Çözüldü Ryzen 5 3600 ve MSI Tomahawk B450 Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Telemnar92

Picopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhaba, mavi ekran hatalarından bir türlü kurtulamıyorum. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

Sistemim ;
  • Windows 10 (1909)
  • Ryzen 5 3600
  • MSI Tomahawk B450
  • HyperX Predator 2x8 3200 Mhz
  • MSI 5700XT
  • Sharkoon 750w 80 plus Gold
Denediğim çözüm yöntemleri ;
  1. Üç farklı diske temiz kurulum yaptım.
  2. Farklı BIOS sürümleri denedim.
  3. Farklı Windows sürümleri denedim. (1903, 1909, 2004)
  4. Disklerin SATA kablolarını değiştirdim.
  5. PSU kablolarının tamamını değiştirdim.
  6. Farklı SATA Yuvalarını denedim.
  7. Farklı GPU denedim
  8. İki defa MemTest yaptım. Temiz çıktı
  9. Prime95 ile stres test yaptım.
Her ne yaptıysam bir çözüm üretemedim. Merak ettiğim hangi donanım bana sorun çıkartıyor tahminleriniz neler, garantiye neleri göndermeliyim? Benim şüphelendiğim anakart, işlemci ve güç kaynağı.

MsInfo & Olay Görüntüleyici
Minidump-1

Bu yazıyı yazarken aldığım ;

Minidump-2

Bir de nasıl bir bağlantısı var bilmiyorum, bilgisayar mavi ekran hatası vermeden önce tarayıcı çöküyor.

@Recep Baltaş @Murat5038 sizlerden yardımınızı bekliyorum.

Not : Lütfen okumadan ''ekran kartın güncel mi?'' gibi yazılar yazmayın.

Son düzenleme:
HDMI mı hala bağlıydı? Fark olacak tabi. HDMI ses sürücüden sorun çıkarıyordu. Söylenenleri eksik yaparsanız devamlı uğraşır durursunuz.

Buyrun bu en son aldığım hata.

Minidump
HDMI mı hala bağlıydı? Fark olacak tabi. HDMI ses sürücüden sorun çıkarıyordu. Söylenenleri eksik yaparsanız devamlı uğraşır durursunuz.

Sizin tavsiyenlerinize harfiyen uydum. Sisteme R9380x - ve R7240 iki ayrı ekran kartı taktım, sorun çözülmemişti. Her ikisini de VGA ile bağladım.

VGA taktıktan sonra mı aldınız?

VGA taktım, sizin verdiğiniz linkleri kurdum, office'i kaldırdım ondan sonra aldım.
VGA taktım, sizin verdiğiniz linkleri kurdum, office'i kaldırdım ondan sonra aldım.

Kusura bakmayın bazen yanlış veya eksik yazıyorum. Ne zaman hata alacağımı bilmediğim için aceleden söylemeyi unuttum.

Güç profilleri ile ilgili bir değişiklik mi yaptınız? Güç profillerini varsayılan çekip dengeli olarak kullanın.
Ek olarak fast boot açık mı? BIOS'dan da açıksa kapatın.

Doğru, bu gün güç profilini değiştirmiştim tekrar dengeli olarak ayarladım. Fast Boot kontrol edip geri dönüş yapacağım.
Güç profilleri ile ilgili bir değişiklik mi yaptınız? Güç profillerini varsayılan çekip dengeli olarak kullanın.
Ek olarak fast boot açık mı? BIOS'dan da açıksa kapatın.

Sanırım B450 Tomahawk'ta Fast Boot özelliği yok.
Doğru, bu gün güç profilini değiştirmiştim tekrar dengeli olarak ayarladım. Fast Boot kontrol edip geri dönüş yapacağım.

(KERNEL_AUTO_BOOST_INVALID_LOCK_RELEASE )

Yukardaki hatayı göstererek, Microsoft bağımsız danışmanı servislerden Bluetooth hizmetlerini kapatmamı ve Realtek ağ bağdaştırcıyı devre dışı bırakmamı söylüyor siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Yoksa iyi yazılımı da yüklü değilse güzel. Yarın da hatalar devam edecektir. Akşama doğru toplu olarak dosyaları paylaşırsınız Paylaştığınızda rehberde yazdığım kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Yoksa iyi yazılımı da yüklü değilse güzel. Yarın da hatalar devam edecektir. Akşama doğru toplu olarak dosyaları paylaşırsınız Paylaştığınızda rehberde yazdığım kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Yazılımı yüklü değil. Yarın toplu olarak dosyaları paylaşırım. Teşekkürler.

Merhaba, akşam söylediğiniz toplu olarak mavi ekran hataları;

Minidump

Burdaki dosyalar ''Seagate 1TB HDD'' de aldığım dünden beri konuştuğumuz Windows 10 sistem. Bu gün hatalardan sonra RAM'leri teker teker farklı RAM yuvalarında test ettim. Hatalar devam etti. Belki Windows 10 kaynaklı olabilir diye WD Blue HDD'ye (Yeni sabit disk) Windows 8.1 yükledim. Yükleme bitti kişiselleştirme ekranında ilk mavi ekranı verdi. Sonrasına ise oturum açma ekranında, daha sonra masaüstü gelir gelmez mavi ekran geliyordu. Ben de bu yeni WD Blue HDD'ye Windows 10 (2004) kurdum. Şu an sadece Windows 10 kurulu ve hiçbir sürücüyü kurmadım sadece güncelleştirmeleri yükledim. Mavi ekran hatası alırsam tekrar sizinle paylaşacağım. Ama benim kanaat getirdiğim anakart ses yongası veya ethernet yongasında bir arıza olduğu yönünde.

Henüz mavi ekran almadım ancak, tarayıcılar çökmeye devam ediyor. Mavi ekran almadan önce de genelde tarayıcılar çöküyor.

Bu da yeni HDD ile temiz kurulum yaptığım ilk mavi ekran hatası.

Minidump

Yeni aldığım mavi ekran ;

Minidump

Daha eski BIOS sürümlerini denesem bir fark olur mu sizce? Hep son iki sürümü denedim.
Evet geldik bir mavi ekran sorunu çözümüne daha. Problem ne GPU, RAM ne de sabit diskler ile alakalı.
Problemin ana kaynağı BIOS sürümleri. Bu hata başlamadan epey önce BIOS güncelleme yapmıştım. Üstüne de Windows güncellemeleriyle birlikte mavi ekran hataları başlamıştı.

Mavi ekranlar ile boğuşurken kullandığım iki BIOS sürümü;
  • 7C02V1E
  • 7C02V1D
Şu an sistemi istikrarlı şekilde kullandığım BIOS;
  • 7C02V1A
Eğer benim gibi MSI B450 Tomahawk anakartınız var ise ve mavi ekran hataları alıyorsanız ve çıkmaza girdiyseniz, (tabi ilk önce konu açıp yardım isteyin) BIOS sürümünüzü kontrol edin verdiğim, 2019-07-22 tarihli BIOS sürümünü deneyebilirsiniz. Sorunum için uzun süre yardımcı olan tüm arkadaşlara, özellikle @Murat5038 beye Teşekkürler. Mavi Ekranı sadece kullandığınız masaüstü resimlerinde görmeniz dileğiyle.

Son düzenleme:
Evet geldik bir mavi ekran sorunu çözümüne daha. Problem ne GPU, RAM ne de sabit diskler ile alakalı.
Problemin ana kaynağı BIOS sürümleri.
Bunu zaten 2. sayfada yazımda belirtmiştim :) Sorunlu şu an çıkan BIOS ve sürümleri bilhassa 5000 serisi kullananları etkiliyor. Üstüne yazdığım gibi MS de sorunlu Windows çıkarınca ikiye katlıyor hataları.

Paylaştıklarınızı görmedim bildirm gelmiyor başkası mesaj yazmadığı sürece. Şimdi gördüm. Şu an çözüldüyse bakmaya pek gerek yok ama tekrarlarsa bildirin incelerim paylaştıklarınızı (ancak silmişsiniz).

Bunu zaten 2. sayfada yazımda belirtmiştim :) Sorunlu şu an çıkan BIOS ve sürümleri bilhassa 5000 serisi kullananları etkiliyor. Üstüne yazdığım gibi MS de sorunlu Windows çıkarınca ikiye katlıyor hataları.

Paylaştıklarınızı görmedim bildirm gelmiyor başkası mesaj yazmadığı sürece. Şimdi gördüm. Şu an çözüldüyse bakmaya pek gerek yok ama tekrarlarsa bildirin incelerim paylaştıklarınızı (ancak silmişsiniz).

Sağolun ben ilk 2 sürümü 1 kaç kez diğer sürümleri de 1'er kez denedim olmadı. üstte belirttiğim sürümü deneyince hata ortadan kalktı. gerek kalmadığı için dosyaları sildim. Doğru siz BIOS ile ilgili beni bilgilendirmiştiniz. Tekrar teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı