Ryzen 5 3600'e Undervolt yapmak

samedovski

Decapat
İyi akşamlar herkese. Ryzen 5 3600 işlemci yük altında 85 dereceye kadar çıkıyor. CBP'yi kapatınca Max. 69 derece oldu ama performansta 10 FPS gibi bir düşüş oldu. Diğer bir yöntem undervolting yapmakmış galiba. Deneme yanılma yöntemi ile yapılıyor anladığım kadarıyla. Bu konu hakkında bilgi verebilecek var mı? Denerken PC kapanıyormuş falan bu durum işlemciye zarar verir mi?

Ryzen Master kullanarak yavaş yavaş voltaj azaltmaniz gerek. Bulduğunuz değeri sonra BIOS'tan ayarlarsiniz. Ben 1.15V ile 4.1 GHz stabil kullanabiliyordum fakat işlemciden işlemciye fark ediyor.

Fazla undervolt edersen kapanır fakat zarar görmez. Bilgisayar ayarları sıfırlar sadece.
bilgisayar ayarları derken bios ayarları sıfırlanır değil mi ?
Ryzen Master kullanarak yavaş yavaş voltaj azaltmaniz gerek. Bulduğunuz değeri sonra BIOS'tan ayarlarsiniz. Ben 1.15V ile 4.1 GHz stabil kullanabiliyordum fakat işlemciden işlemciye fark ediyor.
biraz araştırdım bütün kasa aynı olsa bile yine farklı bir değer olabiliyormuş. Voltajı yavaş yavaş azaltıp bakıcam ama doğru voltajı bulduğumu nasıl anlıcam?

bilgisayar ayarları derken bios ayarları sıfırlanır değil mi ?

biraz araştırdım bütün kasa aynı olsa bile yine farklı bir değer olabiliyormuş. Voltajı yavaş yavaş azaltıp bakıcam ama doğru voltajı bulduğumu nasıl anlıcam?
Düşük voltaj verdiğinde kapanmıyorsa doğruyu bulmuşsundur. :D
Ben 1.25v ile 4.05 şeklinde ayarladım. Tam yükte 66 dereceye ulaştı. Oyunlarda 51 dereceyi geçmiyor.

Bilgisayar ayarları derken BIOS ayarları sıfırlanır değil mi?

Biraz araştırdım bütün kasa aynı olsa bile yine farklı bir değer olabiliyormuş. Voltajı yavaş yavaş azaltıp bakacağım ama doğru voltajı bulduğumu nasıl anlayacağım?

Evet BIOS ayarları sıfırlanır eksik bilgi vermişim kusura bakmayın.

Auto ayarlar en kötü manuel ayarlardan bile daha kötü deniliyor. Ben de bir ayar çekmek istiyorum işlemciye ama stok fan kullanıyorum, kule tipi bir soğutucu ve termal macun almadan stabil hale getirmem mümkün mü? Bir de testleri hangi programla yapmalıyım sizce? CPB kapalı olduğu ve stok ayarlarda prime95 testi yapmama rağmen 20 saniye dayanamadan restart atıyor. Yardımcı olup yol gösterirseniz sevinirim, yeni konu açıp gereksiz konu fazlalığı yapmak istemedim.

Geri
Yukarı