Ryzen 5 3600 undervolt nasıl yaparım?

Undervolt değerlerini biostan yapman gerekiyor. Az önce Cinebench ile test ettim dediğim gibi 65-66 derece arası değerler aldım ben ayarları bios üzerinden yaptım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    714,5 KB · Görüntüleme: 14
Undervolt değerlerini biostan yapman gerekiyor. Az önce Cinebench ile test ettim dediğim gibi 65-66 derece arası değerler aldım ben ayarları bios üzerinden yaptım.
Stok soğutucu ile 4.2 GHZ voltajını kaçtan başlatmam doğru olur? 1.4V ile başlatsam biraz abartı mı olur?

Undervolt değerlerini BIOS'tan yapman gerekiyor. Az önce Cinebench ile test ettim dediğim gibi 65-66 derece arası değerler aldım ben ayarları BIOS üzerinden yaptım.

Ben de aynı işlemci ile MSI Core Frozr L ile 4.2 1.085V ile en ağır stres testinde Max 70 gördüm. Oyunlarda Max 50, boşta 38-42.
Stok soğutucu ile 4.2 GHz voltajını kaçtan başlatmam doğru olur? 1.4v ile başlatsam biraz abartı mı olur?

Amacın ne? Anakartının mosfetleri çok iyi değil, soğutucu stok, işlemci silikon kalitesini bilmiyoruz OC nasıl yapılır hiçbir fikrin yok. Bence gaza gelip gece gece güzelim sistemi mahfetme.

Stok soğutucu ile 4.2 GHz voltajını kaçtan başlatmam doğru olur? 1.4v ile başlatsam biraz abartı mı olur?

1.4 çok yüksek azaltarak devam et Cinebench'den test yap eğer puanında azalma olana kadar indir mavi ekran verene kadar dene sıcaklığı kontrol et voltajı, ama stok soğutucuyla benim aldığım sıcaklık değerlerini bekleme benim kasa kötü mesh bir kasam olsaydı bu değerler daha da düşük olurdu. Kasamda sadece 1 tane egzos fanı var.
Ben de aynı işlemci ile MSI Core Frozr L ile 4.2 1.085V ile en ağır stres testinde Max 70 gördüm. Oyunlarda Max 50, boşta 38-42.
MSI Core Frozr S kullanıyorum bende.

Amacın ne? Anakartının mosfetleri çok iyi değil, soğutucu stok, işlemci silikon kalitesini bilmiyoruz OC nasıl yapılır hiçbir fikrin yok. Bence gaza gelip gece gece güzelim sistemi mahfetme.
Hocam asıl sizin amacınız ne? CBP kapatıp keyfine bak diyorsun da bu bir çözüm değil. CBP kapatırsam doğal olarak performans kaybım olacak. Stok soğutucuyla ve soğutma bloğu olmayan anakartlarda bile yapılıyor da bu anakartta mı yapılamıyor? Bir de her konuda bilgi sahibi olmak zorunda değiliz soruyoruz ki öğrenelim ne bu aşağılayıcı tavır!

Hocam asıl sizin amacınız ne? CBP kapatıp keyfine bak diyorsun da bu bir çözüm değil. CBP kapatırsam doğal olarak performans kaybım olacak. Stok soğutucuyla ve soğutma bloğu olmayan anakartlarda bile yapılıyor da bu anakartta mı yapılamıyor?

Brom ben seni çok iyi anladım tamam da ben de sana diyorum ki 4.2-4.3'lere çıkamıyacağına göre en fazla 4.0 GHz'ye çıksan render yapmadığın veya işlemciyi %100 yükte kullanmadığın sürece 4-6 FPS için değmez diyorum. 4GHz'ye çekeceğim dersen anlarım da o anakart ile o soğutucuyla 4.2 1.4 voltaja çek bakalım ne oluyor. Stres testine start bastığın anda kapanır PC, hatta belki hiç açılmayıp direk BIOS'a bile atabilir. 4 GHz'ye çekmek için ne yapan gerektiğini de en baştan dedik zaten. Çok zorlamana gerek yok.

Geri
Yukarı