğinizi sanmıyorum. Farklı bir depolama ile temiz kurulum yapın ve driverlari siteden indirin.
Sonunda mantıklı düşünen birisi geldi. Arkadaş şu an Memtest yapıyor sanırsam. Sonuçlar bi gelsin yine de RAM'leri kontrol etmekte fayda var. Ama en baştan temiz bir UEFI kurulum yapsa daha sonra diğer olasılıkları değerlendirsek daha iyi.

Memtest devam ediyor, ilk Pass geçti herhangi bir error yok. Fakat birkaç saati daha var. HDD Seagate olmasi lazim, Windows'un kurulu olduğu SSD Adata, birkac oyunun bulunduğu öbür SSD ise James Donkey. Bu tarz sorunları yaşamadan önceki en yeni donanım parçam ise PSU. Markası Cooler Master. Aylar oldu değiştireli, PSU'da yaşadığım tek sorun, kablosunu kasanin arkasına takarken çat çut kıvılcım çıkarıyordu. Bilgisayar açık iken kasayı oynatmamaya özen gösteriyordum.

Geri
Yukarı