Ryzen 5 3600 ve RX 5700 XT PUBG anlık takılmalar

İşletim sistemi
Windows 10

linden1054

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bileşenlerim şunlar;

İşlemci: Ryzen 5 3600
Ekran kartı: RX 5700 XT Sapphire Nitro+
RAM: 16 GB (8x2) Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz
Anakart: ASUS TUF X570 Wi-Fi
Kasa: Aercool Air hawk 750W+80 Gold PSU.

Öncelikle ısınma ile ilgili değerlerim gayet stabil, işlemcim 64 dereceyi ve ekran kartım 70 dereceyi asla geçmiyor. Havalandırmam çok iyi. PUBG'de atlama ekranından sonra yere iniyorum ilk 3-4 dakika bariz takılmalar yaşıyorum fakat izleme ekranında hiçbir frekans düşüşüne ve FPS droplar görmüyorum. Sadece ekranda bariz bir takılma hissediyorum ve bu çok canımı sıkıyor. Ayrıca Fernbus Simulator ve Omsi 2 simulasyon oyunlarına sahibim. Onlar biraz optimizasyon sorunlu olduğu için FPS drop yedim. Sanırım bu normal. Bir de en son The Forest oyununu denedim. Onda ikili oyuncu internet üzerinden bağlantı kurarak oynadık. 2 saatlik oyun sürecinde çok nadir bir defa anlık takılma yaşadım o kadar. LOL'de hiçbir sorun yaşamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunun grafik ayarlarında Tam Ekran'ın seçili olduğundan emin olun. Steami kapatıp yönetici olarak çalıştırın. Bu şekilde çözülmüştü bendeki sorun.
Tam ekranda hocam, dediğinizi uygulayacağım.
Aynı sorunu ben de Apex'te yaşıyordum, ayarları bu hale getirdim ve sorun düzelmişti. Sadece FreeSync aktif.
Bu arada aylarlar aynıymış zaten hocam..

Başka sürücü deneyeceksen sadece Recommended (WHQL) yazanları kullan. Şu an sürücü indirme sayfasında 3 adet gözüküyor ve sadece birisi önerilen olarak gözüküyor. Aşağılarda previous drivers gibi bir link olacak. Oradan girersen daha öncekileri deneyebilirsin. Google'a yazdığında da çıkar. Bahsettiğim sürücülerden son üçü şunlar:

20.1.3
19.12.2
19.9.2

Ayrıca ayar olarak da Radeon yazılımındaki freesync hariç herşeyi kapalı kullanıyorum. Gecikme önleme (anti lag), geliştirilmiş senkronizasyon (esync), ölçeklendirme, boost, chill, sanal yüksek çözünürlük (VSR) vs. herşeyi kapalı kullanıyorum. Görüntü keskinleştirme ile ilgili şikayet pek duymadım ama ne olur olmaz diye kapattım. Diğer özelliklerden bazıları FPS düşüşü veya giriş gecikmesi ile değişen sürelerde takılmalara sebep oluyordu.

Başka sürücü deneyeceksen sadece Recommended (WHQL) yazanları kullan. Şu an sürücü indirme sayfasında 3 adet gözüküyor ve sadece birisi önerilen olarak gözüküyor. Aşağılarda previous drivers gibi bir link olacak. Oradan girersen daha öncekileri deneyebilirsin. Google'a yazdığında da çıkar. Bahsettiğim sürücülerden son üçü şunlar:

20.1.3
19.12.2
19.9.2

Ayrıca ayar olarak da Radeon yazılımındaki freesync hariç herşeyi kapalı kullanıyorum. Gecikme önleme (anti lag), geliştirilmiş senkronizasyon (esync), ölçeklendirme, boost, chill, sanal yüksek çözünürlük (VSR) vs. herşeyi kapalı kullanıyorum. Görüntü keskinleştirme ile ilgili şikayet pek duymadım ama ne olur olmaz diye kapattım. Diğer özelliklerden bazıları FPS düşüşü veya giriş gecikmesi ile değişen sürelerde takılmalara sebep oluyordu.
Peki hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ?

Şu an 20.1.3 yüklü. Dediğim şikayetler şu an yok. CS:GO içinde herhangi bir drop yok. 19.12.2 yüklüyken Wolfenstein II The New Colossus oyunu arada bir çöküyordu. Yakın tarihli opsiyonel sürücülerden birisinde de Battlefield 5 oynarken oyun aniden kapanıyordu.

Şu sürücü/Radeon sorunları olmasaydı eğer 2019 yılının en güzel ekran kartı olabilirdi. Bazılarına göre en iyisi. Tabi en yüksek performansı kastetmiyorlar. RTX 2080 serisi verdiği performansa göre uçuk fiyatlara sahip.

AMD güzel GPU geliştirmiş. Sapphire güzel kart tasarlayıp üretmiş. Ancak AMD, yazılımı düzgün yapamayınca bir ayağı topal kaldı.

Şu an 20.1.3 yüklü. Dediğim şikayetler şu an yok. CS:GO içinde herhangi bir drop yok. 19.12.2 yüklüyken Wolfenstein II The New Colossus oyunu arada bir çöküyordu. Yakın tarihli opsiyonel sürücülerden birisinde de Battlefield 5 oynarken oyun aniden kapanıyordu.

Şu sürücü/Radeon sorunları olmasaydı eğer 2019 yılının en güzel ekran kartı olabilirdi. Bazılarına göre en iyisi. Tabi en yüksek performansı kastetmiyorlar. RTX 2080 serisi verdiği performansa göre uçuk fiyatlara sahip.

AMD güzel GPU geliştirmiş. Sapphire güzel kart tasarlayıp üretmiş. Ancak AMD, yazılımı düzgün yapamayınca bir ayağı topal kaldı.
Haklısınız hocam. Ben hiç bir oyunda kapatma, crash gibi hatalar almadım hiçbir sürücüde. Tek sorunum ani takılmalardan ibaret..
Sorunum devam ediyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı