Çözüldü Ryzen 5 5500 boşta 70-80 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aksamci

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam, birkaç gün önce yeni anakart aldım ASUS Prime B450M-A2 ve tüm bağlantıları yaptım. Fakat 2 gün önce işlemcinin derecesini kontrol ettiğimde masaüstünde Google açıkken 70 derece olduğunu ve oyunda 100 derece olduğunu gördüm. Fan hızını BIOS'tan ayarlamaya çalıştığımda bir farklılık olmuyor Full Speed ve Turbo seçeneklerinde denedim fakat iki seçenektede 2000-2100 RPM gösteriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Galiba stok soğutucu ile kullanıyorsunuz.

Aslında 5500 modeli o kadar da ısınan bir model değil, ama sıcaklıklar çok anormal.

Çözüm olarak şunları deneyebilirsiniz:

- Fan montajı yanlış olabilir, tam oturduğundan emin olun.
- Termal macun eski veya kalitesiz olabilir.
- Kasa havalandırması kötü olabilir, hava akışını iyi sağlayın.
- Kasa ve fanlar tozlu olabilir, temizlerseniz daha serin çalışabilir.
- BIOS'tan herhangi bir ayar veya OC yaptınız mı?
- BIOS'tan CPB ve PBO ayarlarını kapatarak daha serin çalıştırabilirsiniz.(FPS kaybına neden olabilir)
- Eğer stok soğutucu ile kullanıyorsanız, kule tipi soğutucu veya bütçe varsa sıvı soğutma tercih edilebilir.
- Macun fazla veya az sürülmüş olabilir.
- Arkada çalışan ağır uygulamalar olabilir, bazı uygulamaları devre dışı bırakarak, yük azaltılabilir.
Herkese selam, birkaç gün önce yeni anakart aldım ASUS Prime B450M-A2 ve tüm bağlantıları yaptım. Fakat 2 gün önce işlemcinin derecesini kontrol ettiğimde masaüstünde Google açıkken 70 derece olduğunu ve oyunda 100 derece olduğunu gördüm. Fan hızını BIOS'tan ayarlamaya çalıştığımda bir farklılık olmuyor Full Speed ve Turbo seçeneklerinde denedim fakat iki seçenektede 2000-2100 RPM gösteriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
İşlemcinin termal macununu yenileyin ve kasanın hava akışını kontrol edin.

Soğutucu montajında hata var gibi görünüyor, tam oturmamış olabilir.
Macun yenilemesi yaptınız mı?

Evet, Macun yeniledim fakat macun yer yüzündeki en dandik macun olabilir. Soğutucu montajınıda doğru yaptığımı düşünüyorum tüm vidalar sonuna kadar sıkılı.

Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz yoksa kule tipi kaliteli bir marka veya sıvı soğutma mı? Tahminen ya macun eksik yada fan oturmamıştır.
Stok soğutucu hocam. Ama fan yerine oturdu kontrol ettim.

İşlemcinin termal macununu yenileyin ve kasanın hava akışını kontrol edin.
Termal macun yenilendi, Kasanın fanları olmadığı için yandaki camınıda çıkardım ama hala aynı.

Evet, Macun yeniledim fakat macun yer yüzündeki en dandik macun olabilir. Soğutucu montajınıda doğru yaptığımı düşünüyorum tüm vidalar sonuna kadar sıkılı.
Fan kablosunu anakarta taktığınızdan da eminseniz aklıma önerebilecek bir çözüm gelmiyor. Yeni nesil AMD işlemcilerde stok fan yetersiz kalabiliyor. O bile boşta 50 derece gibi bir şey olması lazım ama 70-80 gerçekten fazla.

Fan kablosunu anakarta taktığınızdan da eminseniz aklıma önerebilecek bir çözüm gelmiyor. Yeni nesil AMD işlemcilerde stok fan yetersiz kalabiliyor. O bile boşta 50 derece gibi bir şey olması lazım ama 70-80 gerçekten fazla.
Yeni nesil fanların yetersiz olduğuna çok katılıyorum. R5 3400g işlemciye sahiptim soğutucu bloğu daha büyüktü ve fanı cooler master üretiyordu tüm yük işlemciye bindiği halde 70 dereceyi geçmiyordu bile.

Steam açına bile 75 dereceye kadar çıkıyor inanmazsınız belki ama her tuşa bastığımda bile derece artıyor şaka gibi.
İşlemci %4 kullanılıyor neredeyse hiç kullanılmıyor

Aslında 5500 modeli o kadar da ısınan bir model değil, ama sıcaklıklar çok anormal.

- BIOS'tan CPB ve PBO ayarlarını kapatarak daha serin çalıştırabilirsiniz.(FPS kaybına neden olabilir)
- Eğer stok soğutucu ile kullanıyorsanız, kule tipi soğutucu veya bütçe varsa sıvı soğutma tercih edilebilir.
- Arkada çalışan ağır uygulamalar olabilir, bazı uygulamaları devre dışı bırakarak, yük azaltılabilir.

Çözüm

Hepsini teker teker kontrol edeceğim ve macunu tekrar yenileyeceğim hepinize teşekkür ederim. Yeni fan konusuna gelirsek kule tipi soğutucu 500'den başlıyor ve inanın şu an sakız alacak bir bütçem bile yok tek çare stok fan.

Hepsini teker teker kontrol edeceğim ve macunu tekrar yenileyeceğim hepinize teşekkür ederim. Yeni fan konusuna gelirsek kule tipi soğutucu 500'den başlıyor ve inanın şu an sakız alacak bir bütçem bile yok tek çare stok fan.

500 TL'lik soğutucu sizi kurtarmaz. Ayrıca 5500 o kadar ısınan bir işlemci değil. Dediğim işlemleri yaparsanız büyük ihtimal soğutucu almanıza da gerek kalmaz, ama illa soğutucu alacağım derseniz, 1000 TL'ye buz gibi yapan soğutucular var.

Geri
Yukarı