Ryzen 5 3600 ve GTX 1660 Ti sistem toplama

Bütçe
6500

adoruk

Centipat
Böyle bir bilgisayar topluyorum nasıl olur varsa önerilerinizi belirtirseniz sevinirim.

257.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizdiğiniz sistemin eksiklerini söyleyeyim öncelikle:
  • İşlemci bu sistem için çok düşük.
  • İki RAM slotlu bir anakart almak, bu bütçe için biraz saçma olur. Mümkünse 4 RAM slotlu bir ekran kartı kullanın.
  • RAM'leri 3000 MHz yaparak 100 TL diğer parçalara ekleyebilirsiniz. Arada 1-2 FPS fark olacaktır.
  • Seçtiğiniz kasa hava akışı problemine, kötü malzeme kalitesine sahip bir kasa, önermem.
  • Sıvı soğutma bu işlemci için overclock yapılmayacak ise gereksiz. Stok soğutucusu yeterince kalın.
  • Seçtiğiniz SSD'den daha ucuza yeni bir model olan SX8200 Pro'yu alabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz ekran kartı modelinin bu bütçe için düşük olmasıyla beraber soğutucusunun gereksiz derece güçlü olduğunu söyleyebilirim.
  • Seçtiğiniz sistemde güç kaynağı yok.
Önerdiğim sistem ise şu şekildedir:
  • Ryzen 5 3600X
  • MSI B450M PRO-VDH Plus
  • RX 5700 (Modeli fark etmez.)
  • Corsair Vengeance RGB PRO 2x8 3000 MHz
  • Adata XPG SX8200 Pro 512 GB
  • Corsair Carbide Spec-Delta 550W +80 Silver

Benim düşüncem de;

1- Ryzen 5 3600 için çok düşük denmiş Ryzen 5 3600X ile arasında maksimum %2-3 gibi bir performans farkı var. Şimdi 3600 yerine 3600X alınca çok mu yükselmiş oldu?
2- Evet daha iyi bir ana kart tercih edilmeli B450 ana kartlar arasında iyi VRM ve iyi özelliklere sahip MSI B450 tomahawk güzel seçim olur.
3- Bellek 3000mhz de olur 3200 de arasında 50 lira civarı fark gözüküyordu tabi bileşenler farklı yerlerden toplanırsa daha uygunu da bulabilir.
4- Kasa iyi değil ve güç kaynağı da yok.
5- Yeni nesil Ryzen ler ile beraber gelen stok soğutma çözümü idare eder ama sadece idare eder. Yazın işlemci yükde 80 derecelere hatta biraz daha fazla çıkınca şaşırmayalım.
6- SX8200 pro fiyat performans güzel bir ürün kendim de kullanıyorum 256GB versiyonu işletim sistemi ve gerekli yazılımlar için fazlasıyla yeterli
7- O fiyatlara ekran kartı tavsiyem Nvidia RTX 2060 dan yana GTX 1660 ti ye göre ortalama %15 performansı daha yüksek fakat RX 5700 den de ortalama %5-6 daha düşük. Ayrıca Nvidia sürücü desteği ve daha sorunsuz yazılım ile AMD den ileride.
1111.jpg

İşlemci için ileri de istersen sıvı soğutma ya da iyi bir hava soğutma çözümü de satın alabilirsin.

Son düzenleme:
Dizdiğiniz sistemin eksiklerini söyleyeyim öncelikle:
  • İşlemci bu sistem için çok düşük.
  • İki RAM slotlu bir anakart almak, bu bütçe için biraz saçma olur. Mümkünse 4 RAM slotlu bir ekran kartı kullanın.
  • RAM'leri 3000 MHz yaparak 100 TL diğer parçalara ekleyebilirsiniz. Arada 1-2 FPS fark olacaktır.
  • Seçtiğiniz kasa hava akışı problemine, kötü malzeme kalitesine sahip bir kasa, önermem.
  • Sıvı soğutma bu işlemci için overclock yapılmayacak ise gereksiz. Stok soğutucusu yeterince kalın.
  • Seçtiğiniz SSD'den daha ucuza yeni bir model olan SX8200 Pro'yu alabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz ekran kartı modelinin bu bütçe için düşük olmasıyla beraber soğutucusunun gereksiz derece güçlü olduğunu söyleyebilirim.
  • Seçtiğiniz sistemde güç kaynağı yok.
Önerdiğim sistem ise şu şekildedir:
  • Ryzen 5 3600X
  • MSI B450M PRO-VDH Plus
  • RX 5700 (Modeli fark etmez.)
  • Corsair Vengeance RGB PRO 2x8 3000 MHz
  • Adata XPG SX8200 Pro 512 GB
  • Corsair Carbide Spec-Delta 550W +80 Silver
Öncelikle fikirlerinize saygı duysam da bence yanlış bilgiler barındırıyor. İlk olarak R5 3600 bu sistem ve üstü sistemler için gayet yeterli bir işlemci, 3600X ile arasındaki fiyat farkına değmeyecek kadar az bir performans farkı var. İkincisi her ne kadar sistem 3000Mhz de çalışsada hem önerilen hem de daha ileriye dönük olarak 3200MHz RAM alınmalı. Kasa konusunda haklısınız ancak ekran kartı olarak model fark etmez 5700 alabilirsin demişsiniz, (Bence de 1660ti yerine daha yüksek kart alınmalı.)5700'de önerilen güç MSI'da 750W, Asusta 600W. 550W PSU'lu kasa önermişsiniz. R5 3600 için en azından sıvı soğutma olmasa bile iyi bir hava soğutma gerekli, stok çokta yeterli değil. Parça bilgisi olmadan yapılmış bir yorum gibi geldi.

Böyle bir bilgisayar topluyorum nasıl olur varsa önerilerinizi belirtirseniz sevinirim.

Eki Görüntüle 475448

Bütçen nedir hocam 6500 TL mi?
R5 3600 gayet yeterli ve çok iyi bir işlemci güzel seçim. Sıvı soğutmayı çıkarıp ekran kartını yükseltebiliriz. Stok soğutucu yetecektir. (Ben öyle kullanıyorum)
Bunun dışında RAM de en az 3200 al altına inme Ryzen verim alabilmek.
Onun dışında ben kasada biraz lüks'ü sevdiğim için öneri yapmayayım :)

Güzel bir kasada yetiyor hocam, imzamdaki sistemde şuan ortalama 55-65 arası kullanıyorum.
Evet bende stok haliyle kullanıyorum da 55-65 derece arası değerleri ancak CPB kapalıyken alıyorum açıkken 70 derece üstüne çıkıyor. Birazda sıcaklık takıntısı olan biriyim o nedenle belirttiğim bir düşünce. Yani sıvı soğutma olmasada iyi bir hava soğutma lazım diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı