Ryzen 5 3600 ve GTX 1660 Ti sistem toplama

Bütçe
6500
@orge
@LeFeyn
@AlperCo
  • Ryzen 5 3600 ve Ryzen 5 3600X işlemcilerinin içinden çıkan soğutucuların kalınlıkları farklıdır. Sıvı soğutmanın sistem için gereksiz olduğunu düşünsem de işlemcinin soğutmasını düşük bırakmak istemediğim için X ibareli olan versiyonu ekledim. Ryzen 9 3900X yazan eleman her şeyi performansa göre önerdiğimi düşünüyor olmalı.
  • PSU maksimum 404W çekiyor ve önerdiğim PSU "+80 Silver" sertifikasına ve "550W" güce sahip olduğu için bu güç gayet yeterli gelecektir. Elbette 600/650W alınması daha iyi olacaktır fakat böyle daha uygun olmakta ve bütçeye sığmaktadır.
  • 3200 MHz ve 3000 MHz RAM arasındaki fark 140 TL'yi hak etmez. Hangi arkadaş buna hak eder dediyse tebrik ediyor, açık bir şekilde CAHİLLİĞİNİ kutluyorum.
  • RX 5700 yazılımsal problemler bulundurmuyor değil fakat bu tüm kart modellerinde bulunan bir problem değil, olası bir problemde garanti sorun çıkartmadan işliyor.
  • Adata XPG SX8200 Pro SSD'yi 256 GB'a çeken arkadaş dikkat etmemiş olacak ki SSD'nin yazma hızı 2 kat düşüyor.
  • İşlemciyi yükseltme sebebim darboğazı engellemek değil, ileride sisteme upgrade yapılınca iki parçayı da değiştirmesine gerek kalmamasını sağlamaktır. İşlemciyle ekran kartını darboğaz yapmaması için ucu ucuna bırakmak ileride ekran kartı güncellemesini engelleyecek, güncellemeye işlemci şartı da getirecektir.
İnsanlara bilgisiz deyip dalga geçeceğinize seçimlerindeki mantığı aramanızı önerir, bilmediği konular hakkında konuşmayıp mesaj atma zorunluluğu olmadığını belirtirim. İyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@200749 dostum işlemci bu sistem için çok düşük demek farklı bir durum soğutması 3600X'e nazaran daha düşük demek farklı bir durum. Bunu yazarken soğutma bloğu olarak diyorum diye belirtsen daha iyi olurdu. Biri Prizma diğeri Wraith Steel olsa yine bu karşılaştırmayı anlayabilirim. Ayrıca hala fikrimin arkasındayım ve 3600 ile 3600X'in arasında ki soğutma ve performans farkının aralarında ki fiyata değecek kadar iyi olmadığını düşünüyorum. 3600X ne kadar geleceğe yönelik bir işlemci ise 3600'de o kadar geleceğe yönelik bir işlemcidir. Ben herhangi bir kartın 3600'e darboğaz yapıp 3600X'e yapmayacağını düşünmüyorum. Hem 550W PSU ne kadar geleceğe yönelik olabilir veya bu sistem üzerine kaç upgrade daha kaldırabilir? Kartlar için söylediğim W değerleri ise üreticilerin tavsiye ettiği değerler. MSI 750W öneriyor diye sistem 750W çekmeyecek ama ilerde sürekli PSU değiştirmesine gerek kalmasın diye söyledim. Ben bu sorunu yaşayan biri olarak tavsiyede bulundum zira bilinçsiz alımlarım yüzünden 2 tane PSU değiştirmek zorunda kaldım. Ben bilgisayar toplarken belli parçaları sistemin demirbaşı olarak görüyorum ki ilerde sürekli değiştirmekle uğraşılmasın. PSU'da bunlardan biri. Ekran kartı konusunda sana katılıyorum hatta kendimde 5700XT modellerinden birini almayı düşünüyorum. Ben parça bilgisi olmadan yazılmış bir yorum derken dalga geçmek istemedim sadece yorumlarını kendi açımdan değerlendirdim.

Son düzenleme:
Benim gibi bir çok insan ek açıklama olmadan bu cümle den doğal olarak performans odaklı sonuç çıkartır. Tamam, diyelim sırf performans olarak değil de soğutma çözümünü de ekleyerek düşünelim. Yine de 300 TL gibi fark vermeye değeceğini düşünmüyorum. Eğer indirim, kampanya gibi bir şey denk getirilip çok daha uygun fiyata bulunursa tabi ki durumlar değişir.

300 TL fark ile daha iyi bir soğutma çözümüne ya da sistemin farklı bir bileşeni için bütçe ayırmak bana daha mantıklı geliyor.

Şöyle kabaca baktım en düşük 2x8GB 3000Mhz CL16 bellek fiyatı 420-430TL civarı ve 2x8GB 3200Mhz CL16 bellek fiyatı da 460-480TL civarı. Yine indirim denk getirilir aradaki fiyat farkı açılırsa 3000Mhz de tercih edilebilir. Bura da harcanabilecek fazladan 40-50 lirayı görmem bile...

SSD konusunda yazma hızının iki kat düşmesin den ziyade kapasitenin yetip yetmemesi daha önemli zira 1100-1200MB gibi yazma hızları bir hayli yüksek.

• İşlemciyi yükseltme sebebim darboğazı engellemek değil, ileride sisteme upgrade yapılınca iki parçayı da değiştirmesine gerek kalmamasını sağlamaktır. İşlemciyle ekran kartını darboğaz yapmaması için ucu ucuna bırakmak ileride ekran kartı güncellemesini engelleyecek, güncellemeye işlemci şartı da getirecektir.
Bu mantığı hala anlamakta zorlanıyorum. Pratikte maksimum yüzde 2 ya da 3 gibi bir performans farkı olan iki işlemci den birisi ilerisi için yeterli gelirken diğerinin ucu ucu na denk gelmesi nasıl oluyor? Yeri geliyor üst seviye, güçlü işlemcilerin bile yeterli olmadığı durumlar olabiliyor.

Testler ve incelemelere baktığımız da aradaki fiyat farkının değmediği ortada bunu bir çok kaynaktan izleyerek, okuyarak görebiliyoruz;

Unutmayalım karşılaştırma testleri yapılırken kullanılan sistemlerde genelde RTX 2080 ya da RTX 2080 ti gibi güncel ve güçlü ekran kartları kullanılmaktadır.

Doğru 3900X lazım 1660Tİ (RX 5700) için.
Ryzen içinde en az 3000 lazım aynen RAM' leri 3000' e çekin muazzam öneriler :)
bende ryzen 5 3600 kullanıyorum. 4,2 ghz çektim ve voltajı 1,260 sabitledim sıkıntısız serin serin kullanıyorum.bu sisteme bu işlemci yetersiz falan değil allah aşkına yapmayın.
en son msı b450 ryzen 5000 işlemci uyumluluk beta bios güncellemesinden sonra b450 gaming plus max anakartın biosundan r5 3600 işlemcinin frekansını tekrar 4.2 ghz çekip voltaj olarak 1.2 yaptım sorun yok derken oyunun birinde mavi ekran verdi ben işi sağlama aldım 1.230 v sabitledim şu ana kadar sorun yok .cpu ısısı boşta 38 yükte 60 dereceyi geçmiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı