Ryzen 5 3600 voltaj ve GHz ayarlama

AlperTurhan20

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
3D Artist
MSI X570 Tomahawk ve Ryzen 5 3600 kullanıyorum. İşlemci fazla ısındığı için PBO ve CPB kapalı kullandım, şimdiye kadar yetiyordu. Can sıkıntısı dün biraz kurcalamaya karar verdim, BIOS üzerinden Override'a geçip işlemciyi 1.10V'de 4.2GHz'ye sabitledim. Cinebench ile 2 kez 30 dakikalık test yaptım ve sorun yaşamadım. Sıcaklıkta da yük altında 12 derecelik bir düşüş oldu, beklediğimden çok daha iyi çıktı. Voltajı biraz daha azaltmayı düşünüyorum hatta ama öncesinde başka bir test ya da ayarlama yapmamı önerir misiniz? Yoksa yeterli midir? Bir de ilk defa böyle bir işle uğraşıyorum, fazla bilgim yok. Sabit voltajda kullanmak zarar verir mi ya da bir sorun yaşatır mı?

Bence yeterli, test sırasında sıkıntı çıkmadı ise korkmaya gerek yok, zaten sıcaklık beklediğimizden iyi. İçiniz rahat olmayacak ise düşürebilirsiniz.
Ayrıca stok fan sıkıntılı, yeni fan alın derim.

1.1V 4.2 GHz'de yaptığınız gibi her voltaj ayarlaması sonrası sisteminizi teste sokmanız önemli. Cinebench veya Prime95 kullanılabilir.

Belli bir voltaj miktarından sonra düşürmeye devam edildiğinde sistemde hatalar meydana gelecektir. Sonrasında sağlıklı çalışan en düşük voltajı ayarlayın ve sistemi öyle kullanın.

Tabii sıcaklığın da ideal ölçüde olması önemli.

Stok fan ile 3600 aşırı ısınıyor. Bence fanı değiştirin.
Stok fan hiçbir işe yaramıyor haklısınız, Aerocool Cylon4 kullanıyorum. Ben de çok memnunum şimdilik ama asıl sorun stok fan değil otomatik verdiği voltaj değerlerinin olması gerekenden fazla olması bence.

Stok fan hiçbir işe yaramıyor haklısınız, Aerocool Cylon4 kullanıyorum. Ben de çok memnunum şimdilik ama asıl sorun stok fan değil otomatik verdiği voltaj değerlerinin olması gerekenden fazla olması bence.
Varsayılan olarak AMD işlemciler Boost özelliği aktif bir şekilde geliyor ve işlemci Boost frekansına çıkarken fazla voltaj kullanıyor. Sağlıklı bir şekilde undervolt yapmanın bir zararı yoktur, aksine faydası çoktur. :)

Her anakart üreticisi her işlemciye göre sabit voltaj ayarlayamayacağı için varsayılan olarak yüksek bir voltaj verir işlemcinin sağlıklı çalışabilmesi için. Çünkü her işlemci aynı silikon değerinde değildir, sabit bir voltaj girilseydi bir işlemcide çalışırken diğer işlemci o değerde çalışamazdı ve sıkıntılar meydana gelirdi. O yüzden varsayılan olarak bir değer veriliyor ve bu değer her işlemcinin stabil çalışabilmesi için biraz yüksek veriliyor. MSI anakartta bu değer biraz daha fazla oluyor. Diğer anakart üreticileri biraz daha az voltajda çalıştırıyor.

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim, ben de son sonuçları yazayım.
MSI MAG Pylon kasa kullanıyorum. Önü mesh değil bu arada, değerleri ona göre dikkate alalım.

1, 075v ve 1, 15625v aralıklarındaki tüm voltaj değerlerde en az 2 defa olmak üzere Cinebench ile test ettim ve en iyi puanı 1, 1125v ve 1, 125v ile aldım. Otomatik voltaj ayarlarında 1440p Ultra'da oyunlarda 85 dereceleri görüyorken şu an Max 70 gördüm, yani 15 derecelik bir azalma oldu. Ayrıca anlamadığım bir şekilde boştaki sıcaklıkta 5 derece düştü, sanırım dalgalanmalar durduğu için.

Şu anki kullandığım hali 1.125v 4.2GHz. PBO, CPB, pss kapalı.
Sıcaklık sorunu diye bir şey kalmadı :)
bir gelişme olursa ekleme yapacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı